Jestem zwolenniczką świadomego macierzyństwa z prawdziwego zdarzenia, począwszy od zaplanowanego poczęcia, dobrze prowadzonej ciąży aż po rozwiązanie i mądre rodzicielstwo. Oczywiście doskonale wiem, że nie wszystko można przewidzieć, a los płata nam figle, robi niespodzianki, a czasami wystawia na ciężkie próby. Ważne jednak, aby mieć świadomość, że nawet pierwszy tydzień ciąży to jest ten czas, w którym kobieta powinna zadbać o siebie i o rozwijające się życie.
Świadomie od pierwszych chwil
Jest to o tyle istotna kwestia, że bardzo często kobiety nie wiedzą nawet, że spodziewają się dziecka. Chyba, że dotyczy to przyszłych mam, które właśnie świadomie zaplanowały i przygotowywały swój organizm do macierzyństwa. Na ogół znają one wówczas moment poczęcia i mogą od początku, od pierwszego tygodnia ciąży odpowiednio postępować, odżywiać się, przyjmować suplementy (np. Folik Mama) oraz wykonać niezbędne badania. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w serwisie swiadomemacierzynstwo.com. Oczywiście nie brakuje tu również cennych porad oraz informacji dotyczących pierwszych dni ciąży.
Co trzeba zrobić w pierwszym tygodniu ciąży
Co ciekawe kształtują się już bardzo zasadnicze cechy dziecka, takie jak np. kolor oczu, włosów, płeć, grupa krwi. Choć mamy do czynienia z bardzo wczesnym etapem rozwoju (powstaje zygota), dobrze byłoby już podjąć pewne działania, kroki oraz ewentualnie skorygować nawyki, które na pewno nie służą ciąży. Oczywiście wśród priorytetów jest wybór lekarza. Najlepiej jeśli będzie to specjalista, który poprowadzi przyszłą mamę aż do porodu. A zatem powinien być to lekarz sprawdzony, wzbudzający zaufanie kompetencjami, wiedzą i empatią. W pierwszym tygodniu ciąży wskazane są podstawowe badania laboratoryjne, cytologia oraz kontrola i USG piersi. Jeśli chodzi o zweryfikowanie dotychczasowego trybu życia na pewno należy:
• zadbać o zbilansowaną dietę,
• kontrolować wagę ciała,
• zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku,
• zrezygnować z używek (nikotyna, alkohol, kofeina, itp.),
• skonsultować z lekarzem przyjmowane leki, witaminy, suplementy,
• rozpocząć suplementację zalecaną przez lekarza (przede wszystkim kwas foliowy).
Dlaczego tak istotna jest suplementacja
Warto wiedzieć, że zarodek jest najbardziej podatny na uszkodzenia w czasie pierwszych 6 tygodni ciąży. A zatem już od początku należy zapewniać mu optymalną ochronę. Jedną z zalecanych metod jest suplementacja witamin, kwasu foliowego, jodu. Szczególne znaczenie ma kwas foliowy – podawanie go przyszłym mamom znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Preparatem, który zaleca się kobietom już od pierwszego tygodnia ciąży, jest Folik Mama Pierwszy Trymestr. Poza kwasem foliowym dostarcza także odpowiednią dawkę jodu, kompleks witamin oraz kwasy tłuszczowe Omega – 3. W serwisie swiadomemacierzynstwo.com znalazłam wiele cennych informacji również na temat szerokiego spektrum działania tego suplementu. Dowiedziałam się np. że kwas foliowy powinno się zażywać w profilaktycznej dawce 400 μg przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Pomaga on w prawidłowej syntezie aminokwasów i w prawidłowej produkcji krwi. Łagodzi także objawy zmęczenia, znużenia i sprzyja utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Jest także wsparciem dla układu odpornościowego. Folik Mama Pierwszy Trymestr dostarcza także niezbędne już od pierwszego tygodnia ciąży kwasy Omega – 3, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie oczu oraz mózgu płodu. Z kolei jod zawarty w suplemencie ma m.in. za zadanie stymulować prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, układu nerwowego i funkcji poznawczych.
Jak widać zażywanie suplementu już na samym początku ciąży ma ogromne znaczenie dla jej rozwoju, dla zdrowia kobiety i nienarodzonego dziecka.
Zdjęcia: swiadomemacierzynstwo.com, shutterstock