Pielęgnacja stóp – systematycznie, nie tylko na lato

Zazwyczaj dłonie nazywa się wizytówką kobiety – zaniedbane dodają lat i prowokują do ukrywania w kieszeniach. A gdzie ukryć stopy…? Latem w odkrytych butach bezlitośnie obnażają wszelkie zaniedbania. Pamiętajmy o tym, że pielęgnacja stóp powinna być stałym nawykiem, trwać cały rok, obejmować nie tylko zabiegi, ale także noszenie dobrych, wygodnych butów.

Ładne stopy – to nie takie proste…

Wbrew pozorom właściwa pielęgnacja stóp wcale nie jest taka prosta. Skóra stóp nie ma gruczołów łojowych, co oznacza, że do przesuszenia jeden krok. Z drugiej strony mamy tu sporo gruczołów potowych dodatkowo stymulowanych tym, że stopy bardzo często przegrzewamy (buty, skarpety, a nawet letnie upały). Rezultaty bywają opłakane – mamy przesuszone stopy, pojawia się zgrubiały, zrogowaciały naskórek, który nie wygląda ładnie. Szczególnie suche pięty dają się we znaki, prezentują się nieestetycznie  (a widać je w sandałkach czy klapkach), skóra na piętach ma tendencję do pękania, co nie tylko wygląda źle, ale także może boleć. Oczywiście najlepszym wyjściem są profesjonalne zabiegi pedicure (nie tylko na lato), ale jeśli nie mamy odpowiednich środków finansowych albo czasu, zawsze można zadbać o stopy w domu. Najważniejsza jest tu systematyczność oraz odpowiednio dobrane kosmetyki i skuteczne sposoby.

podolog
Nie zawsze możemy oddać stopy w profesjonalne ręce…

Na dobry początek odpowiednia kąpiel dla stóp

Kąpiele to niezbędny element pielęgnacji stóp. Ich efekty mogą być bardzo różne, w zależności od zastosowanych składników. Co ciekawe wiele z nich bez problemu znajdziemy w… kuchni. Mogą przynosić ukojenie, ochłodzenie, zmiękczają i regenerują zrogowaciały naskórek czy pękające pięty. Odpowiednia kąpiel to idealny wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto kilka propozycji kąpieli, które każdy może zafundować stopom – zmęczonym, opuchniętym, przesuszonym itp.:

  • Kąpiel zmiękczająca twardy, zrogowaciały naskórek – w misce powinny znaleźć się: ciepła woda, sól kuchenna albo soda oczyszczona lub płatki mydlane. Na suche stopy dobra jest też kąpiel w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek.
  • Kąpiel dla stóp nadmiernie potliwych – to problem wielu osób, które mogą przygotować sobie kąpiel z ciepłej wody z dodatkiem tymianku, rozmarynu lub lawendy. Nadmierną potliwość łagodzi też kąpiel z sodą oczyszczoną albo octem (1/3 szklanki na litr wody).
  • Kąpiel na otarcia i odparzenia stóp – takie dolegliwości łagodzi ciepła woda z dodatkiem naparu z mięty, szałwii, kory dębu lub skrzypu polnego. Ratunkiem będzie też kąpiel z mocnym naparem z czarnej herbaty (3 torebki na litr wody dodany do kąpieli).
  • Kąpiel odżywcza i regenerująca – idealna dla suchych pięt, zgrubiałego naskórka. Do miski z ciepłą wodą można dodać np. miksturę z łyżeczki miodu, 3 szklanek ciepłego mleka i kilku kropli olejku migdałowego. Dobroczynny wpływ ma także kąpiel z oliwą z oliwek czy jedną łyżką zwykłej owsianki.
  • Kąpiel na przesuszone stopy – pękające, suche pięty wymagają szczególnej troski, przyda im się kąpiel z dodatkiem mikstury złożonej z soku z cytryny, mleka (po ¼ szklanki) oliwy z oliwek oraz olejku migdałowego albo cynamonu. Pielęgnacja stóp suchych to również kąpiel w wodzie z sokiem anansowym albo mlekiem kokosowym. Dobrze zrobi im też dodatek siemienia lnianego z kozieradką i miętą.

