Woda, sok, izotonik? Co pić w czasie treningu

Ćwiczenia, sport, intensywny wysiłek fizyczny to takie sytuacje, w których nasz organizm szczególnie domaga się i potrzebuje uzupełniania płynów. Wiele osób uważa, że najlepiej postępować zgodnie z powiedzeniem „czysta woda zdrowia doda” i podczas treningów popijać mineralną lub źródlaną. Warto jednak dowiedzieć czy naprawdę woda to najlepszy wybór.

Trening zawsze wiąże się z utratą wody przez organizm. Wraz z płynami wypłukują się ważne składniki mineralne, przede wszystkim magnez, potas, sód i wapń. Amatorzy sportu powinni wiedzieć, że ubytek wody to w konsekwencji także spadek wydolności organizmu i to całkiem spory. Relacja wygląda także już 65-procentowa utrata wody ( w stosunku do masy ciała) powoduje ok. 30% mniej wydolności. A zatem trening tylko z butelką odpowiednich płynów pod ręką.

izotonik sh2

Czym popijać wysiłek fizyczny?
W odpowiedzi na tak postawione pytanie najczęściej wskazujemy wodę. Tymczasem nie do końca jest to słuszna odpowiedź. Co prawda woda jest bardzo szybko przyswajana przez organizm, ale nie zapewni uzupełnienia pierwiastków, które tracimy podczas biegania skakania czy gry w tenisa. Mało tego, jeśli wypijamy dużo wody po treningowych zmaganiach, obniżamy poziom cukru i organizm słabnie.
Kolejnym błędem jest butelka soku lub napoju owocowego albo gazowanej coli czy innych słodkich „wynalazków”. To węglowodanowe bomby, które praktycznie nie zaspokajają pragnienia, a wręcz przeciwnie – chce się po nich bardziej pić. Najlepszym wyborem są odpowiednie napoje izotoniczne, ale również na ten temat warto wiedzieć nieco więcej.

izotonik

Napój izotoniczny – najlepszy wybór dla sportowca

Specyfika napojów izotonicznych
Napój izotoniczny charakteryzuje się ciśnieniem osmotycznym na poziomie warunków panujących w płynach ustrojowych organizmu człowieka (270-330 mOsm/kg). Jest łatwo przyswajalny, szybko się wchłania, ale nawadnia organizm i zapewnia mu niezbędna dawkę minerałów, jonów i cukrów. Izotoniki, bogate w elektrolity, witaminy, cenne pierwiastki, to energetyczny zastrzyk dla organizmu osoby aktywnej fizycznie i najskuteczniejsze remedium na pragnienie. Zapewniają równowagę elektrolityczną i prawidłową termoregulację podczas i po treningu.
Oczywiście izotonik izotonikowi nierówny. Wybieramy zatem te, które mają odpowiedni skład. Zwracamy szczególną uwagę na zawartość sodu (nie mniej niż 50mg/100ml), potasu (min. 22,5mg/100ml) oraz magnezu ((10mg/100ml). Osmolalność napoju na trening powinna utrzymywać się na poziomie 275/295 mOsm/g.

skład izotoników

Istotny jest odpowiedni skład izotoników

Ważne zasady
• Nie dopuszczamy do sytuacji, kiedy organizm odczuwa duże pragnienie Należy go systematycznie nawadniać. Uczycie pragnienia pojawia się bowiem wtedy, gdy poziom wody jest już znacznie obniżony.
• Pijemy przed i po treningu, w razie konieczności również w trakcie.
• Przed intensywnym wysiłkiem zaleca się wypicie ok. pół litra płynów (ok. 30 minut przed). Tyle samo wypijamy po treningu.
• Pijemy stopniowo, małymi łykami, dzięki temu nie dopuścimy do obniżenia poziomu wody i sił witalnych organizmu

Zdjęcia: Shutterstock

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *