Czym cechuje się masaż sportowy?

masaz sportowy

Pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona w wielu przypadkach. Bardzo chętnie sportowcy sięgają po tzw. masaż sportowcy, który daje ciekawe efekty. Warto dokładnie dowiedzieć się, jak przebiega taki masaż i kto może z niego skorzystać. Każdy miłośnik intensywnej aktywności musi zadbać o odpowiednią regenerację mięśni i stawów. Nie bez powodu tak chętnie wybieramy profesjonalne masaże. Czym cechuje się sportowy masaż? Kiedy warto z niego skorzystać? O czym musimy wiedzieć?

Masaż sportowy

Masaże różnego typu powinny być wykonywane w seriach, tak aby dawały pożądane efekty. Dobrym rozwiązaniem jest kilka zabiegów, po których zrobimy dwa tygodnie przerwy, gdyż mięśnie przyzwyczajają się do mechanicznych bodźców. Garść sportowych informacji znajdziemy na stronie ortopedia2020.pl – to ciekawy portal dla każdego fana aktywności fizycznej.

Czym odznacza się sportowy masaż? Jest od bardziej intensywny, niż klasyczny masaż. Specjaliści stosują silniejsze i bardziej energiczne oklepywanie, ugniatanie, rozcieranie i wyciskanie. Co ciekawe, jest to jeden z elementów odnowy biologicznej. W celu zwiększenia skuteczności, trzeba połączyć masaż sportowy z innymi zabiegami, takimi jak kąpiele wodne, sauna, kąpiele solankowe itp.

Cele masażu sportowego

Jakie cele ma sportowy masaż? Przede wszystkim pozwala zapobiegać objawom patologicznym, które powstają wskutek dużych przeciążeń podczas uprawiania sportu. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o niedopuszczenie do przetrenowania, co z kolei może wpływać na poważne urazy. Obniżenie koncentracji i osłabienie mięśni to pierwsze objawy, które wskazują na przemęczenie organizmu. Nie powinniśmy ich lekceważyć.

Masaż sportowy spełnia wiele funkcji regenerujących, leczniczych i rozgrzewających. Najbardziej znane rodzaje takiego masażu to:

  • Masaż powysiłkowy – pozwala doprowadzić organizm do odpowiedniego stanu, w krótkim czasie.
  • Masaż przedstartowy – pozwala maksymalnie rozgrzać ciało w szybkim czasie. Jest często uzupełnieniem rozgrzewki.
  • Masaż treningowy – ma za zadanie przyspieszać procesy odnowy biologicznej i wyeliminować ryzyko przetrenowania.

Okazuje się, że masaże dobrać można do potrzeb każdego sportowca. Musimy w tym wypadku wziąć pod uwagę wiek, płeć, poziom wytrenowania i uprawianą dyscyplinę sportową. Podczas wizyty u masażysty, powinniśmy mu przekazać te informacje, aby specjalista dobrać odpowiednie techniki masażowe. Intensywny masaż ręczny sprawdzi się u osób, które biorą udział w sportach siłowych, grach zespołowych i ćwiczeniach wytrzymałościowych. Kąpiele wodne z kolei są najbardziej wskazane w technicznych dyscyplinach.

Podsumowując warto stwierdzić, że masaż sportowy jest ceniony przez wielu profesjonalnych sportowców. Skorzystają z niego także osoby początkujące, które pragną zadbać o swoje ciało. Jest to zadanie dla masażysty z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Jego zadaniem jest dobranie odpowiedniego rodzaju i techniki masażu, tak aby spełnić oczekiwania sportowca. Masaż pozwala mięśniom się zregenerować i zrelaksować.

Dodaj komentarz