Wyjazd za granicę na stałe – jak zacząć przygotowania?

Wyjazd za granicę i przeprowadzka to ogromne wyzwanie logistyczne. Wymaga naprawdę wielu przygotowań i planowania, ale na szczęście wszystko da się osiągnąć, kiedy wprowadzi się w życie metodę planowania. Bez tego taka przeprowadzka może skończyć się wielką „nerwówką”, która sprawi, że z czegoś, co miało być nowym doświadczeniem, zrobić się prawdziwy koszmar. O czym trzeba pamiętać, kiedy przygotowujemy się do takiej życiowej zmiany?

Wyjazd za granicę – o czym należy pamiętać?

Przeprowadzka za granicę do obcego państwa, wiąże się ze wszelkiego rodzaju  formalnościami. Te uzależnione są od miejsca, gdzie planowany jest wyjazd, choć część z nich jest uniwersalna. Warto pamiętać, że jeżeli wyjazd za granicę odbywa się w strefie Schengen, nie potrzeba na przejściach granicznych pokazywać dokumentów. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba mieć ich ze sobą. To jedna z tych rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać przed samym wyjazdem.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ważność wszystkich dokumentów, które zabiera się ze sobą (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itd.). Warto także zrobić kopię tych dokumentów i trzymać je w osobnym miejscu na wypadek zgubienia oryginałów. Można je także zostawić rodzinie, która zostaje w kraju. Nigdy nie wiadomo, czy nie będą ich potrzebowali, jeżeli za granicą przydarzy się nam jakiś wypadek lub trzeba będzie nas odnaleźć. To oczywiście „czarny scenariusz”, ale trzeba brać go pod uwagę.

Przed wyjazdem trzeba także rozwiązać wszelkiego rodzaju umowy, które zobowiązują nas do płatności. Jeżeli mieszkaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu, warto uprzedzić o wyprowadzce właściciela sporo wcześniej, by ten miał czas na znalezienie nowego lokatora. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie umowy na usługi (prąd, gaz, telefon, telewizja itd.). Czasem będzie się to wiązało z karą umowną, która zapisana jest w dokumencie. Jeżeli istnieje możliwość wypowiedzenia takiej umowy przez Internet, będzie to można zrobić już po wyjeździe, ale lepiej załatwić to wszystko wcześniej, by potem nie mieć kłopotów.

Praca, dokumenty i ubezpieczenie

Decydując się na wyjazd za granicę, warto się ubezpieczyć. Jeżeli należymy do Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy wystąpić o przyznanie nam karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka karta upoważnia nas do korzystania z pomocy lekarskiej, a jej wyrobieniem zajmują się oddziały NFZ. Wnioski można składać osobiście, ale niektóre placówki przyjmują także listy lub nawet e-maile. Dostęp do służy zdrowia uzależniony jest jednak od miejsca, gdzie będzie się przebywało. Zawsze można wykupić także dodatkowe ubezpieczenie.

W przypadku podejmowania pracy za granicą, dobrze mieć ze sobą zaświadczenie o niekaralności. Informacje o tym, jak je uzyskać, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli mamy już załatwioną pracę, należy dopytać pracodawcę, jakich dokumentów będzie od nas wymagał. Dobrze mieć też ze sobą przetłumaczone dowody ukończenia kursów, szkoleń i szkoły. Nigdy nie wiadomo, co może się przydać. Sama przeprowadzka za granicę to duże wyzwanie, ale pamiętając o najważniejszych rzeczach, resztę można już załatwiać „na spokojnie”.

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *