Pierwsze kroki i pierwsze buty dla dziecka

Jakie to miłe uczucie, kiedy mogę służyć dobrą radą, a nawet zaskoczyć wiedzą na jakiś temat. A jeśli już wykażę się jako mama chrzestna, jestem naprawdę bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Wybór pierwszych poważnych butów to zadanie, przy którym moje wsparcie okazało się szczególnie przydatne.

duże buty

Dobre buty to jest to!

W czym stawia się pierwsze kroki
Nie muszę chyba powtarzać, że bardzo serio traktuję rolę chrzestnej małego Stasia. Dlatego o bucikach dla małych dzieci czytałam już znacznie wcześniej. Dzięki temu kiedy nadeszła TA chwila i trzeba było wybrać wygodne buty, w których maluch będzie dreptał bezpiecznie i wygodnie, byłam już przygotowana. Oczywiście spotkałam się z różnymi teoriami na ten temat. Począwszy od zwolenników biegania boso, w dziecięcych kapciach czy skarpetkach ABS-kach, aż po szczegółowe wytyczne dotyczące małego obuwia. Przyznam, że jestem w tzw. złotym środku. Stabilny maluch może oczywiście biegać po dywanie w antypoślizgowych skarpetkach, ale już na spacery potrzebuje naprawdę dobrych, porządnych butów.

Małe dziecko to nie Kopciuszek…

czerwone buty

Przymierzanie to wyzwanie

… a zatem nie lada wyzwaniem jest dobór rozmiaru. Jak wiadomo maluch niekoniecznie współpracuje w takiej sytuacji i niechętnie w ogóle przymierza, a co dopiero odpowiada na pytanie „Wygodne buciki?”. W wielu sklepach są dostępne specjalne urządzenia do pomiaru małej stopy albo bardzo praktyczna miara – stopa odrysowana na podłodze. W ostateczności zawsze zostaje nam stara, sprawdzona metoda „na patyczek”. Wbrew pozorom jest ona godna polecenia, ponieważ wzorcową miarę możemy mieć zawsze przy sobie.

wygodne buty

Czego wymagamy od dziecięcych butów

Buty na miarę dziecięcej stopy
Rozmiar znamy, patyczek jest, znamy sklepy, które są dobre i cenowo w zasięgu możliwości. Pora zatem dowiedzieć się jakie powinny być buty dla mobilnego malca. Stabilność – to jeden z podstawowych warunków. Oznacza to, że buciki muszą trzymać stopę, ale nie ograniczać jej ruchów. Powinny mieć elastyczny zapiętek. Na dobry początek lepsze będą buty sznurowane, ponieważ dokładniej stabilizują małą stópkę. Zwracamy też uwagę na giętkość podeszwy, która musi zginać się mniej więcej tam, gdzie zginają się paluszki malucha, jednocześnie powinna usztywnić śródstopie. Buty dla dziecka mają zaokrąglone noski, dzięki czemu porusza w nich swobodnie paluszkami. Rozmiar bucika powinien być ok 7-10 mm dłuższy od małej stopy. Wyściółka i wkładka wewnątrz buta to kolejne istotne kryteria. Powinna być to np. skóra, albo inne oddychające materiały. Nawet w tak małych bucikach zaleca się wkładki antybakteryjne, przeciwpotowe. Również tworzywo, z których wykonane są buty, ma ogromne znaczenie. Oczywiście może być to skóra, ale warto też kupić buty z materiałów oddychających, nieprzemakalnych, np. goretex czy sympatex. But dla malca stawiającego pierwsze kroki musi być też lekki, aby chodzenie nie było męczące.
Warto pamiętać, że pierwsze buciki są z reguły noszone dość krótko, ponieważ stopa dziecka rośnie naprawdę szybko. A zatem bardzo ważne jest, aby systematycznie sprawdzać i obserwować – a może nasz maluch już zdążył wyrosnąć ze swoich ślicznych bucików…?

Uzbrojone w taką wiedzę wyruszyłyśmy na wirtualne i realne poszukiwania. Dylemat był jednak ogromny. Tak wiele bucików spełnia kryteria i prawie wszystkie są takie śliczne!

Zdjęcia: Shutterstock, edziecko.pl

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *