Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne – dla jednych modny gadżet, dla innych ochrona oczu przed niekorzystnym promieniowaniem słonecznym. Fakt jest taki, że odpowiednio dobrane, potrafią idealnie łączyć funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Dbają o nasze oczy i stanowią interesujący element stylizacji, dodając pazura i charakteru nawet najprostszym zestawom. Trzeba tylko pamiętać, aby przy wyborze okularów nie kierować się wyłącznie tym, co teraz modne, ale przede wszystkim tym, co pasuje do naszej twarzy w zależności od tego, jaki ma ona kształt.

Twarz okrągła

Okrągła buzia mimo, że pełna młodzieńczego uroku, jest dość wymagająca. Może sprawiać wrażenie zbyt pulchnej lub mało wyrazistej, dlatego nie chcąc wyrządzić jej krzywdy warto wybierać okulary przeciwsłoneczne z kwadratowymi, kanciastymi lub prostokątnymi oprawkami. To właśnie dzięki nim twarz stanie się bardziej wyrazista. Jeśli masz okrągłą buzię unikaj okularów ze zbyt dużymi oraz zbyt małymi oprawkami. Popularne „lenonki” nie są więc propozycją odpowiednią dla ciebie.

Twarz owalna

Kobiety z owalną twarzą to prawdziwe szczęściary. Taka buzia uznawana jest za idealną. Ma harmonijne rysy i pozbawiona jest widocznych dysproporcji. W jej przypadku można sobie pozwolić na naprawdę dużą swobodę w doborze okularów przeciwsłonecznych. Dobrym wyborem będą zarówno oprawki „kocie oko”, stylowe „lenonki”, jak również oprawy nawiązujące do mody lat 70. Jeśli masz owalną twarz i lubisz nieco bardziej szalone rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrała okulary przeciwsłoneczne bardziej finezyjne, małe lub duże, w kształcie serca, rombu, itp.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa odznacza się kanciastym kształtem i posiada mocno zaznaczone kości szczęki, dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne warto skupić się na modelach z oprawkami o subtelnych, opływowych kształtach. Idealne będą oprawki owalne lub okrągłe, które nadadzą rysom delikatności. Rekomendowane są oprawki nieco grubsze i szersze. Dobrym rozwiązaniem będą też okulary z oprawkami „kocie oko”, które optycznie poszerzą twarz na wysoki skroni i tym samym zniwelują widoczne dysproporcje między szczęką i górnymi partami twarzy. Unikaj natomiast okularów kwadratowych.

Twarz trójkątna

Tego typu twarz jest bardzo charakterystyczna, ma kształt serca, a więc wyróżnia się szerokim czołem i wąskim, wręcz spiczastym podbródkiem. W tym przypadku należy skupić się na zniwelowaniu dysproporcji pomiędzy górnymi, a dolnymi partiami buzi. Najlepiej sprawdzą się tu okulary przeciwsłoneczne o owalnym kształcie lub z oprawkami w kształcie kociego oka. Odpowiednią propozycją będą też okulary pilotki. Unikać należy szerokich oprawek, np. prostokątnych, które mogą dodatkowo poszerzyć twarz.

Twarz podłużna

W tym przypadku buzia jest wyraźnie wąska, zaś żuchwa jest subtelnie zaokrąglona. Aby zrównoważyć proporcje, warto wybrać okulary przeciwsłoneczne o owalnych lub okrągłych oprawkach, które optycznie poszerzą twarz. Świetnie sprawdzą się tu okulary prostokątne z wyraźnie zarysowaną linią oprawek. A jakich okularów lepiej unikać? Przede wszystkim pilotek, znanych również jako aviatory.

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz