Menopauza, to sformułowanie budzi niepokój wielu kobiet. Część ma ten etap dopiero przed sobą, a mimo to już pojawia się wiele lęków związanych z prognozowanymi dolegliwościami. Wśród kobiet, które już weszły w okres menopauzalny, krążą opowieści o przykrych objawach, zarówno czysto fizycznych, jak i psychicznych, emocjonalnych.
Poważne zmiany hormonalne, które wiążą się z menopauzą nie mogą pozostać bez wpływu na organizm i funkcjonowanie kobiety. Nie oszukujmy się zatem, że można przejść ją zupełnie bezobjawowo. Niemniej jednak nie zawsze musi być to pełen zestaw dolegliwości i symptomów, a menopauza będzie drogą przez mękę.
Co to jest menopauza?
Jest to proces fizjologiczny i nieunikniony w życiu każdej kobiety, który pojawia się pomiędzy wiekiem rozrodczym a starzeniem się. W dużym uproszczeniu objawia się zatrzymaniem cyklu miesiączkowego, co jest efektem zmniejszonej produkcji hormonów płciowych (progesteronu i estrogenów) w okresie przedmenopauzalnym. Efektem jest oczywiście finalny zanik płodności, ale także szereg objawów natury fizycznej i psychicznej.
Menopauza może dawać się we znaki
Może, ale wcale nie musi. W artykule „Menopauza – czas zmian” czytamy m.in., że ok. 30% kobiet przechodzi menopauzę bezobjawowo, w przypadku jednej trzeciej pojawia się pewien dyskomfort. Niemniej jednak oznacza to, że ponad 30% kobiet doświadcza zespołu objawów, które zdecydowanie należy omówić z lekarzem. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, czyli jak objawia się menopauza? Lista dolegliwości jest niestety długa, nie zawsze występują wszystkie:
- uderzenia gorąca i dreszcze,
- pocenie się (szczególnie w nocy),
- problemy ze snem,
- wahania nastroju, drażliwość,
- lęki,
- depresja,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- przewlekłe zmęczenie,
- atrofia pochwy,
- spadek libido,
- nietrzymanie moczu,
- bóle mięśni
- bóle i zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- większa łamliwość kości,
- bóle mięśni, stawów i ścięgien.
W tym okresie może także wzrosnąć ryzyko osteoporozy (tendencje do utraty masy kostnej), chorób układu krążenia. Zaburzenia hormonalne mogą także spowodować wypadanie włosów i problemy z cerą czy paznokciami.
Jak sobie radzić z menopauzą?
Lista objawów może napawać pesymizmem. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie kobiety tak dramatycznie wchodzą w ten etap. Ponadto zawsze warto wybrać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację, np. suplementację czy hormonalną terapię zastępczą. W artykule „Menopauza – czas zmian” znajdziemy też praktyczne wskazówki, które każda kobieta może zastosować we własnym zakresie, aby zapobiegać i łagodzić ewentualne objawy menopauzy. Warto zatem:
- regularnie ćwiczyć i przebywać na świeżym powietrzu
- odżywiać się zdrowo i smacznie,
- zapewnić sobie odpowiednią dawkę wapnia i witaminy D (dieta lub suplementacja),
- zadbać o pasje, ciekawe zajęcia, żyć pełnią życia.
Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com