Zdrowy uśmiech od pierwszego zęba

Jestem dumną ciocią i przyszłą matką chrzestną! Okazuje się, że pod moją nieobecność, spowodowaną paskudnym katarem, który trwał niestety dłużej niż siedem dni, u mojego malago ulubieńca pojawił się pierwszy ząb. Zapewne piękny, prosty, bielutki, zapewniający jeszcze bardziej olśniewający uśmiech.

mycie ząbków

fot:govandentalcare.co.uk

Pierwszy ząbek musi być czysty
Dumna ciocia póki co ogląda zdjęcia przesłane przez Anię. Staś wygląda na nich uroczo i nawet zaprezentował swój malutki ząbek. Poczytałam sobie co nieco na temat wyrzynania się ząbków i wiem, że nie jest to dla Stasia miły okres. Przy okazji dowiedziałam się, że pojawienie się takiego malutkiego jak ziarenko ryżu ząbka, powinno zobligować do mycia małych zębów, a raczej jednego zęba jak na razie. Co oznacza, że trzeba wyposażyć Stasiową toaletkę w odpowiednie akcesoria oraz pastę do zębów dla dzieci, adekwatną do wieku.

Pasty dla najmłodszych
Pomyślałam sobie, że moja doskonale zorganizowana przyjaciółka, ma wiedzę na ten temat w małym palcu. Ale mimo to sama zagłębiałam się w informacje dotyczące higieny, szczoteczek i pasty do zębów dla dzieci. Otóż okazuje się, że pierwsze pasty dla niemowląt i najmłodszych maluchów, powinny być wolne od fluoru. Ten ważny i cenny składnik pojawia się dopiero w paście do zębów dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat, oraz dla starszych juniorów. Wynika to oczywiście z zapotrzebowania na fluor, ale także z faktu, że maluchom zdarza się połkniecie pasty do zębów dla dzieci w czasie mycia.

Jak i czym myją zęby maluchy

czyste zęby całej rodziny

źródło: colgate.pl

Warto wiedzieć, że bardzo ważny jest wybór pasty do zębów dla dzieci adekwatnej do wieku, Nie powinno się tym bardziej używać past dla dorosłych. Równie istotny jak pasta do zębów dla dzieci, jest wybór odpowiedniej szczoteczki oraz znajomość prawidłowej techniki mycia. Dziś kompendium wiedzy na ten temat znajdziemy oczywiście w Internecie, ale zawsze najlepiej zapytać podczas wizyty u stomatologa. Dobre firmy oferujące akcesoria i pasty do zębów, również dla dzieci, zapewniają kompleksowe informacje. Widać to np. na stronie Colgate, gdzie poczytałam o właściwościach past do zębów dla dzieci od 2 do 6 lat oraz dla dzieci po 6 roku życia, czyli w okresie kiedy mogą pojawiać się pierwsze stałe zęby. Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko zdrowych i higienicznych zachowań, a najskuteczniej i najlepiej przez dobrą zabawę.

Jestem z siebie dumna. Po dzisiejszej rozmowie z Anią wiem, że moja przyjaciółka nie jest alfą i omegą. Nie zmierzyła się w ostatnim czasie z tematyką higieny zębów. Dlatego okazało się, że moja wiedza jest dla niej nader interesująca.

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *