Kwas foliowy – nie tylko dla przyszłych mam

suplement

W idealnym świecie nasza zbilansowana dieta zapewniałaby wszystkie niezbędne składniki – witaminy, mikroelementy, przy tym byłaby oczywiście smaczna, zdrowa i nie powodowałaby tycia. Niestety żyjemy w świecie prawdziwym, w którym pyszne rzeczy bywają bardzo kaloryczne, a codzienne menu nie zaspokaja zapotrzebowania na wiele istotnych substancji, np. na kwas foliowy.

Niezbędny kwas foliowy
Dlaczego kwas foliowy dawkowany odpowiednio jest tak ważny dla prawidłowego działania organizmu? Aby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba poznać wpływ tej witaminy na bardzo istotne funkcje, a także szereg aspektów związanych z macierzyństwem. Warto również uwzględnić fakt, że jest to witamina niesyntetyzowana w organizmie, a zatem z reguły niezbędna jest suplementacja, szczególnie w okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa. Według wielu ekspertów i lekarzy profilaktyczna dawka kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) powinna być przyjmowana przez każdą młodą, aktywną płciowo kobietę.

dieta
Czasem nie wystarcza dieta, konieczna jest suplementacja

Kwas foliowy – działanie i skutki niedoborów
W tym miejscu warto na pewno poznać specyfikę działania kwasu foliowego, jego wpływ na organizm oraz skutki ewentualnych niedoborów. Do podstawowych funkcji acidum folicum należą przede wszystkim:
• podział komórek
• synteza aminokwasów
• pomoc w prawidłowej produkcji krwi i metabolizmie homocysteiny
• wsparcie w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej
• zapobieganie zmęczeniu,
• stymulowanie układu odpornościowego
Nie da się ukryć, że kwas foliowy znamy przed wszystkim jako suplement dla kobiet w ciąży. Nie bez powodu – niedobór folianów u przyszłej matki może przyczynić się do wystąpienia wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Jeśli chodzi o suplementację kwasu foliowego dawkowanie profilaktyczne (400 μg na dobę) warto rozpocząć co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą, a najpóźniej 3 miesiące od poczęcia.
Niedobór kwasu foliowego wiąże się z szeregiem konsekwencji, wśród których są m.in. ryzyko wystąpienia anemii megaloblastycznej, zaburzenia wchłaniania i trawienia oraz biegunki. Braki kwasu foliowego wywołują również wiele objawów związanych z psychiką i układem nerwowym:
• ryzyko wystąpienia depresji
• stany lekowe, drażliwość,
• problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.
Warto wiedzieć, że objawy takie jak zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży, przedwczesna siwizna, bóle głowy, kołatanie serca mogą być związane z niedoborem folianów.
Jeśli chodzi o ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej profilaktyczna dawka kwasu foliowego wzrasta, jeśli problem ten pojawił się we wcześniejszych ciążach – wynosi ona wówczas 4 mg kwasu foliowego na dobę.

u lekarza
Suplement dla przyszłej mamy zaleca lekarz

Folik dla przyszłych mam
Suplementacja kwasu foliowego dotyczy zatem nie tylko kobiet w ciąży, choć oczywiście w tym okresie jest niezwykle istotna. Aby zapewnić niezbędną dawkę kwasu foliowego i innych składników zaleca się często odpowiedni preparat Folik:
• Folik – zapobiega niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed i we wczesnym okresie ciąży, zawiera kwas foliowy
• Folik 1 Mama – suplement dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zawierający kwas foliowy, jod i kwas tłuszczowy DHA (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3)
• Folik 2/3 Mama – dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Poza kwasem foliowym zawiera jod, kwas tłuszczowy DHA (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3), magnez i witaminę D.

folik
Folik – zawiera kwas foliowy
folik 1
Folik 1 – dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży
folik 2
Folik 2/3 – dla przyszłych i karmiących mam

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Zdjęcia: Shutterstock, swiadomemacierzynstwo.com

Dodaj komentarz