Stop zaparciom, specyfika problemu i przyczyny zaparć

Są takie problemy zdrowotne, które nadal bywają swoistym tabu. Wśród nich niewątpliwe jest wiele schorzeń oraz dolegliwości związanych z układem trawiennym. Oczywiście szeroko rozumiane gastrologiczne problemy nie należą do tych, o których mówi nam się szczególnie łatwo. Z drugiej strony na pewno nie można ich bagatelizować, a gabinet lekarski jest najlepszym miejscem do ich omawiania.

zaparcia
Zaparcia – to nadal krępujący problem

Zaparcia – to może się zdarzyć każdemu
Chyba wszyscy wiemy ( z autopsji) jak uciążliwe i trudne są problemy związane z zaparciami. W zgodnie z badaniami większość ludzi, niezależnie od wieku, doświadcza tego rodzaju dolegliwości. Oczywiście jednorazowy epizod, przejściowy problem związany np. z ciążą, nie musi od razu wzbudzać niepokoju i mobilizować do leczenia. Niemniej jednak na pewno warto poznać przyczyny zaparć i samą specyfikę problemu.

objawy zaparć
Objawy są z reguły uciążliwe i bolesne

Zaparcia to specyficzny problem
Zaparcia to powszechnie występujący problem, niestety również jako przypadłość o charakterze trwałym, przewlekłym. Dość trudno określić dokładną, prawidłową ilość wypróżnień, mówi się o normie od 2 razy dziennie do 5–7 razy w tygodniu. Choć najbardziej miarodajne jest indywidualne podejście, oceniające np. zmiany, które wywołują dyskomfort (ból brzucha, wzdęcia, trudności przy defekacji). Co ciekawe jest to problem, który zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Wynika to zarówno z samej anatomii układu trawiennego, jak i gospodarki hormonalnej.

dieta przeciw zaparciom
Ogromne znaczenie ma bogata w błonnik dieta

 

pilates
Duże znaczenie ma zdrowy ruch, również w podeszłym wieku

Warto poczytać przyczynach zaparć
Jeśli chodzi o przyczyny zaparć, na pewno warto je poznać, chociażby dlatego, że wielu z nich można zapobiegać. A jak wiadomo profilaktyka jest bardzo istotnym elementem w przypadku wszystkich schorzeń oraz dolegliwości. Oczywiście niektóre są dość trudne lub wręcz niemożliwe do wyeliminowania (np. podeszły wiek), ale wielu potencjalnych powodów możemy bez trudu unikać.
Na stronie stopzaparciom.pl znajdziemy dużo ciekawych informacji dotyczących specyfiki tego schorzenia, w tym również diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Przystępnie i dokładnie omówiono również przyczyny zaparć. Wśród najistotniejszych powodów znajdziemy np.:
• zbyt małą ilość wypijanych płynów, przy czym uważamy na płyny działające jak diuretyki, czyli zawierające kofeinę, mocną herbatę,
• niezdrową dietę uboga w błonnik,
• brak ruchu – osłabia perystaltykę jelit,
• stres – wywołuje zaparcia przejściowe, ale także stany przewlekłe,
• podróże – zarówno w kontekście zaburzenia rytmu funkcjonowania w tym również wypróżnień, jak i zmian diety,
• zmiany hormonalne – przed menstruacja, ale także w okresie menopauzy,
• ciążę – również dotyczy to zmian hormonalnych (wysoki poziom progesteronu), ale także osłabienia mięśni w układzie pokarmowym i przyjmowania preparatów z żelazem, które powodują zaparcia,
• proces starzenia, kiedy mięśnie są mniej wydajne, znacznie spada aktywność fizyczna oraz przyjmuje się różne leki
• leki – np. przeciwbólowe z kodeiną, na niestrawność, z żelazem, niektóre środki na nadciśnienie, przeciwpadaczkowe, stosowane w chorobie Parkinsona.

ciąża a zaparcia
Ciążą i preparaty z żelazem sprzyjają zaparciom

Zdecydowanie zachęcam do szczegółowej lektury strony stopzaparciom.pl, chociażby dlatego, że często można uniknąć krępujących i przykrych dolegliwości związanych z zaparciami. Dowiemy się także jak sobie z nimi poradzić.

Zdjęcia: Shutterstock

Dodaj komentarz