Suplementacja ma szczególne znaczenie w przypadku przyszłych mam, szczególnie istotny jest kwas foliowy w ciąży zażywają go praktycznie wszystkie kobiety. Zaleca się przyjmowanie profilaktycznej dawki wcześniej, w przypadku planowanego macierzyństwa oraz później – w okresie karmienia piersią.
Dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest tak ważna?
Acidum folicum, kwas foliowy, to witamina z grupy B, która ma istotny wpływ na cały organizm:
- uczestniczy w procesach podziału komórek.
- wspomaga prawidłową syntezę aminokwasów
- odpowiada za metabolizm homocysteiny
- uczestniczy w produkcji krwi
- zapobiega zmęczeniu i znużeniu
- wspomaga prawidłowe działanie funkcji psychologicznych
- wspiera układ odpornościowy
- suplementacja zwiększa poziom folianów u kobiet w ciąży, tym samym minimalizuje ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu.


Kwas foliowy w ciąży
Prawidłowa podaż tej witaminy jest bardzo ważna dla przyszłych mam, ponieważ zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu (powstający na początku ciąży zalążek układu nerwowego, z którego kształtuje się rdzeń kręgowy). Wpływa też korzystnie na rozwój noworodka oraz uczestniczy w zachowaniu kodu genetycznego. Standardowo zaleca się dawkę profilaktyczną 0,4 mg kobietom przed planowaną ciążą i w I trymestrze ciąży. Większe zapotrzebowanie dotyczy kobiet, które już urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej – 4 mg kwasu foliowego na dobę. W czasie laktacji wskazane jest przyjmowanie 0,5 mg kwasu foliowego na dobę.


Preparaty z kwasem foliowym
Kwas foliowy dla kobiet w ciąży i młodych mam dostępny jest jako:
- folik dla kobiet przed poczęciem i we wczesnej ciąży
- folik Mama 1 – dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zawierający kwas foliowy, jod i kwas tłuszczowy DHA
- folik Mama 2/3 – dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży i w czasie laktacji, zawiera kwas foliowy, jod, kwas tłuszczowy DHA , magnez i witaminę D.

Zdjęcia: swiadomemacierzynstwo.com, pixabay.com