Jak poprawić jakość snu? Oto kilka sposobów

Coraz więcej osób uskarża się na zaburzenia snu. Mówiąc zaburzenia, myślimy nieodpowiednia jakość lub długość snu. Nie śpiąc dobrze, z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej zmęczeni, rozdrażnieni, apatyczni, a także coraz mniej efektywni w pracy. Aby pozbyć się problemów ze snem bardzo często wystarczy tylko wyeliminować złe nawyki, które niecnie wkradają się do naszych sypialni. Mowa tu m.in. o przeglądaniu mediów społecznościowych i nadmiernym objadaniu się przed snem, oglądaniu telewizji do późna, itd. A teraz do sedna! Co robić, żeby spać lepiej? Jak poprawić jakość snu?

Unikaj jasnego światła

Chcesz spać dobrze? Zadbaj o to, aby w twojej sypialni zapanował mrok. Tylko wtedy mózg będzie miał szansę się wyłączyć. W przeciwnym razie będzie stale stymulowany i tym samym będzie hamował produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację zegara biologicznego. Jeśli nie masz rolet, zainwestuj w grube zasłony. Nie dość, że zapewnią ci dobry sen, to na dodatek pięknie dopełnią wystrój wnętrza. Możesz też zakupić specjalną opaskę na oczy do spania, która zmniejszy intensywność światła.

Nie zabieraj pracy do łóżka

Wiele osób ma skłonność zabierania pracy do łóżka. To właśnie przed snem zamykają ostatnie sprawy lub odpisują na zaległe maile. Do tego opracowują plan działania na następny dzień. Tym samym, zamiast się wyciszyć i zrelaksować przed snem, tylko stymulują mózg. Jeśli chcesz spać dobrze, porzuć tego typu praktyki. Wszystko co masz zrobić wieczorem, zrób wcześniej. Idąc do sypialni wszelkie papiery i laptopa zostaw w salonie.

Nie przeglądaj telefonu, nie oglądaj tv

Jak poprawić jakość snu? Odkładając telefon przynajmniej 30 minut przed położeniem się do łóżka. To samo dotyczy laptopa i telewizora. Tego typu urządzenia emitują niebieskie światło, które wysyła sygnały do mózgu dotyczące zaprzestania produkcji melatoniny. Następstwem tego jest zaburzenie cyklu snu i czuwania. Organizm zamiast smacznie spać, pozostaje w ciągłej gotowości.

Nie pij alkoholu przed snem

Wiele osób błędnie myśli, że kieliszek wina przed snem poprawi jego jakość. Tymczasem prawda jest taka, że może i zaśniesz szybciej ale na pewno nie będziesz spać dobrze. Twój sen będzie płytki, co oznacza, że rano obudzisz się bez energii.

Nie objadaj się przed snem

Podobnie rzecz ma się z późną kolacją. Najadając się przed snem będziesz mieć problem w nocy. Nie dość, że ciężko będzie ci zasnąć z pełnym żołądkiem, to później będziesz przewracać się z boku na bok, nie mogąc zapaść w sen głęboki, a więc ten najbardziej regenerujący. W nocy nasz układ trawienny powinien spać, a nie pracować. Dlatego tak ważne jest, aby ostatni posiłek zjeść minimum 3 godziny przed snem.

Jak poprawić jakość snu? Dobry materac to podstawa

Jak poprawić jakość snu? Jeśli stosujesz się do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek, ale nadal nie śpisz za dobrze i rano odczuwasz zmęczenie, sprawdź czy problem nie leży po stronie materaca. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie nieodpowiednio dobrany materac może być źródłem kłopotów ze snem. Spanie na niewygodnym materacu powoduje, że podczas odpoczynku nocnego częściej przewracamy się z boku na bok, co powoduje gorszą jakość snu i zaburza jego naturalny cykl. Tylko na dobrej jakości materacu ciało ma szansę poczuć się komfortowo i tym samym skutecznie odpoczywa.

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *