Są sposoby na rzucenie palenia – nie poddawaj się!

Uzależnienie od palenia papierosów nie jest wbrew pozorom tylko indywidualnym wyborem, chociażby w kontekście skutków palenia tytoniu, czyli kosztów leczenia chorób odtytoniowych. Niestety, mimo bezdyskusyjnej szkodliwości, nikotyna jest używką legalną, dopuszczoną do sprzedaży, a rzucenie palenia jest wyzwaniem dla wielu osób. Często jest to wieloletnia batalia, ważne jednak, aby się nie poddawać – przegrane bitwy nie oznaczają przegranej walki.

Nikotyna to trudny przeciwnik

Statystyki mówią wiele – okazuje się aż 80% palących Polaków podejmuje się rzucenia palenia, ale udaje się to zaledwie co dwudziestej osobie. Nie bez powodu specjaliści traktują nikotynę na równi z twardymi narkotykami, jeśli chodzi o mechanizm i siłę uzależnienia, a łatwa dostępność czyni z tego nałogu wyjątkowo trudnego przeciwnika. Niemniej jednak na dobry początek trzeba przyjąć, że są skuteczne sposoby na rzucenie palenia, o czym świadczą rzesze byłych palaczy.

dym

Nałóg nikotynowy to trudny przeciwnik

Przygotuj się, znajdź motywację

Owszem, są tacy szczęściarze, którym udało się za pierwszym razem, którzy po prostu mówią „od dziś nie palę!”. Niestety należą do zdecydowanej mniejszości, na ogół rzucanie palenia to proces, który powtarza się, ważne aby wytrwać i próbować do skutku. Nie ma też jednaj odpowiedzi na pytanie „jak rzucić palenie”, warto jednak poznać kilka trików, metod, które mogą być pomocne w tej niełatwej walce.

Zdefiniuj powód

Wiadomo, jeśli coś ma dla nas logiczne uzasadnienie, łatwiej nam wytrwać w postanowieniu. W przypadku uzależnienia od nikotyny tych powodów może być naprawdę wiele. Od najbardziej oczywistego zdrowotnego, przez  aspekt estetyczny, po czystą ekonomię. Trzeba bowiem pamiętać, że skutki palenia tytoniu to nie tylko zamach na własne zdrowie. Papierosy zdecydowanie nie służą urodzie, destrukcyjnie działają na cerę, przyspieszają procesy starzenia, nie mówiąc już o zapachu, jaki pozostawiają (oddech, ubrania, włosy). Dobrze jest też także podliczyć wydatki na papierosy, w skali tygodnia, miesiąca, roku i zastanowić się nad tym, na co można wydać całkiem sporą sumkę, którą puszcza się z dymem.

stop

Powiedz STOP i nie poddawaj się

Wyznacz sobie termin i nie poddawaj się

Skuteczne rzucanie palenia nie może być bliżej nieokreślnym celem. Za stwierdzeniem „chcę przestać palić” musi iść konkretny termin. Za miesiąc, za tydzień, jutro… ok, ale nie „kiedyś” czy „wkrótce”. Specjaliści pomagający w zerwaniu z nałogiem potwierdzają, że to jest już etap działania. Owszem, może się nie udać, mało kto pokonuje tego wroga za pierwszym razem. Trzeba po prostu walczyć dalej – im więcej prób, tym większa szansa na sukces.

Obserwuj swoje nawyki

Wbrew pozorom nie palimy ot tak po prostu. Najczęściej nawyk sięgnięcia po papierosa towarzyszy określonym sytuacjom – zapisuj je i przeanalizuj. Może tak reagujesz na stres, a może palisz głównie w towarzystwie, przy kawie, drinku, w klubie, na imprezach? Zastanów się czy nie sięgasz po papierosa, aby „coś zrobić z rękami”, poczuć się pewniej. Taka obserwacja ułatwia kontrolę i zmianę przyzwyczajeń.

W grupie raźniej – poszukaj wsparcia

Może to być rodzinne rzucanie palenia lub walka z nałogiem wraz z przyjaciółką, partnerem. Sprzymierzeńcem może stać się wspólna pasja, np. sport, któremu palenie nie sprzyja. Sprawdza się też psychoterapia grupowa, kiedy to ma się wspólnego wroga i razem szuka się skutecznych sposobów na rzucenie palenia. Motywacja, dobre rady i pilnowanie się nawzajem – to korzyści ze strony „grup wsparcia”.

papieros złamany

Pamiętaj – palenie naprawdę szkodzi zdrowiu

Pomyśl o zdrowiu

Chodzi tu zarówno o skutki palenia tytoniu, które odbijają się na zdrowiu palacza, jak również o tzw. bierne palenie. Lista chorób, problemów zdrowotnych wynikających z nałogowego palenia jest długa i raczej przerażająca, znajdziemy tu bowiem takie schorzenia jak:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • miażdżyca i zawał serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • tętniak aorty,
 • astma oskrzelowa,
 • gruźlica,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • wrzody dwunastnicy i żołądka,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • udar mózgu,
 • osteoporoza,
 • zaćma.

A także problemy takie jak przyspieszona menopauza czy negatywny wpływ na męską płodność.

Nie zapominajmy również o tym, że szkodliwość strumienia bocznego dymu tytoniowego jest większa niż tego, który wdycha osoba paląca.

plaster

Wypróbuj profesjonalne sposoby rzucenia palenia

Profesjonalna pomoc i sposoby na rzucenie palenia

Masz dobre chęci i świadomość palącego (nomen omen) problemu, próbujesz, ale naprawdę nie wiesz jak rzucić palenie? To dobry moment na poszukanie profesjonalnej pomocy. Na dobry początek warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu albo zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108), czyli do placówki zajmującej się poradnictwem w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu.

Jeśli chodzi o środki farmakologiczne – zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Środki dostępne bez recepty to m.in. nikotynowa terapia zastępcza, czyli doskonale znane nam plastry, gumy, tabletki. To również preparaty roślinne oraz leki zawierające cytozynę. Mimo ich dostępności warto skonsultować wybór ze specjalistą. Lekarz może także przepisać lek na receptę.

Znane są też niekonwencjonalne sposoby na rzucenie palenia, takie jak:

 • psychoterapia,
 • hipnoza,
 • akupunktura,
 • biorezonans,
 • elektrostymulacja.

Na pewno warto walczyć z nałogiem, szukać metod i odpowiedzi na pytanie jak rzucić palenie. Dym tytoniowy to aż 7000 związków chemicznych, w większości toksycznych, niestety 70 z nich jest rakotwórczych. Pamiętajmy – nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia i poprawę jakości życia.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *