Atroficzne zapalenie pochwy – to trzeba wiedzieć

Upływ czasu działa na wiele obszarów naszego życia, przede wszystkim związanym ze zdrowiem i szeroko rozumianym funkcjonowaniem organizmu. W przypadku kobiet ogromne znaczenie mają zmiany hormonalne, związane przede wszystkim z menopauzą i niedoborami estrogenów. Zapewne nie wszystkie kobiety wiedzą, że hipoestrogenizm jest również odpowiedzialny za schorzenie, jakim jest atroficzne zapalenie pochwy.

Niestety zagadnienie związane ze zdrowiem intymnym nadal pozostają w strefie tabu i wiele kobiet nawet nie wie o tej chorobie. Tymczasem jest ona ściśle powiązana z upływem czasu i spadkiem poziomu estrogenów. A zatem jest to także stan, któremu można zapobiegać, ewentualnie jak najszybciej leczyć.

kobiety
Zapalenie pochwy jest efektem niedoborów estrogenu

Atroficzne zapalenie pochwy – objawy i przebieg

Jeśli chodzi o atroficzne zapalenie pochwy w pierwszej kolejności manifestuje się suchością pochwy. Bezpośrednim zagrożeniem jest atrofia nabłonka błony śluzowej, zmiana pH i składu flory fizjologicznej, a tym samym spadek odporności na bakterie. Dlatego wraz ze stanem zapalnym pochwy bardzo często pojawiają się towarzyszące schorzenia , np. infekcje układu moczowego. Trzeba mieć świadomość, że ten typ zapalenia ma tendencje do przechodzenia w stan przewlekły, choroba może się rozwijać, dlatego wymaga kompleksowego i długotrwałego leczenia. Z uwagi na ścisły związek z wiekiem, poziomem estrogenów i menopauzą, zapalenie pochwy dotyczy najczęściej kobiet po 50 roku życia. Niemniej jednak może rozpocząć się także wcześniej. Stąd też ogromne znaczenie obserwacji własnego ciała, reagowania na pierwsze niepokojące objawy i wdrożenia odpowiedniej terapii.

zapalenie
Zwiększa się ryzyko zapalenia pochwy i stanów zapalnych układu moczowego

Na czym polega leczenie troficznego zapalenia pochwy

W związku z tym, że jest to choroba wynikająca z niedoborów estrogenu, kluczowe znaczenie ma leczenie hormonalne. Przede wszystkim stosuje się estrogenoterapię, w uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić również kurację progesteronem i androgenami. Niemniej istotne jest leczenie objawowe, które pomaga łagodzić objawy takie jak suchość, upławy, świąd i pieczenie. Zaleca się zatem odpowiednie lubrykanty oraz leki, które mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, odkażające. Takim preparatem jest Tantum Rosa, dostępny jako proszek albo gotowy roztwór. Substancją aktywną jest chlorowodorek benzydaminy, który łagodzi objawy stanu zapalnego i miejscowo znieczula.

tantum
Tantum Rosa

Bardzo ważnym elementem, zarówno w leczeniu, jak i działaniach profilaktycznych, jest tzw. zdrowy styl życia – bez nikotyny, używek, na zdrowej diecie (bogatej w fitoestrogeny).

Zdjęcia: tantumrosa.pl, shutterstock

Dodaj komentarz