Praca zdalna ma przyszłość…?

Pracować można wszędzie jak się okazuje, a najlepszym dowodem na to może być praca zdalna, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Oczywiście taka formuła sprawdza się tylko w niektórych dziedzinach, wymaga również określonych cech charakteru i nie lada samodyscypliny.

Specyfika pracy zdalnej

Na początek warto zdefiniować pojęcie pracy zdalnej – polega ona na wykonywaniu zleconych zadań poza siedzibą firmy, najczęściej we własnym mieszkaniu lub w tzw. coworkingu (o tym trochę później…). Może to dotyczyć typowego stosunku pracy albo prac wykonywanych np. w ramach umów zlecenia albo o dzieło. Z uwagi na specyfikę kontaktu z pracodawcą albo zleceniodawcą, używa się też sformułowania telepraca, ponieważ na ogół jest to praca przez internet –  nowoczesne technologie i media są narzędziami pracy oraz zapewniają kontakt między firmą zlecającą a wykonawcą w domowym „biurze”. Praca zdalna może stanowić główne źródło utrzymania albo można potraktować ją doraźnie, dorywczo. Dla wielu osób jest to dodatkowa praca – kolejne źródło zasilania domowego budżetu, zajęcie wykonywane w wolnych chwilach, po powrocie z właściwego miejsca zatrudnienia. Biorąc pod uwagę kryterium czasu poświęcanego pracy z domu mówi się o:

  • pracy permanentnej, czyli w pełnym wymiarze,
  • pracy naprzemiennej, kiedy pracownik czasami pracuje w domu, a czasem w siedzibie firmy,
  • pracy uzupełniającej – pracownik zatrudniony w siedzibie w pełnym wymiarze wyjątkowo wykonuje pewne zadania w domu.
komputer
Praca zdalna, czyli praca przez internet…

Kto pracuje w domu

Jak łatwo się domyślić taka forma świadczenia pracy sprawdza się w określonych branżach i zawodach. Chirurg czy policjant raczej nie wykonują obowiązków z domowego salonu, ale już grafik, analityk, tłumacz, copywriter czy nawet konsultant telefoniczny spokojnie mogą zarabiać z domowego zacisza. Najczęściej praca z domu sprawdza się w przypadku tzw. wolnych zawodów, świetnie odnajdują się w niej specjaliści przetwarzający dane, informatycy, a nawet księgowi. Abstrahując od charakteru wykonywanych zadań, praca zdalna to idealny wybór np. dla młodych mam, które chcą pogodzić opiekę nad dzieckiem z zarobkowaniem. Jest to także rozwiązanie, na które decydują się osoby ceniące sobie elastyczność godzin i miejsca pracy, bo przecież nie zawsze będzie to praca z domu. Można wykonywać zlecenia wszędzie tam gdzie ma się spokój, dostęp do internetu… tak narodziła się idea coworkingu.

mama
Idealne rozwiązanie dla młodych mam

Co to jest coworking?

Najlepsze pomysły i rozwiązania są dziełem przypadku – tak było również w przypadku coworkingu. Pod koniec lat 90-tych XX wieku niejaki Brad Neuberg zmęczony pracą z domu postanowił zaprosić innych freelancerów do siebie. Okazało się, że chętnych do takiej formuły pracy było wielu, a efektywność rosła. Tak narodził się pomysł wynajęcia biura i pracy w jednym miejscu różnych osób niezwiązanych z jednym pracodawcą czy wspólnym zadaniem. Obecnie coworking oznacza z reguły duże biuro z pełną obsługą administracyjną, wyposażone w urządzenia biurowe, multimedialne, oferujące sale konferencyjne, pokoje, w których można pracować czy odbywać spotkania biznesowe. To wręcz idealne rozwiązanie w przypadku pracy zdalnej, kiedy domowe sprawy i pokusy zaprzątają głowę albo brakuje spokoju czy przestrzeni.

biuro
Coworking – komfortowa przestrzeń do pracy

Plusy i minusy pracy z domu

Oferty pracy zdalnej znajdziemy dziś w serwisach poświęconych zatrudnieniu, są też fora i strony dedykowane tylko freelancerom. Zanim jednak zdecydujemy się na taką pracę dodatkową czy główny sposób zarobkowania, warto poznać jej słabe i mocne strony. Z punktu widzenia pracownika atutem jest na pewno komfort, jaki daje możliwość wykonywania zadań o wybranej porze i w każdym miejscu. Niesie to ze sobą również określone oszczędności – od kosztów przejazdów na trasie praca – dom, po wydatki na zawodowy wygląd czy jedzenie „na mieście”. Oszczędza również pracodawca, dzięki czemu może zaoferować zdalnemu pracownikowi lepsze warunki finansowe. Minusem jest na pewno konieczność wypracowania naprawdę żelaznej dyscypliny. Praca z domu wymaga samodzielnego ustalenia harmonogramu, godzin pracy, planu i… pilnowania oraz egzekwowania. Tymczasem w domu czeka zawsze sto różnych spraw i pokus, od których jesteśmy oddzieleni pracując w siedzibie firmy. Mankamentem jest także brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami, co m.in. ogranicza możliwości rozwoju zawodowego czy awansu, nie mówiąc już o aspekcie towarzyskim. Zdalna praca dodatkowa albo wykonywana na zlecenia, zadaniowo to również problem płynności finansowej, który najczęściej pojawia się przy wnioskach kredytowych itp.

w lesie
Pracować można wszędzie…

Liczby nie kłamią

Na zakończenie warto przyjrzeć się wynikom interesującego badania „Praca zdalna – jestem na TAK!” opracowanego przez Instytut Kantar Public na zlecenie startupu Crossover. Otóż wynika z niego m.in., że aż 81% zatrudnionych Polaków chętnie decydowałoby o czasie swojej pracy. Około 57% ankietowanych chciałoby pracować w domu (głównie młodzi ludzie). Większe zainteresowanie pracą z domu wykazują panowie (77% badanych), choć kobiety nie pozostają bardzo w tyle (70%). Dla wielu osób nie musi być to wcale zajęcie dorywcze – według raportu aż 25% osób chciałoby pracować zdalnie na stałe. Większe zainteresowanie taką formułą ze strony młodych ludzi świadczy bez wątpienia o tym, że bardziej cenią sobie swobodę i elastyczność w organizowaniu czasu i miejsca pracy.

Zdjęcia – pixabay.com

Dodaj komentarz