10 błędów w urządzaniu domów

Wystrój wnętrz

Wszyscy uczymy się na błędach, również tych popełnianych podczas aranżacji wnętrza. Najczęściej popełniamy je urządzając nasze pierwsze mieszkanie. Wydaje nam się, że jak przejrzeliśmy kilka katalogów sklepów z meblami lub czasopism i jesteśmy pełni pomysłów, otwarci na panujące trendy wnętrzarskie, to na pewno urządzimy nasze M modnie i wygodnie.

Jedno jest pewne – po przeczytaniu poniższych porad, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu wnętrza, będziemy bogatsi o doświadczenie nie tylko architektów wnętrz. Dzięki tej lekturze unikniemy podstawowych wpadek, co w konsekwencji pozwoli nam się cieszyć w uwiniętego gniazdka.

Statystycznie popełniamy najwięcej błędów poprzez nieodpowiedni dobór stylu, mebli i dekoracji do powierzchni mieszkania. Zamiast optycznie je powiększać, zagracamy małe przestrzenie urządzając je masywnymi meblami i ograniczając dopływ światła.

Wystrój wnętrz

1. Światło, światło i jeszcze raz światło! Nawet jeżeli nie mamy południowych okien, możemy sprawić, że mieszkanie będzie jasne. Niestety często nie umiemy wykorzystać naturalnego światła zasłaniając okna gęstymi firanami i masywnymi zasłonami. Wydaje nam się, że jedna lampa sufitowa w centralnym punkcie pokoju wystarczy – otóż nie, oświetlić powinniśmy każdą przestrzeń, i nad stołem, i nad kanapą i nawet w szafie z ciuchami czy biblioteczce.

2. Brak stylu i nieumiejętne mieszanie klimatów poszczególnych wnętrz. Sypialnia glamour, a w salonie industrialny beton – to nieprzemyślana koncepcja. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny styl, zbuduj neutralną bazę, a pobaw się dodatkami!

3. Jeden dominujący wzór, bo przecież musi do siebie pasować! Paski na ścianie, kanapie i dywanie – o nie! Łączenie wzorów nie należy do łatwych zadań i często bywa tak, że tapeta w kropki nudzi nam się po kilku miesiącach… Lepiej zadbać o wzorzyste poszewki na poduchy, obrusy, dekoracje. Gdy zmienisz zdanie, łatwiej wymienisz też dodatki!

4. Ciemne barwy, ciężkie tapety, wszechobecne brązy i beże. Tak niestety urządzanych jest wiele polskich mieszkań. Myślimy, że cała gama beży ociepli wnętrze. Ciemne kolory pochłaniają światło i optycznie pomniejszają przestrzeń. Nie bójmy się jasnych barw, bieli, kremu, pasteli. Jasne ściany to gotowe pole popisu dla wyjątkowego mebla, czy awangardowego obrazu.

5. A jeśli już jesteśmy przy obrazach, to musimy wspomnieć o kolejnym, często popełnianym błędzie – wieszanie dekoracji i obrazów za wysoko. Powieszenie obrazu poza naturalnym zasięgiem wzroku wcale nie powiększy przestrzeni! Mamy na to złotą radę – obrazy powinny być zawieszone na wysokości oczu, środek dekoracji powinien znajdować się na wysokości około 150 cm od podłogi.

6. Wszystkie meble przy ścianie – regał na jednej, kanapa na drugiej, a pośrodku prostokąt pustej przestrzeni i dywan. Nic się nie dzieje, nudno i bez wyrazu. A wystarczy odsunąć kanapę od ściany i ułożyć w grupie wraz z fotelem wokół stolika kawowego. Pokój zyska harmonię i proporcje.

7. Za dużo mebli w stosunku do metrażu. Musisz pogodzić się z tym, że mając małą powierzchnię nie wstawisz do pokoju dużą sofę, dwa fotele, szezlong i pufy oraz ozdobne stoliki i kwietniki. Jak więc umeblować mieszkanie? Przy małej powierzchni musimy zrezygnować z mebli dekoracyjnych. Przy meblowaniu mieszkania unikajmy też masywnych witryn i komód, nie zasłaniamy okna, a zamiast zasłon rozważ powieszenie rzymskich rolet.

8. Półki pełne dekoracji i pamiątek. Stawianie na otwartych regałach całego dobytku i pamiątek z dzieciństwa nie jest dobrym pomysłem. Taki nadmiar powoduje optyczny chaos i przepełnienie przestrzeni. Lepiej postawić na sezonowe lub tematyczne dekoracje i często je zmieniać. Kilka ramek ze zdjęciami, ulubione książki i pamiątka z ostatniej podróży – reszta do szuflady, poczeka na swoją kolej.

9. Ta sama zasada dotyczy wystawiania wszystkich kosmetyków w łazience. Nikogo nie powinno obchodzić jaki płyn do higieny intymnej stosujesz albo jakim wybielaczem zmywasz kafelki. Chowaj co się da, a na widoku możesz pozostawić tylko ładnie opakowane perfumy i ulubioną szminkę!

10. Urządzanie mieszkania na pokaz – aby pochwalić się znajomym, sąsiadom. Wybór rozwiązań dokładnie skopiowanych z katalogu, zakup tylko drogich i niewygodnych mebli lub w stylu, który lubią tylko twoi znajomi, a nie ty.

Wystrój wnętrz

 

Na co zwracać uwagę przy meblowaniu?

Urządzając mieszkanie przemyśl dokładnie jego funkcjonalność, aby było przede wszystkim wygodnym miejscem dla całej rodziny i dla dorosłych i dla dzieci miejscem, do którego chcesz wracać i spędzać tam czas. Stwórz swoje małe miejsce na ziemi, tak jak lubisz!

Zobacz też: Strefa wypoczynku w salonie – jak ją zaaranżować?

https://poranny.pl/strefa-wypoczynku-w-salonie-jak-ja-zaaranzowac/ar/c9-15008297 

Dodaj komentarz