Nastoletnie dylematy i trudne tematy – cykl miesiączkowy

Jak wiadomo posiadam rodzinę i bardzo ją sobie cenię. Nie jest to może familia jak z Sycylii, gdzie przy stole wigilijnym zasiada często gęsto spory i hałaśliwy tłumek. Niewątpliwie jednak jestem z moją rodziną bardzo blisko i cenię sobie te kontakty oraz relacje.
Szczególnie, że jak się okazuje poszczególne elementy familijnej układanki to osoby bardzo interesujące, mądre, a spotkania z nimi są zawsze co najmniej miłe, a z reguły również pouczające.

tampon

Ważne pytania, trudne tematy

Trudne tematy dla nastolatek
Tyle tytułem jak zwykle przydługiego wstępu, który ma na celu wprowadzenie do miłych słów pod adresem mojej bratanicy, jak również do tematu interesującego dla wielu mam oraz ich dorastających córek. Chodzi mianowicie o pierwszą miesiączkę, rozpoczynający się tym samym cykl miesiączkowy i wszelkie ważne oraz trudne pytania na ten temat. Sama jeszcze całkiem dobrze pamiętam różnicę między nastoletnią mną, a koleżankami. W moim domu mówiło się dość jasno i otwarcie o tego typu zagadnieniach. Oczywiście, aby mnie nie onieśmielać, tematem zajmowała się w sposób taktowny i ciekawy moja mama. Tymczasem wiele moich koleżanek wiedziało, że dzwonią, ale nie do końca wiedziały gdzie. Jak się okazuje nadal nie brakuje dziewczynek, które na temat cyklu miesiączkowego, menstruacji wiedzą niewiele i na pewno nie od rodziców.

Nastolatki dla młodszych koleżanek

ob serwis

Jak pomagać młodszym koleżankom

I tu zaczyna się pean na temat córy mojego brata, która chodzi już do liceum (w zespole szkół). Wraz z koleżankami postanowiła przeprowadzić zajęcia w ostatnich klasach szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjalnych, właśnie na ten jakże ważny temat. Mądre nastolatki doszły do skądinąd słusznego wniosku, że młodym panienkom w wieku lat 11 czy 14 lat łatwiej będzie rozmawiać z prawie rówieśniczkami niż z pielęgniarką, nauczycielem biologii itp. Oczywiście inicjatywą podzieliły się z gronem pedagogicznym, które wstępnie zaakceptowało pomysł, oczekując zaprezentowania formuły, źródeł wiedzy itp.

test

Sprawdź swoją wiedzę

Serwis OB – dla nastolatek
Dziewczyny postanowiły skorzystać z tego, co dla nastolatków jest dziś chlebem powszednim, czyli z internetu. Wiedzę zaś zaczerpnęły u samego źródła, bo z rozmów z ginekologiem oraz z serwisu http://www.myob.pl/teen/me-body-periods/my-menstruation/my-period-cycle, opracowanego specjalnie z myślą o nastolatkach. Skoncentrowały się na odczarowaniu mitów, na przygotowaniu do pierwszej menstruacji oraz na przybliżeniu cyklu miesiączkowego. Nauczyły młodsze koleżanki korzystania z kalendarzyka miesiączkowego na stronie http://www.myob.pl/teen. Na zakończenie każda z uczestniczek mogła sprawdzić swoją wiedzę na wiadomy temat dzięki testowi dostępnemu w serwisie.
Przyznaję, że jestem naprawdę dumna z Młodej. Szczególnie, z była to  inicjatywa własna bratanicy i jej przyjaciółki.

Zdjęcia: myob.pl, shutterstock

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *