Dieta immunomodulująca jako przygotowanie do operacji i wsparcie rekonwalescencji

Zabiegi operacyjne wiążą się z szeregiem działań przygotowujących oraz dotyczących postępowania po. Zarówno przygotowanie do operacji, jak i późniejsze postępowanie wymagają m.in. odpowiedniego podejścia do żywienia pacjenta. Szczególnie, że 80% lekarzy potwierdza, że odpowiedni stan odżywienia wpływa na zmniejszenie liczby powikłań pooperacyjnych*

*1.Lawson CM, Daley BJ, Sams VG. Factors That Impact Patient Outcome: Nutrition Assessment. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2013;37(5 Suppl):30S-8S. 2.Ljungqvist O, Dardai E, Allison SP. Basics in clinical nutrition: perioperative nutrition. E-SPEN, the European e-Journal of Clinical Nutrition and Metabolism. 2010;e93-6.

Przygotowanie do operacji
Wszyscy wiemy, że przed samym zabiegiem pacjent musi przez określony czas (zalecony przez lekarzy) pozostawać na czczo. Jest to związane z ryzykiem powikłań i zagrożeniem życia w czasie operacji – znieczulenie, które się podaje przed zabiegiem może wywoływać wymioty, a treść pokarmowa stwarza wówczas realne zagrożenie zadławieniem. Niemniej jednak odpowiednia dieta stanowi także istotny element przygotowania do operacji. Pamiętajmy jednak, ze okres przed planowanym zabiegiem nie sprzyja np. rozpoczęciu restrykcyjnej diety odchudzającej, nawet jeśli pacjent wykazuje znaczną nadwagę. Tak naprawdę powinien wówczas przyjmować pokarmy bogate w składniki odżywcze sprzyjające gojeniu się ran.

lekarze i pacjentka

Istotne jest dietetyczne przygotowanie do operacji

Dietetyczne postępowanie po operacji
Szczególnie istotna jest dieta po przeprowadzonym zabiegu – w tym kontekście wiele mówi się o żywieniu immunomodulującym. Na stronie internetowej https://www.nestlehealthscience.pl/zarzadzanie-zdrowie/przygotowanie-do-operacji/zabieg-operacyjny znajdziemy cenne wskazówki dotyczące żywieniowego postępowania okołooperacyjnego, a także informacje o specjalistycznych preparatach, które są zalecane zarówno jako przygotowanie do operacji, dieta w okresie rekonwalescencji, jak i metoda żywieniowa osób po urazach i w ciężkim stanie. Istotą diety immunomodulującej jest odpowiednia podaż takich składników jak arginina, kwasy tłuszczowe omega-3, nukleotydy. Zastosowanie specjalnych odżywek na kilka dni przed planowaną operacją może pozytywnie wpłynąć na jej wynik. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz szybszą rekonwalescencję.**

** według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Żywienia i Metabolizmu (ESPEN, European Society for Clinical Nutrition and Metabolism)
na oddziale

Dieta przyspiesza rekonwalescencję

Specjalistyczne odżywki dla pacjentów operowanych
Na stronie dotyczącej przygotowania do operacji znajdziemy także opis gotowych produktów zalecanych pacjentom przed i po zabiegach. Są to następujące preparaty:
• Impact Enteral – immunożywienie, odżywka, która może stanowić jedyne źródło pożywienia, podawana przez zgłębnik. Jest to preparat zalecany m.in. pacjentom z chorobami nowotworowymi, przygotowywanym do operacji i w czasie rekonwalescencji po zabiegu. Może stanowić kompletną dietę osób w stanie krytycznym i po rozległych urazach.
• Impact Oral – gotowy produkt dietetyczny, który zawiera immunoskładniki, czyli argininę, kwasy tłuszczowe omega-3, nukleotydy oraz białko, witaminy i składniki mineralne. Zastosowanie w okresie okołooperacyjnym znacznie zwiększa szanse na wyleczenie, przyspiesza rekonwalescencję, redukuje ryzyko powikłań. Odżywka może być jedynym źródłem pożywienia.

Impact Enteral

Impact Enteral

Impact Oral

Impact Oral

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: shutterstock, nestlehealthscience.pl

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *