Na przestrzeni ostatnich lat angielski stał się niemalże drugim „ojczystym” językiem w wielu krajach, można powiedzieć, że to uniwersalna forma porozumiewania się, ponad granicami oraz innymi podziałami. W tym kontekście istotna staje się odpowiedź na kluczowe pytanie: jak uczyć się angielskiego – efektywnie, przyjemnie i szybko. Oczywiście nie ma tu jednej odpowiedzi i metody, która sprawdzi się dla każdego. Skuteczna nauka angielskiego może oznaczać co innego dla nastolatka, co innego dla dorosłej osoby. Inaczej uczymy się do egzaminów, przed wyjazdem czy też branżowej terminologii.
Angielski dla każdego
Metod nauczania jest wiele, od tych najbardziej oczywistych, czyli zorganizowanych kursów, przez zajęcia online, w domu, konwersacje, po oryginalne techniki, jak nauka przez sen czy z fiszek. Umówmy się jednak – cudów nie ma, a bez pracy nie ma kołaczy. Niezależnie od metody niezbędne jest zaangażowanie, wysiłek i motywacja. Niemniej jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak się uczyć angielskiego skutecznie i chętnie. Specyfikę zajęć i nauczania dopasujemy wówczas do potencjału, poziomu zaawansowania, możliwości czasowych oraz finansowych, a także do temperamentu czy wieku.
Samo się nie zrobi
Zanim zaczniemy poszukiwania najlepszych kursów, najskuteczniejszych metod, trzeba przyjąć do wiadomości, że podstawą jest systematyczność oraz szeroki kontekst, czyli różnorodność. A zatem – musimy ustalić i umówić się ze sobą, że uczymy się naprawdę systematycznie. Nie zrywami, ze słomianym zapałem. Niech to będzie pół godziny, ale kilka razy w tygodniu, kwadrans, ale codziennie. Niemniej ważna jest różnorodność skutecznej nauki angielskiego. Chodzi tu zarówno o przyswajany materiał, jak i stosowane techniki oraz metody. W tym kontekście odpowiedzią na pytanie jak się uczyć angielskiego będzie:
- słuchanie
- czytanie
- mówienie
- pisanie
Aby urozmaicić naukę i uniknąć nudy warto zastosować swoisty „płodozmian”, czyli jednego dnia czytamy, innego coraz sprawniej konwersujemy, a potem piszemy ciekawą rozprawkę po angielsku. Różnorodność to również skupienie na wielu obszarach nauki języka, czyli gramatyce, słownictwie, swobodzie wypowiedzi itp. Takie podejście uwzględnia fakt, że język obcy sam do głowy nie wejdzie, ale jednocześnie chroni przed nudą i stresem związanym z przymuszaniem się i stosowanymi unikami.
Jak to się robi na kursach?
Nie bez powodu dobre kursy językowe bazują na dużej różnorodności i na indywidualnym dopasowaniu metod nauczania. Z jednej strony mamy szerokie spektrum możliwości – zajęcia w grupach, indywidualne, w domu, online, branżowe, w tygodniu, w weekendy. Uwzględnia się zatem możliwości, potencjał i specyfikę przyswajania wiedzy. Z drugiej zaś strony, skuteczna nauka angielskiego zawsze opiera się na wspomnianych powyżej umiejętnościach, czyli rozmowie, czytaniu, znajomości słówek, gramatyce i pisaniu. Dobre szkoły językowe najpierw „sprawdzają” potencjalnego ucznia. Nie chodzi tylko o poziom zaawansowania, ale także oczekiwania. Niektórzy chcą wiedzieć jak uczyć się angielskiego przed wyjazdem do pracy albo przed egzaminem maturalnym. Są tacy, którym zależy na pozbyciu się lęku i wstydu przed swobodną konwersacją w obcym języku. Inni chcą nauczyć się biznesowego czy branżowego „żargonu”. Poznanie ucznia pozwala także na dopasowanie sposobu nauczania. Być może jego charakter i dyspozycyjność czasowa wymagają indywidualnych lekcji albo kursu online w domu. A może najlepsze będą systematyczne lekcje w grupie, 2-3 razy w tygodniu. Niektórzy efektywnie słuchają, inni czytając uczą się skuteczniej, wiele osób chętnie sięga po pomoce multimedialne.
A jak uczyć się angielskiego w domu?
Poza tym, że systematycznie i różnorodnie, o czym już wiadomo, mamy dziś naprawdę wiele możliwości. Najbardziej oczywiste są lekcje z dojazdem do domu ucznia. Mogą być to zarówno typowe kursy, jak również spotkania z native speakerem. W domu można uczyć się indywidualnie albo w małych 2-3 osobowej grupie, co jest zawsze korzystniejsze cenowo. Jak jeszcze uczymy się angielskiego w domu? W dobie internetu oczywiście na kursach online. Obecnie wiele szkół stacjonarnych ma w swojej ofercie również dostęp do platformy online, dzięki czemu można poznawać język o każdej porze z dowolnego miejsca. Tak naprawdę możemy uczyć się każdego dnia i na własną rękę. Internet otwiera przed nami wiele możliwości. Oglądnie filmów bez lektora czy napisów, czytanie blogów i stron po angielsku to świetne metody skutecznej nauki angielskiego, również potraktowane jako uzupełnienie standardowych kursów czy spotkań z lektorem w domu.
Reasumując, zanim weźmiemy pożyczkę na najdroższy kurs w mieście albo obłożymy się podręcznikami, ambitnie planując samodzielną naukę w domu, warto wziąć pod uwagę powyższe uwagi. Zastanówmy się co jest dla nas ważne w językowej edukacji, jakie umiejętności mają kluczowe znaczenie. Oceńmy realistycznie zapał, możliwości czasowe i finansowe. Warto pomyśleć nad tym, czy wystarczy samodyscypliny i czy wiemy jak uczyć się angielskiego w domu. A może łatwiej będzie w zorganizowanej grupie, na kursie, który rządzi się określonymi regułami zasadami lub też podczas kameralnych lekcji i rozmów z native speakerem.