Jak widać dobroczynne kąpiele wcale nie wymagają zakupu drogich kosmetyków, domowa kuchnia pełna jest skarbów, które mogą skutecznie pielęgnować stopy, stanowią wstęp do dalszych czynności, których celem są ładne, zadbane stopy.

kąpiel stóp
Doceńmy dobroczynne kąpiele dla stóp

Zgrubiały, zrogowaciały naskórek – czas się go pozbyć

Kąpiel sprawiła, ze skóra stóp jest bardziej miękka i podatna na dalsze zabiegi, a zatem czas zabrać się za nieestetyczny zgrubiały naskórek i pękające pięty. Kolejne ważny krok dla stóp to usuwanie tychże zgrubień. Potrzebujemy do tego peelingu, przyda się też dobra tarka do pedicure, którą stosujemy ostrożnie, delikatnie, aby nie uszkodzić warstwy ochronnej. Jeśli zrogowaciały naskórek to naprawdę poważny problem, stanowi już grubą warstwę, stosujemy zarówno tarkę, jak i peeling (np. z rozdrobnionym pumeksem). Przy mniej zaawansowanym zgrubieniu wystarczy sam peeling, który w przypadku delikatnej, wrażliwej skóry powinien być łagodniejszy np. cukrowy. Można też zastosować krem złuszczający do stóp. Peeling oraz ścieranie zrogowaciałej warstwy to zabiegi, które należy wykonywać systematycznie. Pozostawienie takiego naskórka to prosta droga do pękających pięt i zmian, które trudno potem usunąć. Ponadto stopy potraktowane peelingiem (i ewentualnie tarką) są gotowe na kolejny etap.

stopy
Peeling i dobry krem – podstawa pielęgnacji

Dobry krem to jest to!

Kąpiel zaliczona, stopy wygładzone peelingiem, czas na smarowanie, masowanie, czyli wyjątkowo przyjemną część pielęgnacji stóp. Dobry krem to remedium na suche pięty, zrogowacenia, a nawet na zmęczenie. Oczywiście sięgamy po kosmetyki przeznaczone specjalnie do stóp, ponieważ zawierają składniki dedykowane ich problemom (np. mocznik, który rozpuszcza martwe komórki, wygładza i zmiękcza skórę). Krem do stóp nie powinien być zbyt tłusty, aby nie stymulować pracy gruczołów potowych. Dobrym pomysłem są intensywniejsze zabiegi pielęgnacyjne na wieczór. Można wówczas dodać do kremu kilka kropl witaminy A+E i po nałożeniu na stopy owinąć je folią i założyć bawełniane skarpetki. Taką maskę trzymamy na stopach ok. pół godziny, a potem nadmiar usuwamy delikatnie papierowym ręcznikiem. Krem powinien stanowić element codziennej pielęgnacji stóp.

stopy latem
Zadbane stopy – nie tylko na lato

Świeżą stopą naprzód marsz!

Potliwość stóp to problem wielu osób, dlatego warto zaopatrzyć się także w dobry dezodorant. Praktyczne są również żele oraz zasypki hamujące wydzielanie potu, zawierają bowiem substancje bakteriobójcze i antygrzybiczne. Pod ręką  można mieć też spray z mentolem, który dodatkowo ochłodzi zmęczone stopy.

Na ładne stopy trzeba trochę popracować, a kluczem do sukcesu jest systematyczna pielęgnacja. Nie dopuszczamy do tego, aby pojawił się zrogowaciały naskórek, a pękające pięty zniechęcały do letnich spacerów z klapkach. O stopy dbamy przez cały rok, a nie tuż przed wyjazdem na urlop. Nawet jeśli pozbędziemy się już dolegliwości, takich jak przesuszona skóra, odciski czy zgrubienia, nadal stosujemy zabiegi, kąpiele, peeling i nosimy wygodne buty.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz