Ma długą historię, pochodzi z daleka i niegdyś było noszone głównie przez mężczyzn. Ponczo, bo i nim mowa, jest jednym z ponadczasowych elementów garderoby… kobiecej. Może przypominać ciepły koc, sweter, ale jest też eleganckim okryciem wierzchnim. Można ja nosić w domu, na płaszcz, kurtkę albo zamiast kardiganu w chłodne dni. Wełniane, z polaru, bawełny, tkanin płaszczowych, jednobarwne, kolorowe, z frędzlami, minimalistyczne, luksusowe, etno albo militarne – stylistyka jest niemalże nieograniczona.
Ponczo ma barwną przeszłość
Jak widać ponczo niejedno ma imię, ale zawsze jest luźne, wygodne i ciepłe. Ten uniwersalny i bardzo oryginalny strój to najczęściej prostokątne albo kwadratowe okrycie z otworem na głowę, choć są również wariacje na temat, czyli ponczo z guzikami, rękawami itp. Przed wiekami było praktycznym strojem rdzennych mieszkańców Ameryki, na długo przed tym jak osiedlił się tam tzw. „biały człowiek”. Ciepłe, efektowne ponczo spodobało się Europejczykom, a w XIX wieku jego walory doceniła nawet Armia Stanów Zjednoczonych. W XX wieku, w kolorowych latach 60-tych o 70-tych, ponczo trafiło na wybiegi, pokochali je najpierw barwni artyści, hippisi, a potem… wszyscy. Wraz z powrotem do mody nurtu hippie, etno i folk ponczo przeżywa swój wielki come back, choć tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody, bo jest stylowe i praktyczne.

Ponczo ma wiele zalet
Uniwersalny, prosty fason poncza pasuje do każdej stylistyki. Idealnie komponuje się z legginsami, jeansami, mini sukienką czy spódnicą. Świetnie oddaje stylistykę folk oraz sportową. Nie oznacza to jednak, że nie sięgają po nie wielbicielki klasycznych strojów. Ponczo z płaszczowej tkaniny albo z eleganckiej wełny skomponuje się świetnie z biznesowym kostiumem, spodniami cygaretkami, szpilkami czy kozakami na wysokim obcasie. Wiele pań docenia szeroki, luźny fason poncza, ponieważ skutecznie ukrywa pewne mankamenty sylwetki – zbyt krągłe biodra czy wystający brzuszek, dlatego godnie zastępuje małe i duże kardigany.

fot: reserved.com
Jak nosić ponczo
Luźny, specyficzny fason ma swoje zalety, ale też pewne wymagania. Zestawione z nieodpowiednimi elementami garderoby może sprawić, że sylwetka będzie ciężka, masywna, a przecież nie o to nam chodzi. Uważa się, że szerokie ponczo najlepiej wygląda na szczupłych wysokich kobietach. Dla mniej strzelistych wielbicielek tego stroju rozwiązaniem jest wybór krótszego, miękkiego poncza i przewiązanie go paskiem w talii. Co jeszcze warto wziąć do serca zakładając ponczo?
- nosimy je do wąskich spodni (rurki, cygaretki, legginsy),
- pasuje do ołówkowych spódnic i sukienek – tuba, które wysmuklają i „wyciągają” sylwetkę,
- doskonale prezentuje się z butami na obcasie – mogą być to zarówno militarne botki, klasyczne kozaki na słupku, jak i szpilki, ewentualnie wysokie oficerki,
- długość poncza należy dostosować do wzrostu – niższe panie powinny nosić krótsze modele.

fot: reserved.com

fot: reserved.com
Zdjęcia: reserved.com, pixabay.com, laiamagazine.com