Ford Mondeo z drugiej ręki – to warto wiedzieć

Wielu kierowców decyduje się na używany samochód, przede wszystkim ze względu na koszt zakupu – większość aut dość szybko traci na wartości. Oznacza to, że można kupić naprawdę całkiem niezły pojazd za przyzwoite pieniądze. Niekwestionowanym hitem na rynku aut używanych od wielu lat jest Ford Mondeo. Planując taki zakup warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Doskonałym źródłem informacji są niezależne opracowania, artykuły i fora.

Bardzo przydatne informacje i opinie z forum o Fordzie Mondeo zaprezentowano w artykule „Używany Ford Mondeo IV (2007-2014) – OPINIE”. Jest to swoiste kompendium wiedzy na temat popularnego modelu, poparte konkretnymi uwagami, ocenami i obiektywnymi opiniami użytkowników tego auta. Na wstępie dowiemy się m.in., że samochód był produkowany w trzech wersjach nadwozia, ale tak naprawdę do kupienia są modele liftback (5 drzwiowy) i nieco dłuższy kombi. Bardzo istotną informacją jest również to, że w 2010 roku Ford Mondeo został poddany dość gruntownemu liftingowi, który znacznie poprawił jakość wnętrza i wzbogacił wyposażenie (np. kamera cofania, LED-owe światła do jazdy dziennej).

bagażnik
Taki bagażnik zasługuje na uznanie

Ford Mondeo  – auto z interesującym wnętrzem

Ford Mondeo na forum jest doceniany ze względu na dużą ilość miejsca, którą zawdzięcza szerokiemu rozstawi osi. Uznaniem cieszą się też pojemne bagażniki, nie tylko w wersji kombi. Mimo, że jest to już dość wiekowy model, na uwagę zasługują szczegóły takie jak atrakcyjny kształt deski rozdzielczej czy naprawdę dobre materiały wykończeniowe w lepszych wersjach Mondeo, np. Trend. Ghia czy Titanium. Mamy tu także o więcej multimediów (np. centralny ekran z nawigacją). Wspomniany wcześniej lifting Forda Mondeo poprawił komfort wnętrza we wszystkich dostępnych wersjach, również dzięki dodatkowym opcjom, takim jak chociażby automatyczna klimatyzacja czy wielofunkcyjna kierownica.

silnik
Silnik 2.0 TDCi HDi konstrukcji PSA

Silnik to podstawa

W przypadku Forda Mondeo na uwagę zasługują zarówno wersja diesel, jak i benzynowe jednostki. Zwolennicy diesla wiele zawdzięczają koncernowi PSA, który wyposażył ten model w silnik turbodiesel 2.0 HDI. Mniejsze wersje silnika (po liftingu – 1.6 TDCi od PSA) to wręcz idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie jazdę ekonomiczną.

Dwulitrowy motor jest hitem również wśród amatorów benzynowych silników. Warto jednak docenić, że za bezawaryjność i kulturalna pracę chwalona jest też słabsza jednostka – silnik 1.6. Wielbiciele bardzo dynamicznej jazdy i osiągów mogą pokusić się o model wyposażony w pięciocylindrowy 2.5 Turbo (po liftingu – wzmocniony do 240 KM 2.0 EcoBoost).

ford
Popularny Ford Mondeo

Czy Ford Mondeo ma wady…?

Oczywiście, bo przecież nikt (i nic) nie jest doskonały. W przypadku Forda Mondeo na forum najczęściej zwraca się uwagę na następujące aspekty użytkowania tego modelu:

  • w silnikach 1.8 TDCi może zawieść układ wtryskowy i dość szybko zużywa się koło dwumasowe,
  • w słabszych wersjach mankamentem są usterki i niedoróbki w wykończeniu (np. przepalające się przednie żarówki i problemy ze sprzętem grającym),
  • korozja atakująca podwozie (według użytkowników tylko powierzchownie),
  • po przejechaniu 150 tys.km może pojawić się irytujące stukanie od spodu, związane z działaniem przekładni.

Jeszcze więcej szczegółowych danych technicznych, informacje o kosztach zakupu i eksploatacji oraz bardzo cenne opinie, można znaleźć we wspomnianym wcześniej artykule na temat Forda Mondeo.

Zdjęcia: wyborkierowcow.pl

Dodaj komentarz