Menstruacja. Fakty i mity

Menstruacja towarzyszy kobietom od okresu dojrzewania, kiedy są jeszcze dziewczynkami, aż do menopauzy. Mimo, iż mamy dziś szeroki dostęp do opieki medycznej i wiedzy, nadal pokutują pewne mity, jak również nieznane pozostają ważne fakty na ten temat.

Prawda czy fałsz – to warto wiedzieć na temat menstruacji:

Nieregularne miesiączki top powód do niepokoju – to prawda, w przypadku dojrzałych kobiet świadczą najczęściej o zaburzeniach hormonalnych, mogą też wynikać z zespołu policystycznych jajników.

Bolesne miesiączki to efekt wad budowy macicy – niekoniecznie, częściej wynikają z  obecności prostaglandyn w macicy. To one wywołują spazmatyczne skurcze w podbrzuszu. Inne powody to wąski kanał szyjki macicy albo zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników czy mięśniaki macicy.

brzuch

Nie bagatelizujemy bolesnych i nieregularnych miesiączek

Na bóle menstruacyjne skuteczne są leki rozkurczające – to prawda, ponieważ są efektem skurczów mięśni gładkich. Pomaga też odpoczynek i ciepły okład na dół brzucha.

tabletki

Na bóle menstruacyjne – leki rozkurczowe

Obfite krwawienia mogą świadczyć o mięśniakach – to prawda. Jeśli zużywa się w ciągu dnia ponad 10 podpasek może być to spowodowane mięśniakami, torbielami jajnika lub zapaleniem narządu rodnego.

Miesiączka chroni przed zajściem w ciążę – nie… Zajście w ciążę w tym okresie jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe

ciaża

Miesiączka nie chroni przed zajściem w ciążę

W czasie miesiączki nie należy się opalać ani pić alkoholu – tak, obydwa czynniki, słońce i alkohol w nadmiarze, mogą spowodować obfite krwawienie, a nawet krwotok.

wino

Alkohol może wywołać obfite krwawienia

 

opalanie

Unikamy również nadmiernej ekspozycji na słońce

W trakcie miesiączki nie farbujemy włosów i robimy trwałej – teoretycznie nie ma przeciwwskazań, ale wg. fryzjerów podczas okresu gruczoły w skórze głowy wydzielają więcej łoju i włosy gorzej przyjmują farbę, zmiany hormonalne i ich wpływ na skład biochemiczny włosów utrudniają też ich skręcanie.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *