Odparzona pupa niemowlaka? To się zdarza…

Nie bez powodu mawia się o skórze, że jest delikatna jak pupa niemowlaka. Wiadomo przecież, że skóra takiego maluszka jest dużo cieńsza, wrażliwsza i wymaga wyjątkowej ochrony. A skóra skrzętnie ukryta pod pieluszką jest szczególnie narażona na ewentualne podrażnienia. Jakby nie było niemowlę zajmuje się głównie jedzeniem, spanie i wypełnianiem pieluszki. Nic więc dziwnego, że odparzona pupa niemowlaka to problem, który dotyczy niejednego malucha i rodziców, którzy oczywiście mogą skutecznie chronić, zapobiegać i łagodzić.

niemowlę

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i delikatna

Odparzenia zdarzają się… w najlepszych rodzinach
Na temat odparzeń trafiłam przy okazji poszukiwania informacji o produktach Bepanthen. Sięgam po nie czasami, jako remedium na problem z podrażnioną i suchą skórą dłoni, na którą nie pomagają standardowe kremy. Oczywiście wiedziałam wcześniej, że po maści sięgają mamy, które używają ich do pielęgnacji skóry maleństwa oraz brodawek w okresie karmienia piersią.
Zapewne każda mama doskonale wie, jak wygląda typowe podrażnienie, odparzenie. Problem dotyczy większości maluchów – na stronie producenta kremów i maści Bepanthen znalazłam nawet informację o tym, że „u ponad 50% niemowląt przynajmniej raz występuje odparzenie pieluszkowe o różnym stopniu nasilenia”. Wynika to oczywiście z tego, iż skóra maleństwa jest jeszcze niedojrzała, kilka razy cieńsza niż u dorosłego człowieka, a przez to delikatna i na swój sposób bezbronna. Poza tym pupa niemowlęcia cały czas jest „zapakowana” w pampersa przez co narażona jest na podrażniające skórę substancje (bezpośredni kontakt z siusiu i kupką). Oczywiście sytuacja nie jest beznadziejna, zarówno w kontekście ochrony i profilaktyki, jak i łagodzenia podrażnień. Trzeba bowiem pamiętać, że odparzona pupa niemowlaka to także problem dla dziecka. Szczypie, swędzi, piecze a zatem całkiem słusznie maluszek sygnalizuje dyskomfort płaczem.

w pieluszcze

Szczególnie dbamy o skórę zapakowaną w pieluchy

Zapobiegamy, chronimy, leczymy
Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji i profilaktyki można np. zajrzeć do artykułu na temat odparzonej pupy niemowlaka w serwisie marki Bepanthen. Dowiemy się tu np. że aby zapobiegać podrażnieniom należy:
• często zmieniać pieluszkę,
• ubierać dziecko w e ubranka z przepuszczających powietrze materiałów,
• używać maści zapobiegającej odparzeniom przy każdej zmianie pieluszki, szczególnie przed snem,
• luźno zakładać pieluszki,
• w miarę możliwości pozostawić dziecko bez pieluszki,
• prać pieluszki tetrowe w hipoalergicznych środkach do prania i najwyższej temperaturze prania,
• do codziennej pielęgnacji używać delikatnej maści dla dzieci np Bepanthen Baby Maść Ochronna,
• myć pupę dokładnie przy każdej zmianie pieluszki.

bepanthen

Bepanthen pomaga zadbać o skórę niemowlęcia

A co jeśli pojawi się podrażnienie i odparzenie?
Pielęgnacja odparzonej pupy niemowlęcia nie jest trudna, należy jednak wiedzieć jak postępować. Producent maści Bepanthen doradza, aby:
• utrzymać skórę dziecka w czystości, czyli myć dokładnie przy każdej zmianie pieluszki,
• zastosować maść o podwójnym działaniu, jak np. Bepanthen Baby Maść Ochronna. Tworzy ona na naskórku barierę – chronią przed wilgocią, nawilża oraz wspomaga procesy regeneracyjne (dekspantenol wspomaga regenerację skóry).
• delikatnie myć i oczyszczać pupę, unikać silniejszego pocierania i szorstkich tkanin czy chusteczek.

maść

Pielęgnacja, profilaktyka, leczenie

Reasumując, maść Bepanthen na pewno warto mieć zawsze pod ręką, zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Zwłaszcza, że ten skuteczny i bezpieczny kosmetyk znakomicie działa również na skórę dorosłych.

Zdjęcia: shutterstock, bepanthen.pl

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *