Kiedy pada nazwa osteoporoza z reguły pojawia się skojarzenie z chorobą, na którą zapadają starsze osoby. Niektórzy wskazują kobiety w wieku pomenopauzalnym jako grupę wysokiego ryzyka. Poniekąd słusznie, ale to zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o osteoporozę, zarówno w kontekście zachorowań, przyczyn, jak również efektywnej profilaktyki.
Osteoporoza – długo bez objawów
Nie bez powodu osteoporoza nazywa jest cichym złodziejem kości. Choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo, siejąc spustoszenie w tkance kostnej. Ogromnym problemem jest też przekonanie, że problem dotyczy głównie starszych kobiet, ponieważ objawy, czyli łamliwość kości, pojawiają się najczęściej dopiero po 50 roku życia. Tymczasem zagrożenie chorobą wzrasta wraz z wiekiem, ale proces utraty tkanki kostnej w przypadku kobiet rozpoczyna się już po 30 roku życia, a więc wcześnie… wtedy, kiedy mało kto zastanawia się nad schorzeniem takim jak osteoporoza. Wiąże się to oczywiście z gospodarką hormonalną, a konkretnie ze stopniowym spadkiem poziomu estrogenu, który uczestniczy w tworzeniu tkanki kostnej.

Wapń w profilaktyce osteoporozy
Warto wiedzieć, że osteoporoza jest chorobą, przed którą można się chronić, a kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Nietrudno się domyślić, że bardzo ważna będzie tu podaż wapnia, minerału który stanowi podstawowy budulec kości. Dlatego tak istotna jest dieta bogata w wapń, czyli produkty mleczne, ryby morskie, zdrowe warzywa strączkowe i kapustne, nasiona, orzechy, kasze, produkty zbożowe, oliwę, olej rzepakowy itp.

Calperos – odpowiednia dawka wapnia
Niemniej istotnym elementem profilaktyki, ale także leczenia jest odpowiednia suplementacja. Warto wiedzieć, że dobowe zapotrzebowanie na wapń (u kobiet dorosłych i po menopauzie) wynosi 1200 mg/osobę, dlatego tak istotne jest dopasowanie zarówno odpowiedniego preparatu, jak również dawki. Zalecanym lekiem może być np. Calperos (http://calperos.pl/calperos-lek-otc). Jest dostępny bez recepty w dawkach Calperos 500 oraz Calperos 1000. Zawierają one odpowiednio 400 mg wapnia w jednej kapsułce Calperos 1000 oraz 200 mg wapnia w jednej kapsułce Calperos 500. Poza profilaktyką oraz leczeniem osteoporozy lek stosuje się m.in. w przypadku:
• wysokiego zapotrzebowania na wapń w okresie intensywnego wzrostu i laktacji,
• w trakcie rehabilitacji po długim unieruchomieniu,
• niedoborów wapnia w diecie.


Na pewno warto zastosować działania profilaktyczne i zbilansowaną dietę jak najwcześniej. Dla osób z grup wyższego ryzyka (kobiety, obciążenia dziedziczne, wczesna utrata miesiączki) wskazane są badania gęstości kości.
Zdjęcia: calperos.pl, shutterstock