Herbata to napój, który pija chyba każdy z nas, na ogół nawet kilka razy dziennie. W przeciwieństwie do Brytyjczyków, Chińczyków, mieszkańców Ameryki Południowej czy nawet Rosjan (ach te piękne samowary), nie przywiązujemy niestety zbyt wiele uwagi do jej zaparzania i spożywania. Choć wypijamy jej bardzo dużo, chyba nie do końca mamy świadomość, jak cenne są właściwości dobrej herbaty.
Okazuje się, że pod względem ilości wypijanej herbaty zajmujemy zaszczytną trzecią lokatę wśród państw europejskich. Tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się niepozornym wysuszonym listkom i poznać dobroczynne właściwości herbaty.
Dlaczego herbata jest zdrowa
Herbata to prawdziwe bogactwo flawonoidów, w tym wyjątkowo cennych katechin neutralizujących najgroźniejsze wolne rodniki. Ze wszystkich dostępnych nam produktów, to właśnie herbata zawiera najwięcej doskonale przyswajalnych katechin. Ich obecność wspiera profilaktykę miażdżycy i chorób serca, obniża także poziom cholesterolu. Coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie zielonej herbaty na zapobieganie chorobom nowotworowym oraz wsparcie działanie leków na nowotwory.
Herbata ma też korzystny wpływ na kondycję skóry. Począwszy od tego, że spowalnia procesy starzenia, a skończywszy na jej działaniu w leczeniu chorób grzybicznych i owrzodzeń. Nie bez powodu wyciąg z zielonej herbaty jest składnikiem kosmetyków, kremów, maści, zaś okłady z esencji herbacianej zaleca się w przypadku stanów zapalnych oczu, m.in. spojówek.
Energia i szczupła sylwetka dzięki herbacie
Zawartość kofeiny (wyższa niż w filiżance kawy) sprawia, że herbata jest napojem pobudzającym, dodaje sił i energii. Poprawia także koncentrację, zwalcza senność i wspiera procesy zapamiętywania. Z kolei dość popularna u nas czerwona herbata Pu-erh znana jest ze swoich właściwości odchudzających, należy jednak wypijać przynajmniej 3 filiżanki dziennie. Pamiętajmy też, że zawarta w herbacie tanina zmniejsza przyswajalność żelaza z pożywienia, a zatem unikamy popijania nią posiłków i suplementów z żelazem.
Rodzaje herbat
Oczywiście są różne gatunki herbat, określane kolorami. Mają też różne właściwości.
- Czarna herbata jest u nas zdecydowanie najbardziej popularna. To całkowicie sfermentowane liście herbaty, dokładnie wysuszone. Napar jest ciemny, ma intensywny smak i aromat, jest bogaty w garbniki, kofeinę oraz katechiny. Działa pobudzająco, detoksykująco, wzmacnia, ma działanie bakteriobójcze;
- Zielona herbata, po nią również sięgamy bardzo chętnie. Wytwarza się ją ze świeżo zerwanych, podsuszonych i podgrzanych liści, tak aby zatrzymać proces fermentacji. Dzięki temu herbata ma delikatny cytrynowo-żółty odcień i specyficzną goryczkę. Zawiera mniej kofeiny i garbników, ale jest skarbnicą katechin. Uważana za najzdrowszy napar, oczyszcza z toksyn, działa przeciwstarzeniowo, przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Wzmacnia serce, działa korzystnie na cholesterol i kwasy żołądkowe;
- Herbata czerwona podlega krótkiej fermentacji, ale długo leżakuje (nawet kilkadziesiąt lat). Jest intensywna w smaku, a jej błotny aromat niektórym nie odpowiada. Jest jednak bardzo bogata w mikroelementy i kofeinę. Zaleca się ją dla normalizowania poziomu cholesterolu i ciśnienia, w dietach odchudzających, działa też moczopędnie;
- Biała herbata powstaje po wysuszeniu pączków jeszcze nierozwiniętych listków. Susz jest jasno srebrzysty, a napar delikatny i jasny. Zawiera mało kofeiny, ale dużo cennych katechin. Właściwości podobne do herbaty zielonej;
- Żółta herbata nie jest u nas zbyt dobrze znana, wytwarzana z najmłodszych pędów i pączków liści, lekko fermentowana. To herbata wysokiej jakości, podobna do herbaty zielonej.
Zdjęcia: pixabay.com