Jak skutecznie zadbać o rozdwojone paznokcie

Być może to oklepane i banalne stwierdzenie, ale dłonie rzeczywiście są wizytówką kobiety. Gładka skora, zadbane paznokcie, ładny manicure – to widać na pierwszy rzut oka. Tym samym wszelkie defekty i niedoskonałości są rysą na tej naszej, kobiecej wizytówce. Jednym z takich problemów są rozdwojone paznokcie, które niestety bardzo często „przytrafiają się” właśnie kobietom.

Rozdwojone paznokcie, czyli jest problem

Dlaczego rozdwajają się paznokcie? Przyczyny są różne, natomiast sam mechanizm polega na oddzieleniu zewnętrznej części płytki od łożyska. Wygląda to niezbyt estetycznie, mało tego, takich paznokci nie da się ukryć, np. pod lakierem – niezależnie od jakości odpryskuje od nierównej powierzchni. Zanim zaczniemy poszukiwać sposobów na osłabione, rozdwojone i często łamiące się paznokcie, warto znaleźć przyczynę problemu. Doraźne zabiegi mogą bowiem nie wystarczyć i problem będzie powracał. Tym bardziej, że defekty i problemy z paznokciami mogą być także objawem schorzeń ogólnoustrojowych, których zupełnie nie kojarzymy z wyglądem dłoni.

Piękne dłonie to wizytówka kobiety

Dlaczego paznokcie się rozdwajają – przyczyny

Powodów jest wiele, niektóre wynikają z kondycji organizmu, stanu zdrowia, inne są efektem działania czynników zewnętrznych. Słabe paznokcie z tendencją do rozdwajania mogą mieć związek z niedoborami pokarmowymi, działaniem substancji chemicznych, a nawet wody czy zwykłych detergentów. Wśród najistotniejszych czynników zewnętrznych wymienia się m.in.

  • niewłaściwą pielęgnację – nieprawidłowe piłowanie, nieumiejętne przycinanie płytki paznokciowej,
  • zbyt częste zabiegi takie jak np. przedłużanie paznokci, nakładanie trwałych i mocnych lakierów,
  • kontakt z detergentami,
  • nadużywanie zmywaczy,
  • urazy mechaniczne,
  • obgryzanie paznokci.
manicure
Co za dużo (zabiegów upiększających paznokcie) to niezdrowo

Rozdwojone paznokcie to nie tylko problem estetyczny, pamiętajmy, że może być to sygnał świadczący o procesie chorobowym, np. w przebiegu:

  • zaburzeń pracy tarczycy,
  • problemów z układem krążenia,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • dny moczanowej,
  • zakażeń grzybiczych,
  • łuszczycy,
  • liszaja płaskiego,
  • kontaktowego zapalenia skóry.

Nie bez powodu mawia się, że jesteś tym co jesz – dietetyczne błędy mają wpływ również na stan paznokci. Jedną z przyczyn może być niedobór cynku – efektem są rozdwojone, słabe, łamiące się paznokcie. Warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się też problemy z wypadaniem włosów, suchą skórą – to również efekty niskiej podaży tego pierwiastka. Za mało witamin to kolejna przyczyna, chodzi tu głównie o witaminy A, E, C oraz z grupy B.

Sposoby na ładne i zdrowe paznokcie

A zatem co na rozdwajające się paznokcie? Jak leczyć, zapobiegać i chwalić się pięknymi dłońmi? Oczywiście warto poznać przyczynę – kluczem do sukcesu może być jej wyeliminowanie.

Ostrożnie z… wodą

Jednym z najpowszechniejszych problemów jest… woda. Zbyt częste moczenie, mycie, pranie itp. zmiękcza płytkę paznokcia, staje się ona słabsza i bezbronna wobec czynników zewnętrznych, uszkodzeń itp. Rozwiązanie jest oczywiste – zmywamy, sprzątamy, pierzemy w rękawiczkach ochronnych. Rękawiczki to ważny element dla każdej kobiety, dla zdrowych ładnych dłoni i paznokci. Nie zapominamy o nich również zimą, mróz ma bowiem negatywny wpływ na ich wygląd.

Prawidłowa pielęgnacja

Wróg numer jeden to metalowy pilniczek – powoduje mikrouszkodzenia brzegu paznokcia i rozwarstwianie płytki. Wybieramy pilniczki papierowe albo szklane. Ważna jest też technika piłowania – zawsze w jedną stronę , pod kątem 45 stopni. Pamiętamy również o tym, żeby piłować dobrze wysuszone paznokcie (nie wilgotne). Rozdwojone paznokcie mogą być także efektem nadużywania zmywacza, ponieważ zawiera rozpuszczalniki wysuszające płytkę. A zatem rozważnie używamy tego produktu i wybieramy zmywacze z dodatkiem substancji natłuszczających. Nie zapominamy też o nałożeniu odżywczej bazy przed aplikacją lakieru.

Dobroczynne zabiegi na słabe paznokcie

Na słabe, łamiące się paznokcie doskonałe wpływają zabiegi z wykorzystaniem olejków. Można używać różnych rodzajów, np. arganowego, oliwy z oliwek czy zwykłego olejku rycynowego:

  • zabieg z oliwy z dodatkiem soku cytrynowego – najlepiej wieczorem, a na noc założyć rękawiczki bawełniane
  • kąpiele w podgrzanym olejku rycynowym działają cuda i skutecznie naprawiają płytkę paznokci
  • oliwa z oliwek z dodatkiem kilku kropel witaminy E i A to kolejny sposób na dobroczynną kąpiel dla paznokci
  • skutecznym sposobem jest też wcieranie mieszanki octu jabłkowego i soku z cytryny

Szeroki wybór zapewniają drogerie, w których znajdziemy wiele preparatów na rozdwojone paznokcie, np. suchy olejek pielęgnacyjny, kosmetyki z keratyną, metioniną i panthenolem.

dłoń
Warto wiedzieć jak zadbać o słabe, rozdwojone paznokcie

Wzmocnij paznokcie od wewnątrz

Skoro niedobory witamin i minerałów osłabiają paznokcie, na ich wzmocnienie wpłynie odpowiednia dieta. W menu na słabe paznokcie warto uwzględnić produkty zawierające:

  • cynk – np. mięso, pestki dyni, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, przetworach mlecznych, orzechy, ziemniaki, pomarańcze,
  • biotynę (witamina B7 lub H) – np. w wątróbce, produktach sojowych, podrobach, żółtku jaja, orzechach, brązowym ryżu, szpinaku, pomidorach, marchwi,
  • witaminę A – znajdziemy ją w marchwi, natce pietruszki, żółtku, szpinaku, mandarynkach, brokułach, jabłkach, papryce, morelach, batatach,
  • witaminę E zawarta m.in. w olejach roślinnych, kukurydzy, jajkach, orzechach, mięsie, pestkach dyni, przetworach mlecznych, soi, kaszach, maśle, groszku, brukselce, szparagach.
  • witaminę C – m.in. natce pietruszki, dzikiej róży, papryce, cytrusach, czarnej porzeczce, rokitniku, nasionach chia, papai, kiszonkach.

Jak widać i przyczyny i związane z nimi sposoby są różne. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie – co na rozdwajające się paznokcie. Na pewno trzeba zadbać o ich wygląd zewnętrznie i od środka. Długotrwały problem może być sygnałem, który warto skonsultować z lekarzem.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz