Niby każdy wie, jak ważnym narządem jest wątroba, mimo to narażamy ją na działanie szkodliwych czynników. Często może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak negatywnie działają nasze codzienne wybory, nawyki czy słabości.
O wątrobie krótko i na temat
Wątroba jest największym narządem miąższowym w organizmie człowieka. Warto wiedzieć, że stanowi ok. 2-3% naszej masy. Jej znaczenie nie wynika jednak tylko z okazałych gabarytów, ale przede wszystkim z udziału w większości procesów życiowych – sprawna wątroba ludzka spełnia blisko 500 funkcji, wśród których najistotniejsze to:
- wytwarzanie i wydzielanie żółci niezbędnej w procesach trawienia tłuszczów,
- metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów,
- magazynowanie witamin (A, D, B6) i składników mineralnych (żelazo i witamina K),
- detoks organizmu,
- termoregulacja – udział w utrzymaniu właściwej ciepłoty ciała.
Wątroba – jak jej nie szkodzić
Okazuje się, że na każdym kroku możemy zaszkodzić wątrobie. Począwszy od zawartości talerza, podręcznej apteczki, przez używki, mało aktywny tryb życia, aż po… wdychane powietrze.
- Nawyki żywieniowe, dieta mają ogromny wpływ na stan wątroby. Jedzenie tłusto, ciężko, nieregularnie niszczy ten cenny narząd. Dieta zróżnicowana, zbilansowana, bogata w warzywa, błonnik, używanie zdrowych tłuszczów (omega-3) to profilaktyka wskazana dla zdrowej wątroby.
- Zdrowy ruch to ograniczenie ryzyka nadwagi, gromadzenia tkanki tłuszczowej, czyli ulga dla wątroby. Otyłość to z reguły także otłuszczona, niesprawna wątroba.
- Kto z nas nie ma w apteczce czy nawet zawsze pod ręką, dostępnych bez recepty leków NLPZ? Tymczasem popularny paracetamol może poważnie uszkodzić wątrobę. Niestety wiele leków ma na nią negatywny wpływ, dlatego zachowujmy szczególną ostrożność i zażywajmy je z umiarem, najlepiej po konsultacji lekarskiej.
- Wątroba nie lubi używek, papierosy i alkohol dostarczają jej dodatkowej pracy przy detoksykacji organizmu. Nadużywanie alkoholu może prowadzić m.in. do marskości wątroby.
- Kolejny czynnik, którego niestety trudno uniknąć, to zanieczyszczenia w powietrzu. Przemysł, ulice pełne samochodów, coraz większy smog zagrażają wątrobie, wiemy już przecież, że oczyszcza organizm z toksyn, których nasza cywilizacja dostarcza coraz więcej
- I znów nieodłączny „towarzysz” – stres, który niestety przyczynia się do osłabienia wątroby. Dlatego tak ważna jest umiejętność relaksowania się, czerpania radości z życia.
Suplementacja i preparaty na wątrobę
Szybkie tempo życia, błędy dietetyczne – nie zawsze udaje nam się zapewnić wątrobie optymalne warunki. Warto wówczas zastosować suplementację. Nawet profilaktycznie sięgać po odpowiednio skomponowane preparaty, które ułatwiają trawienie, wspierają i chronią wątrobę. Hepatil to marka, która od lat kojarzy się ze skuteczną ochroną wątroby. Do wyboru mamy:
- preparat Hepatil z choliną i ornityną,
- Hepatil Complex 4w1 X-Formuła z fosfolipidami, choliną, witaminą E i B6,
- Hepatil Trawienie z ostropestem, ekstraktem z karczocha, mięty pieprzowej i chlorkiem potasu.
Zdjęcia: hepatil.com, pixabay.com