Rozpoczynający się poród wymaga udania się do szpitala. Jakie oznaki wskazują na to, że doszło do rozpoczęcia akcji porodowej?
Rozpoczęcie porodu – kiedy należy go oczekiwać?
Wiele kobiet oczekuje początku porodu z niecierpliwością. Kiedy najczęściej dochodzi do porodu?
Początek porodu może się różnić w zależności od kobiety. Warto wskazać, że w przypadku ciąży u ludzi, jej okres trwania wynosi 40 tygodni, co oznacza 280 dni. Termin ten liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Jeżeli natomiast chodzi o rozpoczęcie akcji porodowej, najczęściej dochodzi do niej w dowolnym momencie między 37 a 42 tygodniem ciąży.
Jak rozpoznać rozpoczęcie porodu?
Pojawienie się akcji porodowej związane jest z pojawieniem się zróżnicowanych objawów. Na jakie z nich należy zwrócić szczególną uwagę?
W wielu kobiet wczesne objawy porodu pojawiają się w postaci nasilonych skurczów macicy. Są one bardzo powszechnym objawem i nasilają się one z biegiem czasu. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu skurcze mogą być odczuwane nawet na kilka dni przed rozpoczęciem porodu. W miarę zbliżania się porodu kobiety mogą odczuwać bardziej intensywne skurcze, których częstotliwość wzrasta.
Kolejnym objawem rozpoczęcia akcji porodowej są zwiększone upławy w dniach poprzedzających poród. Dochodzi również do odejścia wód. Ich ilość jest znaczni większa niż w przypadku upławów.
Dodatkowo mogą pojawić się również inne objawy, na przykład bóle pleców, które mogą nasilać się w miarę postępu akcji porodowej.
Kiedy udać się do szpitala?
Termin udania się do szpitala w przypadku pojawienia się objawów porodu zależy głównie od jego postępu, ewentualnych powikłań lub zagrożeń, które mogą wskazywać na problemy z akcją porodową. W jakich sytuacjach konieczne będzie udanie się do szpitala?
Do szpitala warto udać się w przypadku pojawienia się poniższych objawów:
- Skurcze, które stale występują w odstępach 5-minutowych lub krótszych, a także nasilają się,
- Pęknięcie worka owodniowego,
- Krwawienie z pochwy lub upławy, które nie są normalne,
- Brak akcji porodowej w przypadku przekroczenia 42 tygodnia ciąży,
- Zmniejszony ruch płodu lub brak ruchu,
- Silny ból,
- Gorączka,
- Podwyższone ciśnienie krwi.
Należy również odpowiednio przygotować się do akcji porodowej. Warto między innymi wcześniej spakować do walizki albo torby wszystkie niezbędne rzeczy do szpitala, aby nie trzeba było w pośpiechu zbierać ich w razie pojawienia się objawów porodu.
Profesjonalna opieka ginekologiczno położnicza Mikołów – skorzystaj ze wsparcia sprawdzonych specjalistów w dziedzinie ciąży i porodu!