Zdrowe, gęste włosy to nie lada atut, wbrew pozorom nie tylko w przypadku kobiet, choć bez wątpienia nadmierna utrata włosów jest dla pań wielkim problemem. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne i na pewno warto je poznać, przede wszystkim po to, aby jak najskuteczniej poradzić sobie z tym problemem.
Jakość, gęstość i kondycja włosów to nie tylko atrybut urody, ale także odzwierciedlenie stanu zdrowa. Przysłowie mówi co prawda, że mądrej głowy włos się nie trzyma, ale tak naprawdę nie trzyma się raczej organizmu, który ma jakieś niedobory, stany zapalne, schorzenia, zaburzenia itp. Nie utrzymuje się również, kiedy jest źle traktowany (agresywne zabiegi, źle dobrana pielęgnacja itp.). W tym miejscu warto sprecyzować co rozumiemy przez nadmierne wypadanie włosów, bo przecież każdego dnia je tracimy, a w ich miejsce wyrastają nowe. Przyjmuje się, że ok. 100 włosów na dobę to górna granica normy, a wszystko co powyżej może budzić niepokój. Szczególnie, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas.
Przyczyny wypadania włosów
W przypadku nadmiernego wypadania włosów przyczyny mogą być bardzo różne, a ich zdefiniowanie jest niezbędne dla podjęcia konkretnego leczenia, kuracji. Jest to niełatwe zadanie, ponieważ za taki stan może być odpowiedzialnych wiele czynników, od złej diety, stresów, przez zabiegi fryzjerskie, po zaburzenia hormonalne czy wiek. Zanim zastanowimy się nad tym co zrobić gdy wypadają włosy, przyjrzyjmy się jakie zagrożenia czyhają na jakość, gęstość i kondycję naszych fryzur:
- zaburzenia hormonalne np. nad- i niedoczynność tarczycy, wysoki poziom androgenów – łysienie androgenowe u kobiet, spadek poziomu estrogenów (np. po porodzie),
- łojotokowe zapalenie lub grzybica skóry głowy,
- łysienie plackowate,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- niektóre leki (np. stosowane w chemioterapii, środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe),
- zatrucia metalami ciężkimi,
- radykalna dieta i duża spadek masy ciała,
- długotrwałe przeziębienie,
- nieodpowiednia fryzura (naciąganie, szarpanie itp.),
- częsta koloryzacja i stosowanie silnych kosmetyków do włosów,
- trichotilomania (nieświadome wyrywanie włosów),
- niedożywienie (niedobory mikro – i makroelementów),
- brak odpowiedniej ilości białka w diecie,
- suszenie w wysokiej temperaturze, używanie prostownicy,
- nadmiar witaminy A,
- palenie papierosów,
- anoreksja oraz bulimia,
- schorzenia na tle psychicznym. depresja, stresy.
Jaką pogodę lubią włosy
Okazuje się, że prawie każda pora roku niesie ze sobą pewne zagrożenia. Latem co prawda nie dusimy fryzur pod czapkami, ale za to narażamy je na szkodliwe działanie promieni UV, kąpiele w słonej albo chlorowanej wodzie. Z kolei wraz z nadejściem jesieni nasilają się stany depresyjne, a włosom nie służy też silny, chłodny wiatr, deszcz oraz… ukrywanie pod czapką. Zimą mamy mróz i śnieg, a niskie temperatury nie są korzystne dla włosów, plus czapka i mamy murowane problemy z kondycją włosów. Aby zapobiegać i wzmocnić wypadające włosy warto stosować odpowiednią do pory roku pielęgnację i wspomagać się zdrową, zbilansowaną dietą.
Hormony i problemy z włosami
Nadmierna utrata włosów jest bardzo często związana z zaburzeniami hormonalnymi u mężczyzn i u kobiet. Na ogół problemy dotyczy panów po 40-50 roku życia oraz kobiet po menopauzie, porodzie albo odstawieniu środków antykoncepcyjnych.
Wypadanie włosów u mężczyzn
Z reguły problem nasila się po mitycznej „czterdziestce”, często jest to łysienie androgenowe, które objawia się utratą włosów na czubku głowy oraz pogłębianiem się tzw. zakoli. A ponieważ nic w naturze nie ginie, włosów przybywa w miejscach takich jak plecy, nos czy uszy… cóż, wątpliwa rekompensata. Niestety bardzo często męskie łysienie jest przypadłością dziedziczoną genetycznie, dlatego ważna jest profilaktyka, czyli odpowiednia dieta, suplementacja, pielęgnacja. Zaleca się również konsultację lekarską, diagnostykę, która dokładnie sprecyzuje przyczyny wypadania włosów.
Wypadanie włosów u kobiet
Nieprawidłowa gospodarka hormonalna to w przypadku pań problemy nasilające się m.in. w ciąży, po urodzeniu dziecka, odstawieniu doustnej antykoncepcji oraz w okresie menopauzy (łysienie androgenowe u kobiet). Jeśli chodzi o hormony i wypadanie włosów, przyczyną mogą być też:
- zaburzenia gruczołów np. tarczycy, przysadki,
- nadmiar hormonu męskiego (np. w przebiegu PCOS),
- nadwrażliwość cebulek na androgeny – hiperandrogenizm.
Diagnoza to podstawa
Aby odpowiedzieć na kluczowe pytanie – co zrobić kiedy wypadają włosy, najpierw należałoby dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Wizyta u trychologa to najlepsze co można zrobić. Wywiad lekarski nie będzie dotyczył tylko pielęgnacji włosów, wiemy już przecież, że przyczyny mogą być bardzo różne. Istotne są rodzinne skłonności, tryb życia, przebyte choroby, zażywane leki. Nie zapominamy o alergiach, stresie, diecie. Dla kobiet ważna będzie data ostatniej miesiączki, a każdy powinien przypomnieć sobie, kiedy zaczęły się problemy z włosami i jak długo trwają. Lekarz wykona również badanie skóry głowy trychoskopem, może też zlecić dodatkowe badania, np. laboratoryjne.
Leczymy, kurujemy, wzmacniamy
Co zrobić gdy tracimy za dużo włosów, jak wzmocnić wypadające włosy? Jakie opcje zapewnia nam współczesna medycyna? Oczywiście wszystko zależy od diagnozy i przyczyn. Zawsze warto zastosować tzw. wcierki, czyli preparaty wzmacniające, regenerujące, odżywcze, które wciera się systematycznie w skórę głowy. Pamiętajmy – jest to terapia długotrwała i wymaga cierpliwości. Wszyscy znamy receptury domowych mikstur, np. maseczkę z jajek czy z awokado. Nie zaszkodzi także zastosowanie oleju rycynowego albo arganowego. Są to jednak sposoby, które zaleca się głównie w przypadku przejściowych problemów wywołanych np. przez stres, osłabienie po chorobie czy błędy w diecie. Można wówczas wspomóc się także suplementami i kosmetykami z silikonem, ceramidami, witaminami (A i E).
Czasem jednak nie wystarczą domowe metody, nowoczesna medycyna daje nam wówczas możliwości takie jak:
- laser – światło lasera stymuluje wzrost włosów, stają się grubsze i zdrowsze.
- finasteryd – specyfik dla mężczyzn, który ma zatrzymać produkcję DHT, czyli męskiego hormonu powodującego łysienie
- zagęszczanie lub zabieg przeszczepienia włosów – dla osób, u których mieszki włosowe nie są już od dawna aktywne.
Zapobiegaj i dbaj!
Nie zawsze nadmierne wypadanie włosów jest związane z poważnymi schorzeniami czy zaburzeniami hormonalnymi. Jak zatem wzmocnić wypadające włosy i działać zapobiegawczo?
- chroń włosy przed przegrzewaniem (stylizacja, suszenie)
- minimalizuj stres
- sprawdź działanie uboczne leków i skonsultuj je z lekarzem
- reaguj od razu – konsultacja lekarska na pewno nie zaszkodzi
- masuj skórę głowy
- pij dużo wody
- nie pal!
- zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę
- regularnie podcinaj włosy.
Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock