Znamy taką kolejność, że to co w życiu, w kinie, książce itp. staje się inspiracją dla kultowych komputerowych gier. Escape room to wyjątkowy przykład tego, jak początkowo prosta gra komputerowa trafiła do tzw.” real life”. Mało tego stała się niekwestionowanym hitem, rozrywką dla dzieci, młodzieży, dorosłych, pomysłem na udane popołudnie, firmową zabawę czy urodzinowe spotkanie albo prezent.
Fenomen escape room
Moda na real escape room trwa już od kilku lat i trzeba przyznać, ze ma się całkiem dobrze, a nawet coraz lepiej. Przybywa firm oferujących tę formę rozrywki oraz zaskakujących, niezwykłych pomysłów na nowe pokoje. Escape room to z pewnością swoisty fenomen, kiedy to komputerowa gra wkracza do rzeczywistości. Tym bardziej warto wiedzieć jaka była historia tego atrakcyjnego konceptu.
Zaczęło się jak wiadomo od gry na komputer i to wyjątkowo prostej – opartej tylko na tekście. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecie (1988r.) powstała gra, w której uczestnik czytał tekst, rozwiązywał kolejne zagadki próbował wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. W ramach ewolucji escape room stawał się grą „klikalną” czyli można była grać z użyciem myszki, pojawiała się oraz bardziej zaawansowana grafika, a gra dotarła do podręcznych smartfonów. I tak doszliśmy do absolutnie wyjątkowej fazy rozwoju, kiedy to zamknięte pokoje, zagadki i emocje wyszły poza monitory i wyświetlacze – nastała era real life escape rooms. Gracze odeszli sprzed komputerów, odłożyli „komórki” i postanowili zmierzyć się z naprawdę zamkniętym pomieszczeniem i prawdziwymi emocjami.
Zagadki, emocje, zabawa, trochę strachu…
Modny dziś prawdziwy escape room bazuje na tym, od czego zaczęła się wielka popularność tego formatu, czyli od tematu, zagadki, zadań do rozwiązania i dążenia do wydostania się z pokoju. Oczywiście wszystko w wyznaczonym czasie, który jest bardzo istotnym czynnikiem, ponieważ dochodzi istotny element presji umykającego, kończącego się limitu czasowego. W grze uczestniczy grupa, na ogół od 2 do 6 osób, a kluczem do wyjścia jest poradzenie sobie z wieloma zagadkami – logicznymi, matematycznymi, wymagającymi wiedzy z różnych dziedzin (chemii, fizyki, historii, archeologii, kinematografii itp.). Pokoje są tematyczne, a zakres pomysłów jest niemalże nieograniczony. Od kultowych filmów, książek, przez pokoje grozy, przygodowe, dla starszych i małych amatorów przygód.
Zdjęcia: shutterstock