Wszyscy uczymy się na błędach, również tych popełnianych podczas aranżacji wnętrza. Najczęściej popełniamy je urządzając nasze pierwsze mieszkanie. Wydaje nam się, że jak przejrzeliśmy kilka katalogów sklepów z meblami lub czasopism i jesteśmy pełni pomysłów, otwarci na panujące trendy wnętrzarskie, to na pewno urządzimy nasze M modnie i wygodnie.
Jedno jest pewne – po przeczytaniu poniższych porad, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu wnętrza, będziemy bogatsi o doświadczenie nie tylko architektów wnętrz. Dzięki tej lekturze unikniemy podstawowych wpadek, co w konsekwencji pozwoli nam się cieszyć w uwiniętego gniazdka.
Statystycznie popełniamy najwięcej błędów poprzez nieodpowiedni dobór stylu, mebli i dekoracji do powierzchni mieszkania. Zamiast optycznie je powiększać, zagracamy małe przestrzenie urządzając je masywnymi meblami i ograniczając dopływ światła.
1. Światło, światło i jeszcze raz światło! Nawet jeżeli nie mamy południowych okien, możemy sprawić, że mieszkanie będzie jasne. Niestety często nie umiemy wykorzystać naturalnego światła zasłaniając okna gęstymi firanami i masywnymi zasłonami. Wydaje nam się, że jedna lampa sufitowa w centralnym punkcie pokoju wystarczy – otóż nie, oświetlić powinniśmy każdą przestrzeń, i nad stołem, i nad kanapą i nawet w szafie z ciuchami czy biblioteczce.
2. Brak stylu i nieumiejętne mieszanie klimatów poszczególnych wnętrz. Sypialnia glamour, a w salonie industrialny beton – to nieprzemyślana koncepcja. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny styl, zbuduj neutralną bazę, a pobaw się dodatkami!
3. Jeden dominujący wzór, bo przecież musi do siebie pasować! Paski na ścianie, kanapie i dywanie – o nie! Łączenie wzorów nie należy do łatwych zadań i często bywa tak, że tapeta w kropki nudzi nam się po kilku miesiącach… Lepiej zadbać o wzorzyste poszewki na poduchy, obrusy, dekoracje. Gdy zmienisz zdanie, łatwiej wymienisz też dodatki!
4. Ciemne barwy, ciężkie tapety, wszechobecne brązy i beże. Tak niestety urządzanych jest wiele polskich mieszkań. Myślimy, że cała gama beży ociepli wnętrze. Ciemne kolory pochłaniają światło i optycznie pomniejszają przestrzeń. Nie bójmy się jasnych barw, bieli, kremu, pasteli. Jasne ściany to gotowe pole popisu dla wyjątkowego mebla, czy awangardowego obrazu.
5. A jeśli już jesteśmy przy obrazach, to musimy wspomnieć o kolejnym, często popełnianym błędzie – wieszanie dekoracji i obrazów za wysoko. Powieszenie obrazu poza naturalnym zasięgiem wzroku wcale nie powiększy przestrzeni! Mamy na to złotą radę – obrazy powinny być zawieszone na wysokości oczu, środek dekoracji powinien znajdować się na wysokości około 150 cm od podłogi.
6. Wszystkie meble przy ścianie – regał na jednej, kanapa na drugiej, a pośrodku prostokąt pustej przestrzeni i dywan. Nic się nie dzieje, nudno i bez wyrazu. A wystarczy odsunąć kanapę od ściany i ułożyć w grupie wraz z fotelem wokół stolika kawowego. Pokój zyska harmonię i proporcje.
7. Za dużo mebli w stosunku do metrażu. Musisz pogodzić się z tym, że mając małą powierzchnię nie wstawisz do pokoju dużą sofę, dwa fotele, szezlong i pufy oraz ozdobne stoliki i kwietniki. Jak więc umeblować mieszkanie? Przy małej powierzchni musimy zrezygnować z mebli dekoracyjnych. Przy meblowaniu mieszkania unikajmy też masywnych witryn i komód, nie zasłaniamy okna, a zamiast zasłon rozważ powieszenie rzymskich rolet.
8. Półki pełne dekoracji i pamiątek. Stawianie na otwartych regałach całego dobytku i pamiątek z dzieciństwa nie jest dobrym pomysłem. Taki nadmiar powoduje optyczny chaos i przepełnienie przestrzeni. Lepiej postawić na sezonowe lub tematyczne dekoracje i często je zmieniać. Kilka ramek ze zdjęciami, ulubione książki i pamiątka z ostatniej podróży – reszta do szuflady, poczeka na swoją kolej.
9. Ta sama zasada dotyczy wystawiania wszystkich kosmetyków w łazience. Nikogo nie powinno obchodzić jaki płyn do higieny intymnej stosujesz albo jakim wybielaczem zmywasz kafelki. Chowaj co się da, a na widoku możesz pozostawić tylko ładnie opakowane perfumy i ulubioną szminkę!
10. Urządzanie mieszkania na pokaz – aby pochwalić się znajomym, sąsiadom. Wybór rozwiązań dokładnie skopiowanych z katalogu, zakup tylko drogich i niewygodnych mebli lub w stylu, który lubią tylko twoi znajomi, a nie ty.
Na co zwracać uwagę przy meblowaniu?
Urządzając mieszkanie przemyśl dokładnie jego funkcjonalność, aby było przede wszystkim wygodnym miejscem dla całej rodziny i dla dorosłych i dla dzieci miejscem, do którego chcesz wracać i spędzać tam czas. Stwórz swoje małe miejsce na ziemi, tak jak lubisz!
Zobacz też: Strefa wypoczynku w salonie – jak ją zaaranżować?
https://poranny.pl/strefa-wypoczynku-w-salonie-jak-ja-zaaranzowac/ar/c9-15008297