Jak spać w ciąży – porady na dobry i spokojny sen dla przyszłych mam

Właśnie zostałaś mamą – choć maleństwo jest jeszcze w brzuchu – więc z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, jak bardzo zmieni się teraz Twoje życie. Dotyczy to również tak prozaicznej czynności, jak sen. Otóż spanie w ciąży różni się od tego, który praktykowałaś do tej pory. Musisz zmienić pozycję oraz zweryfikować pewne przyzwyczajenia. Zobacz jak spać w ciąży, aby zapewnić sobie spokojny, niczym niezakłócony nocny odpoczynek, a swojej pociesze bezpieczeństwo.

Spanie w ciąży – czego unikać, a jak zapewnić sobie zdrowy sen

Częste wybudzenia związane z wizytami w toalecie, bóle pleców, kłopoty z oddychaniem czy zaśnięciem to problemy, jakie mogą spotkać Cię teraz, gdy zaszłaś w ciążę. Podyktowane jest to zmianami, jakie zachodzą w Twoim ciele, ale nie tylko. Może to wynikać także z powodu braku odpowiedniej wiedzy na temat jak spać w ciąży.

Ważne wskazówki przed położeniem się spać

Jeśli chcesz przespać spokojnie noc, musisz przede wszystkim stworzyć pewien schemat czynności relaksujących i trzymać się ich. Każdego wieczoru o tej samej porze możesz na przykład posłuchać ulubionej muzyki, poczytać lub pomedytować. Systematyczne powtarzanie tych zachowań odpręży Cię, a przy tym ułatwi zaśnięcie. Po drugie musisz pamiętać o odpowiednio wczesnej porze kolacji – na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek – która dodatkowo powinna obfitować w coś lekkiego, ale sycącego. Unikaj smaków i potraw ostrych oraz kwaśnych, gdyż mogą one wywołać zgagę, która również utrudni spokojny sen. Spokojne spanie w ciąży ułatwią też lekka aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz krótkie drzemki. Na tym jednak nie koniec nowych nawyków. Bardzo istotną kwestią jest też to, w jaki sposób będziesz teraz sypiała oraz na czym.

Jak spać w ciąży? Wyśpisz się lepiej, jeśli w ciągu dnia trochę się poruszasz

 Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja 

Aby zapewnić sobie relaksujący odpoczynek w nocy, musisz pamiętać o zmianie pozycji. Dla dobra swojego i dziecka powinnaś jak najwcześniej zapomnieć o spaniu na brzuchu i plecach. Z czasem pierwsza z pozycji będzie zwyczajnie niewygodna. Druga z kolei może utrudnić Ci swobodne oddychanie. Od teraz powinnaś przyzwyczajać się do pozycji bocznych, przy czym specjaliści zalecają spanie na lewym boku w ciąży. Dlaczego? Ta pozycja sprzyja lepszemu przepływowi krwi – to po pierwsze. Po drugie usprawnia też transport substancji odżywczych dla maleństwa. Poza tym ta właśnie boczna pozycja pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak zgaga czy refluks.

 Idealny materac dla kobiet w ciąży

Na komfort snu w czasie ciąży ma wpływ nie tylko wybór odpowiedniej pozycji. Ważne jest też to, na czym będziesz spała. Doskonałe rozwiązaniem dla kobiet w ciąży stanowią materace TEMPUR wykonane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz specjalnego materiału. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym krótkim poradniku: https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-spac-w-ciazy-najlepsza-pozycja-do-spania-aa-k5Es-8r1G-J5VY.html . Dowiesz się z niego także, że aby zapewnić sobie wygodę w czasie snu, warto nabyć nie tylko materac marki TEMPUR, ale i specjalną poduchę. Dzięki niej odciążysz kręgosłup, ale również zabezpieczysz swoje maleństwo.

 

O tym, czy spanie w ciąży będzie Ci sprawiało trudność, decydują wprowadzone zmiany – z wymianą materaca włącznie. Warto jednak byś się na nie zdecydowała jak najwcześniej, co zagwarantuje bezpieczeństwo dziecku oraz sprawi, że łatwiej będziesz znosiła trudy ciąży.

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *