Zapewne niektórzy uważają, że w okresie zimowym alergicy mogą spać spokojnie. Niestety nie, alergia jest zawsze czujna, a biedni uczuleniowcy muszą jej dorównać kroku. Jak się okazuje szczególnie wspomniany sen może być dla nich niebezpieczny. A zatem choć śnieg za oknami, o pyłkach czy trawach póki co nie ma mowy, alergik zawsze przestrzega zasad i ma pod ręką sprawdzone leki (np. Xylorin Alergia na uciążliwy katar).
Alergia groźna także zimą
Jakież to niebezpieczeństwa czyhają zima na alergików? Oczywiście największym zagrożeniem są roztocza kurzu domowego, które okresie jesienno – zimowym rosną w siłę. Nasze mieszkania nie są wietrzone, centralne ogrzewanie i suche powietrze powodują, że drobinki kurzu unoszą się i są wszechobecne. Zimą spędzamy w domu (czyli wśród paskudnych pajęczaków – roztoczy) zdecydowanie więcej czasu, co za tym idzie ekspozycja na działanie alergenów jest naprawdę duża.
A dlaczego sen może być szczególnym zagrożeniem? No cóż, ciepłe i wilgotne środowisko naszej pościeli to dla roztoczy raj. A spędzamy tu naprawdę dużo czasu (statystycznie 1/3 życia). Śpiąc wdychamy alergeny i reakcje uczuleniowe są wręcz nieuniknione.
Pamiętajmy także, że w naszym klimacie pierwsze alergeny wziewne roślinne mogą pojawić się, zanim jeszcze zaczniemy myśleć o wiośnie. Pyłki leszczyny i olchy mogą unosić się w powietrzu nawet pod koniec stycznia, a wierzba może pylić już w lutym, czyli mimo śniegu alergikom grożą typowe dla pyłkowicy objawy, takie jak wyciek z nosa, kichanie, świąd itp.
Oczywiście zagrożeniem są także nasi czworonożni pupile, zwłaszcza, że zimą spędzamy z domowymi zwierzakami zdecydowanie więcej czasu.
W związku z tym należy stosować żelazne zasady:
• Zapewniamy odpowiednią temperaturę oraz wilgotność – temperatura nie wyższa niż 21°C i wilgotność do 60%
• Dbamy o czystość, odkurzamy i wietrzymy
• Pierzemy pościel, warto wystawiać ją na słońce oraz mróz
• Unikamy grubych zasłon, kap, narzut, dywanów itp.
• Niezbędny będą również skuteczne leki, w tym preparat na katar alergiczny, np. Xylorin Alergia.
Dlaczego Xylorin Alergia?
Xylorin Alergia to nowoczesny środek, który działa tam gdzie zaczyna się reakcja alergiczna (na błonie śluzowej nosa). Zawiera specyficzną kombinację olei i substancji powierzchniowo czynnych, dzięki czemu przechodzi z postaci żelowej w ciecz i łatwo się rozprowadza. Xylorin Alergia to żel, który rozpyla się w formie mgiełki (cieczy), a na błonie śluzowej nosa znów powraca do wyjściowej postaci żelu, przez co dłużej się utrzymuje oraz tworzy barierę nieprzepuszczalną dla alergenów. Z tego powodu warto stosować ten preparat także profilaktycznie, aby zapewnić sobie ochronę przed alergenami, które w większości dostają się do organizmu właśnie przez nos. Jako lek przeciwalergiczny Xylorin zaleca się szczególnie w przypadku:
• kataru siennego,
• alergii na roztocza,
• alergii na sierść zwierząt,
• cieknącego kataru,
• przekrwienia błony śluzowej nosa,
• podrażnień i łzawienia oczu.