Każda przyszła mama powinna oddać się w ręce najlepszego ginekologa, oferującego kompleksową opiekę zarówno w zakresie zwykłych konsultacji położniczych, jak i badań prenatalnych. Jeżeli chcecie być pod opieką profesjonalistów, to weźcie pod uwagę centrum medyczne Tiliamed, któremu zaufało już wiele pacjentek. W Tiliamed ginekolodzy posiadają uprawnienia i mają ogromne doświadczenie w zakresie przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań w ciąży, zwłaszcza USG, KTG oraz testu Pappa-a. Poradnia ginekologiczna Tiliamed to miejsce przyjaznej każdej ciężarnej.
Tiliamed – konsultacja położnicza
Jeżeli szukasz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę przez dziewięć miesięcy w spokojnej atmosferze, to zdecyduj się na któregoś z ginekologów z Tiliamed. Doktor Andrzej Lipa to ginekolog-położnik z ponad 25-letnim stażem w szpitalu. Ma certyfikat FMF, który daje uprawnienia do przeprowadzania badań genetycznych USG. Natomiast dr Michał Lipa doświadczenia w zakresie badań USG zdobył nie tylko w Polsce, ale także w Japonii.
W Tiliamed konsultacja położnicza odbywa się bez stresu, jaki nierzadko towarzyszy niejednej wizycie u ginekologia. Przytulnie urządzone gabinety pozwalają poczuć się komfortowo – bez niepotrzebnego wstydu i poczucia zażenowania. Każda pierwsza wizyta ginekologiczna w poradni rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentką dotyczącego przebytych wcześniej chorób, ogólnego stanu zdrowia, wykonywanego zawodu, ewentualnych zabiegów operacyjnych, obecności uczuleń i alergii oraz liczby porodów. Można już wcześniej przygotować się do wizyty ginekologicznej, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża – wówczas należy zanotować sobie, kiedy miała miejsce ostatnia menstruacja oraz w jakim wieku odbyło się pierwsze badanie położnicze. Przed spotkaniem z ginekologiem, warto przeprowadzić wywiad rodzinny i zapytać mamę lub babcię o ewentualne choroby układu rozrodczego. W Tiliamed w ramach konsultacji położniczych lekarze przeprowadzają USG ginekologiczne, cytologię, badanie piersi i badania USG w poszczególnych trymestrach ciąży.
Tiliamed – badania prenatalne
Badania prenatalne przynoszą spokój każdej przyszłej mamie. Niestety są tylko refundowane kobietom powyżej 35. roku życia, mimo to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonały je wszystkie kobiety – niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Do badań prenatalnych, które wykonuje się w przebiegu całej ciąży, zalicza się m.in.: USG genetyczne, test Papp-a, test Nimfy, amniopunkcję i biopsję kosmówkową.
W Tiliamed lekarze przeprowadzają najważniejsze nieinwazyjne badania prenatalne, m.in. USG genetyczne w pierwszym trymestrze ciąży (między 11. a 13. tygodniem ciąży), które pozwala na zdiagnozowanie takich chorób, jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz rozpoznanie ewentualnych wady centralnego układu nerwowego. Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność USG genetycznego, ginekolodzy zalecają pacjentom wykonanie testu Papp-a również w pierwszym trymetrze ciąży. Test ten jeszcze dokładniej ocenia ryzyko wystąpienia ewentualnych wad genetycznych płodu.
Badania te są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Warto im się poddać, bo wczesna diagnostyka pozwoli lekarzowi na szybką reakcję i skuteczne leczenie ewentualnych nieprawidłowości przed przyjściem na świat dziecka. Co więcej – wiele chorób wykrytych podczas badań prenatalnych, można dziś leczyć już w łonie matki. Decydując się na odpłatne badania prenatalne, kobiety czują się pewniej, w końcu spokój i bezpieczeństwo są najbardziej potrzebne podczas okresu oczekiwania na potomka.
Tiliamed – badanie KTG
W poradni ginekologicznej Tiliamed lekarze wykonują także kardiotokografię – badanie, które ma na celu sprawdzenie czynności pracy serca dziecka oraz skurczów macicy. KTG wykonuje się dopiero w trzecim trymestrze ciąży w ostatnich tygodniach i w trakcie samego porodu (z wyjątkiem, że wcześniej nie było specjalnych wskazań położniczych). Przed samym rozwiązaniem badanie KTG powtarza się co 2-3 dni, chyba że ciężarna nie odczuwa ruchów dziecka – wówczas ginekolog może zalecić KTG jeszcze częściej. Kardiotokografia w gabinecie ginekologicznym trwa około 30 minut, w trakcie której kobieta nie powinna zmieniać pozycji ciała – zazwyczaj przyszła mama kładzie się na lewym boku, aby nie uciskać na żyłę główną. Zapis badania KTG interpretuje się na podstawie uderzeń serca dziecka na minutę – prawidłowa norma to 110-150/160. Takie dane pozwalają lekarzowi szybko reagować, np. w sytuacji niedotlenia płodu lub zakażenia wewnątrzmacicznego. KTG w ostatnich tygodniach ciąży pozwala uspokoić każdą kobietę ciężarną, która niejednokrotnie ma obawy związane ze słabszym odczuwaniem ruchów dziecka, jakie zdarzają się z uwagi na to, że w brzuchu mamy jest coraz mniej miejsca do kopania i ruszania się.
Tiliamed to zatem miejsce, w którym każda mama oczekująca na dziecko może poczuć się spokojna. W poradni tej lekarze ginekolodzy wykonują wszystkie badania pozwalające sprawdzić rozwój płodu oraz monitorują stan zdrowia pacjentki. Przychodnia Tiliamed współpracuje ze szkołą rodzenia, w której przyszli rodzice otrzymają wiele informacji na temat ciąży, porodu i opieki okołonoworodkowej.