Dokąd na biegówki w Polsce? Polecamy 10 idealnych miejscówek

bieganie

Kiedyś służyły głównie do przemieszczania się po terenie pokrytym śniegiem, dzisiaj traktowane są hobbistycznie. Królują na północy globu, ale coraz popularniejsze stają się również w środkowej części Europy. Narty biegowe, potocznie zwane biegówkami – bo o nich mowa – również w Polsce znajdują coraz większą liczbę fanów. Chcesz spróbować? Redaktorzy Magazynu Travelist podpowiadają dokąd się udać. 

Kotelnica Białczańska na Podhalu

Każdemu z zapalonych narciarzy i snowboardzistów znana jest chyba Kotelnica Białczańska, mieszcząca się w Białce Tatrzańskiej. To największy ośrodek narciarski na Podhalu, który oprócz stoków oferuje również dobrze przygotowane, malowniczo położone trasy biegowe. Można tu wybrać spośród czterech pętli, z których z każdej rozpościera widok na tatrzańskie szczyty.

Polana Jakuszycka na Dolnym Śląsku

To miejsce nazywane przez Polaków stolicą nart biegowych. O Jakuszycach słyszeli już pewnie wszyscy, ale nie każdy wie, że łączna długość tras do jazdy na biegówkach wynosi prawie 100 km – w tym są i te posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Stwarza to niepowtarzalną okazję do podziwiania tej urokliwej, pokrytej śniegiem (i to nie tylko zimą) krainy na polsko-czeskiej granicy.

Spalona w Górach Bystrzyckich

Nieco bardziej na południe od centrum kraju, ale wciąż na Dolnym Śląsku, na Ziemi Kłodzkiej znajduje się stacja narciarstwa biegowego Spalona. Liczące prawie 40 km trasy charakteryzują się zróżnicowanym poziomem zaawansowania, przez co przyciągają zarówno narciarzy-amatorów, jak i profesjonalistów. Nieraz podczas jazdy można tu przekroczyć czeską granicę i usłyszeć „Ahoj!” zamiast „Cześć!”.

Z Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich

Pozostając wciąż w dolnośląskim i udając się w kierunku Gór Sowich, napotkamy na 5 tras o wdzięcznych nazwach – Niedźwiedź, Sowa, Lis, Nietoperz i 9 buków. Najpopularniejszym miejscem startowym do jazdy na każdej z nich jest Przełęcz Jugowska, a wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc, takich jak Kozie Siodło, Schronisko Sowa czy Przełęcz Wilcza.

Z Obidowej na Turbacz

Niegdyś miejsce treningów Justyny Kowalczyk, a dzisiaj 11-kilometrowa atrakcja dla doświadczonych biegaczy w pobliżu Nowego Targu. Trasa, często nazywana „Śladami Olimpijczyków”, powstała w ramach polsko-słowackiej współpracy i prowadzi przez dolinę Lepietnicy, Gorzec, Solnisko, Rozdziele, Halę Turbacz do schroniska na Turbaczu. Wybierając się tam, warto pamiętać o 503 m przewyższenia, które może okazać się wyzwaniem dla początkujących.

Między Wisłą i Istebną – Kubalonka

Uwielbiana przez biegaczy o sportowym zacięciu i pozwalająca na szlifowanie techniki. Kubalonka należy do tych trudniejszych tras, a można tu biegać na czterech pętlach. Tym, co ją cechuje, jest wyjątkowa szerokość – być może właśnie to było jednym z powodów do organizacji w tym miejscu Mistrzostw Polski w Narciarstwie Biegowym. Podczas jazdy mijamy wzniesienia Beskidu Śląskiego, a w trakcie przerwy można nabrać sił w punktach gastronomicznych, których tutaj nie brakuje.

Pod Żukowem niedaleko Ustrzyk Dolnych

Uciekając w stronę Bieszczad, napotkamy na niewielką wieś Ustjanowa Górna w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Na miłośników biegówek czekają tam trasy Pod Żukowem – regularnie ratrakowane, o różnym poziomie trudności i posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Niebieska na spokojną jazdę i czerwona – nieco bardziej wyczynowa.

Na Podkarpaciu w pobliżu Wetliny

Jadąc dalej na południe, dostaniemy się w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wsi Wetlina. Właśnie tam ma początek pięć tras przeznaczonych do uprawiania narciarstwa biegowego o łącznej długości 20 km. Każda z nich – czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa i niebieska – ma różny poziom zaawansowania, ale wszystkie gwarantują niezapomniane widoki po drodze.

Eksplorowanie Puszczy Kampinoskiej

Biegówki nie muszą kojarzyć się tylko z górami! Na mieszkańców centralnej Polski czeka Puszcza Kampinoska, która kryje w sobie aż 300 km tras. Do dyspozycji amatorów śnieżnych szaleństw są wszystkie szlaki piesze na terenie kompleksu leśnego. Najbliższa wypożyczalnia sprzętu znajduje się w Laskach, a stamtąd wystarczy pokonać zaledwie 100 m i już można biegać!

Kartuzy na Kaszubach

Ski Arena Nordic to miejsce dla biegaczy, które mieści się w Kartuzach – malowniczym miasteczku na Kaszubach, 40 minut od Gdańska. Stanowi jedyny taki punkt na Pomorzu, a niedaleko można znaleźć wiele stoków narciarskich. To 6 różnych tras o łącznej długości 6 km – od łatwych w kolorze niebieskim po trasę czarną, najtrudniejszą. Miejsce startowe znajduje się w lesie, za cmentarzem Bilowo, gdzie są szatnie oraz tablice informacyjne z planem i mapami – super zabawa gwarantowana!

Dodaj komentarz