Treningi, bieg, siłownia, fitness, a także panujące obecnie tropikalne temperatury, zachęcają do zakupu modnych i reklamowanych napojów izotonicznych. Przyznam, ze sama czasem sięgam po poręczną butelkę z kolorowym napojem, który rzeczywiście skutecznie pragnienie. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat takich napojów, chociażby po to, aby wiedzieć kiedy wybrać wodę, a kiedy modny „izotonik”
Co siedzi w izotonikach
Napoje izotoniczne zawierają poza wodą bardzo cenne dla nas minerały i węglowodany, dzięki czemu ich osmolalność jest taka jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie, a to sprawia, że izotoniki skutecznie i szybko nawadniają organizm oraz uzupełniają składniki mineralne.
Jak każdy napój również izotonik składa się głównie z wody, ale poza tym ma w swoim składzie także:
• sód – sprawia, że woda jest wchłaniana przez organizm oraz utrzymuje równowagę elektrolitów, pozwala też zachować prawidłową temperaturę ciała w czasie wysiłku,
• potas – istotny dla prawidłowego działania mięśni i układu nerwowego,
• magnez i wapń – również zapewniają prawidłową prace układu nerwowego i mięśniowego oraz odpowiednią temperaturę,
• węglowodany, np. glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, maltodekstryna – są źródłem energii, ułatwiają wchłanianie wody.
Kiedy pić napoje izotoniczne
Nie zawsze jednak należy sięgać po napoje izotoniczne, nawet jeśli idziemy pobiegać czy wybieramy się do klubu sportowego. Warto wiedzieć, że:
• przy intensywnym treningu trwającym do godziny istotne jest uzupełnienie płynów, wystarczy zatem woda albo lekka herbata, nie trzeba uzupełniać węglowodanów i elektrolitów,
• wysiłek trwający dłużej (1-3 godziny) wymaga już uzupełniania wody oraz węglowodanów, aby uniknąć odwodnienia, przegrzaniu i spadku energii,
• wysiłek trwający ponad trzy godziny (np. maraton) wymaga uzupełniania płynów, węglowodanów i elektrolitów, szczególnie sodu.
Domowe napoje izotoniczne
Napoje izotoniczne można kupić w wielu sklepach, w klubach, na siłowni, ale można także zrobić je domowym sposobem. Poniżej kilka przepisów na izotonik własne roboty:
9 g soli kuchennej
1 l wody
sok z jednej cytryny, limonki lub innego owocu cytrusowego.
Warto dodać liście świeżej mięty dla smaku i aromatu,
50 g glukozy
1 l wody
sok z cytryny
ok. 90-100 g miodu (4 płaskie łyżki)
900-920 ml wody
szczypta soli
sok z jednej cytryny.
Zdjęcia: shutterstock