Kostka brukowa – jak poprawnie ją układać?

Mogłoby się wydawać, że w układaniu kostki brukowej nie ma, mówiąc kolokwialnie, żadnej większej filozofii. Tymczasem, jak podkreślają eksperci firm zajmujących się tworzeniem tego rodzaju produktów, pomyłki zrobić można bardzo łatwo. Aby uniknąć tego rodzaju błędów, które mają potem kolosalne znaczenie dla trwałości całej konstrukcji oraz wygody użytkowania kostki brukowej, przygotowaliśmy krótki poradnik – o czym warto pamiętać przy układaniu tego rodzaju nawierzchni.

Pierwsza i podstawowa sprawa to odpowiedni grunt pod ułożenie kostki. Poprawny pomiar grubości, odpowiednio grupa podsypka i zagęszczenie terenu – wszystko to kroki niezbędne do tego, by kostka utrzymała swój odpowiedni poziom. W przeciwnym wypadku poszczególne elementy mogą zacząć “klawiszować”.

Zagęszczenie terenu – o co chodzi?

To prace, które powinna wykonać firma specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Wykonywane przy użyciu zagęszczarki. Co Ty możesz zrobić, by przygotować grunt pod zagęszczenie? Zapewnij elastyczne podkładki pod kostkę. Te będą ją chronić przed zarysowaniami czy też odłupaniem różnych jej części.

Kostka brukowa – dostosowanie nawierzchni

Zanim zdecydujesz się wyłożyć kostkę brukową musisz dostosować jej konstrukcję do przeznaczenia nawierzchni. Przykładowo, im cięższe pojazdy będą się po niej poruszać, tym grubsza powinna być.

Kolejna kwestia to odpowiedni projekt całej konstrukcji. Zwykle podbudowa wynosi od 15 nawet do około 50 cm. Warto też pamiętać o :

  • Podsypce – przynajmniej 3 cm
  • Frakcji kruszywa – 30-40 cm

A skoro już przy dostosowaniu kostki do jej sposobu użytkowania jesteśmy, warto wspomnieć o jej grubości. Jeżeli poszukujesz kostki do wyłożenia podjazdu, to wybierz elementy o grubości przynajmniej 8 centymetrów. Pamiętaj, że cieńsze mogą znacznie zniekształcić teren, skutkiem czego będą zagłębienia oraz różne nierówności w strukturze kostki. W rezultacie, pojawią się tam różnego typu zagłębienia, w których może gromadzić się woda i w końcu może dojść do uszkodzenia kostki.

Jeżeli poszukujesz nawierzchni pod miejsca, w których nie będą jeździły auta, a jedynie odbywać się będzie ruch pieszy, to wystarczy wybranie nawierzchni o grubości 6 centymetrów.

Osusz powierzchnię!

Chcesz położyć kostkę brukową lub to zlecić? Zadbaj o to, by przede wszystkim osuszyć tą powierzchnię. Zapewnij odpowiedni odpływ wszystkim wodom gruntowym. Jeżeli powierzchnia na której znajdzie się kostka brukowa nie zostanie odpowiednio przygotowana, to gromadzić się tam będzie mnóstwo wody. W rezultacie, może dojść do odkształceń i deformacji. Niestety, w krótkim czasie powodować to może konieczność wymiany kostki na inną – warto więc o to zadbać. 

Pamiętaj też o zapewnieniu odpowiedniego spadu zarówno kostce, jak i terenowi. 

Co jeszcze warto wiedzieć zanim rozpoczniesz układanie kostki? O czym musisz pamiętać?

Przeczytaj tutaj:

https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/co-poszlo-nie-tak-5-najczesciej-popelnianych-bledow-przy-ukladaniu-kostki-brukowej-i-ich-skutki/ 

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *