Skóra stanowi naszą najważniejszą barierę ochronną, dzięki której nie zagrażają nam czynniki zewnętrzne (atmosferyczne, chemiczne, mechaniczne, termiczne itp.). Niestety nie jest niezniszczalna i narażamy ją każdego dnia na działanie wielu drażniących i szkodliwych czynników. Nic dziwnego, że sucha, swędząca skóra, stany zapalne i atopowe to dziś powszechnie występujący problem.
Skóra i jej funkcje
Warto przyjrzeć się nieco bliżej budowie i funkcjom ochronnym skóry. Szczególne znaczenie ma tzw. płaszcz lipidowy na jej powierzchni, który odpowiada m.in. za utrzymanie odpowiedniej wilgotności (zapobiega nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody – TEWL) oraz ochronę warstw wewnętrznych. Prawidłowo działająca bariera zabezpiecza również przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników. Jak łatwo się domyśleć wszelkie zaburzenia (np. wysuszenie czy wypłukanie lipidów) to realne zagrożenie i uciążliwe reakcje skórne, a w konsekwencji problemy ze skórą przesuszoną, podrażnioną.
Uszkodzona bariera ochronna skóry
Zastanówmy się nad tym co może mieć tak negatywny wpływ na kondycję skóry. Płaszcz lipidowy ulega uszkodzeniu np. w procesach związanych z atopowym zapaleniem skóry. Podobnie działają kontaktowe reakcje alergiczne i egzemy. Dla naszej skóry zagrożeniem są również źle dobrane środki myjące i pielęgnacyjne. Używając silnie działających mydeł czy szamponów doprowadzimy do uszkodzenia warstwy lipidowej, a odpowiedzią będzie zaczerwienienie, swędząca skóra, suchość, łuszczenie itp. Zwłaszcza, jeśli równocześnie zapominamy o pielęgnacji, nawilżaniu i regeneracji dla skóry. Najszybciej i dotkliwie odczuwa się świąd, pieczenie i specyficzne ściągnięcie skóry.
Na tym jednak nie kończą się konsekwencje takiego stanu – pamiętajmy, że podrażniona, sucha skóra i uszkodzona bariera ochronna to otwarta droga dla zewnętrznych czynników drażniących (np. bakterii, wirusów). W drugą stronę – skóra łatwo i szybko traci potrzebną wodę. Warto również zwrócić uwagę, że naturalnym odruchem w przypadku podrażnionej i swędzącej skóry jest… drapanie, które dodatkowo podrażnia i osłabia płaszcz lipidowy, a zatem mamy swoiste błędne koło.
Bepanthen – na ratunek skórze
Dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i reagowanie na pierwsze objawy podrażnienia skóry. Warto sięgnąć po preparaty sprawdzone, jak np. kosmetyki z logo Bepanthen. Sucha, swędząca skóra wymaga specjalnego traktowania, jakie może zapewnić Bepanthen Sensiderm działający przeciwświądowo. Zawarte w nim lipidy LLT regenerują, odbudowują obronne struktury płaszcza lipidowego. Dzięki temu skóra odzyskuje świeżość, nawilżenie, utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, przestaje swędzieć i znów jest skutecznie chroniona.
Zdjęcia: Shutterstock, bepanthen.pl