Akademik czy mieszkanie do wynajęcia – co wybrać, gdy wyjeżdżamy na studia?

Mieszkanie czy akademik? W obu trzeba sprzątać!

Wejście w dorosłość często łączy się ze studiami. Wyjazdem do innego miasta, a czasem nawet i kraju. Wtedy trzeba też podjąć bardzo ważną decyzję na temat tego, gdzie i z kim się zamieszka. Owszem, jeżeli ma się możliwość, najlepiej studiować tam, gdzie jest nasz rodzinny dom. Pozwoli to na spore oszczędności, ale niestety, nie zawsze jest to jedna z możliwości. Co więc wybrać? Akademik czy mieszkanie do wynajęcia?

Akademik czy mieszkanie? Oto jest pytanie 🙂

Wybierając się do nowego miasta czy kraju, trzeba będzie podjąć bardzo ważną decyzję. Mówimy tutaj o czymś, co wpłynie na naszą przyszłość, więc dobrze mieć miejsce, gdzie czujemy się pewnie i bezpiecznie. To rzeczy, które powinny być zapewnione bezwzględnie. Dodatkowo, skoro wybieramy się na studia, dobrze też zadbać o ciszę. I tutaj pojawia się jeden z głównym problemów – na to wpływu do końca mieć się nie będzie. Przyjęło się założenie, że akademiki to „wieczne imprezowanie”, gdzie nauka jest ostatnią rzeczą, którą się robi. Takie przeświadczenie jest jednak błędne i bardzo dużo zmieniło się w tej materii na przestrzeni ostatnich lat.

Akademik czy mieszkanie? Tu i tu możesz spotkać przyjaciół na całe życie

Obecnie akademiki wyglądają już zupełnie inaczej, a na dodatek na rynku pojawiła się także ich nowa grupa. Mowa o prywatnych akademikach, które charakteryzują się m.in. wspólnymi przestrzeniami do pracy, wyjątkowym wyglądem pokoi, a co poniektóre mają nawet własne siłownie czy wypożyczalnie rowerów. Takie miejsca można określić przestrzenią colivingową, czyli taką, gdzie współtworzy się całą społeczność i wspólnie dba o jej rozwój. I choć może brzmieć to jak bajka, to takich akademików pojawia się coraz więcej i stają się coraz popularniejsze. Głównie dlatego, że ich cena nie jest wyższa, niż mieszkań na wynajem.

Mieszkania na wynajem to kolejna z możliwości, którą muszą rozważyć studenci wybierający się do innego miasta. Tutaj rynek pozwala na naprawdę wiele, bo obecnie dość łatwo znaleźć mieszkanie, które można wynająć, choć wcale nie musi to oznaczać, że będzie ono odpowiednie. Tutaj kluczowa jest lokalizacja. W końcu jadąc na studia, dobrze mieć lokum w miejscu, które nie będzie zbytnio oddalone od naszej Alma Mater. Jeżeli uczelnia jest w centrum miasta, trzeba niestety przygotować się na spore koszta. Do tego też dochodzi to, jak urządzono mieszkanie do wynajęcia i w jakim jest stanie. Im lepsze, tym więcej trzeba będzie za nie zapłacić. Zawsze też można rozważyć wynajęcie samego pokoju lub poszukać współwynajmujących i wspólnie podnająć mieszkanie.

Mieszkanie w akademiku

Mieszkanie w akademiku podczas studiów to jednak coś więcej, niż tylko etap w życiu. To także pewnego rodzaju doświadczenie, które nie da się zastąpić niczym innym. W takich miejscach często zaczynają się przyjaźnie, które trwają długo po zakończeniu studiów. W wynajmowanym mieszkaniu trudno o coś takiego, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Jednak skoro wybieramy się na studia, to czemu nie zostać studentem w pełnym tego słowa znaczeniu. Pora przestać bać się akademików i dać im szansę. Możemy się bardzo przyjemnie zaskoczyć.

Dodaj komentarz