Trener personalny – dla wymarzonych efektów

trener

Sport to jeden z tych trendów, na które warto postawić. Nie da się ukryć, że „bycie fit” jest teraz na topie, nie brakuje miejsc, w których można wybierać spośród wielu form aktywności fizycznej. Fitness, siłownia, joga, trampoliny, a może skuteczny trener personalny…?

Trening personalny co to jest i dlaczego warto?

Jak łatwo się domyślić chodzi tu o takie zajęcia, podczas których instruktor – trener personalny, zajmuje się jedną osobą. Tym samym cykl i specyfika ćwiczeń są dopasowane do jej potrzeb, planów, kondycji i możliwości. Oczywiście taki trening będzie bardziej efektywny i skoncentrowany na konkretnych celach. Można skupić się bardziej na pewnych partiach ciała, grupach mięśni czy aspektach, takich jak wydolność, elastyczność albo masa. Trener personalny dopasowuje plan zajęć nie tylko do założonych, wymarzonych celów, ale także do aktualnej formy, a zatem może go także weryfikować w przyszłości i dostosować do coraz lepszej kondycji i możliwości podopiecznego.

sztanga
Trening personalny – efektywny i skoncentrowany na konkretnych celach

Jak wybrać trenera personalnego?

Praktycznie każdy klub fitness ma w swojej ekipie osoby, które zajmują się treningiem personalnym. Warto zweryfikować jakie mają kompetencje, doświadczenie. Pamiętajmy – nie każdy instruktor na siłowni czy na zajęciach fitness ma kwalifikacje trenera personalnego. Dobry trener powinien przede wszystkim mieć szeroką wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii, fizjoterapii. Nie musi być certyfikowanym dietetykiem, ale na pewno dobrze, jeśli wie coś więcej na temat odpowiedniego żywienia. Poza czysto merytorycznymi informacjami, jakie ma do przekazania, bardzo istotne jest podejście – indywidualne, profesjonalne, dopasowane do temperamentu i charakteru osoby, która zgłasza się na trening. Dobry trener personalny wie jak pracować z siłaczem, który przyszedł po solidny wycisk, a jak z kimś, kto dopiero zaczyna, ma sporo kompleksów, a forma pozostawia wiele do życzenia. Istotne jest nie tylko dopasowanie odpowiedniego programu treningowego, ale też zapewnienie komfortu psychicznego i odpowiedniej motywacji.

pompki
Trener musi dobrze poznać swojego podopiecznego

Pierwsze spotkanie, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z reguły na spotkanie z trenerem personalnym umawiamy się w klubie fitness, na siłowni, w której mamy zamiar ćwiczyć. Dzięki temu można przeprowadzić pierwsze testy, zarówno dotyczące sprawności, jak niezbędne pomiary (ważny jest wiek, wzrost, waga, poziom tłuszczu). Na tym jednak nie kończy się rozmowa, dobry trener przeprowadza specyficzny wywiad, który dostarcza istotne informacje – definiuje cele, opisuje kondycję, dotychczasowe doświadczenie ze sportem, ewentualne kontuzje, problemy zdrowotne itp. Czasem niezbędne są dodatkowe badania lekarskie, które potwierdzą jakie ćwiczenia można uwzględnić w planie treningowym.

Kto wybiera trening personalny?

Trening personalny to doskonały wybór w wielu sytuacjach:

  • dla początkujących – uczy poprawnych nawyków ruchowych, pozwala dobrze poznać swoje ciało i możliwości
  • dla zaawansowanych, którzy narzekają na brak efektów
  • dla osób, które mają problem z motywacją
siłownia
Warto wybrać dobry klub i odpowiedniego trenera

Na takie zajęcia warto zgłosić się do sprawdzonego miejsca z dobrą kadrą. W Krakowie może być to My Fitness Place – sieć doskonałych klubów fitness , siłowni z kompleksowym wyposażeniem. My Fitnes Place (Kraków, Pawia 5) mieści się w Galerii Krakowskiej i oferuje ponad 900 m2 powierzchni, różne strefy aktywności, maszyny cardio, siłowe, trening funkcjonalny, saunę i doświadczonych trenerów oraz instruktorów.

Zdjęcia: pixabay.com, myfitnessplace.pl

Dodaj komentarz