Najpopularniejsze choroby uszu u kotów

Kocie choroby uszu bardzo często powiązane są z chorobami skórnymi takimi, jak świerzb czy grzybica. Zapewne większość właścicieli mruczków nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz znacząca większość dolegliwości usznych rozwija się na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet kilku lat, co powinno skłonić do systematycznego oglądania uszu swojego kota. Jakie są najpopularniejsze choroby uszu u kotów?

Zapalenie ucha zewnętrznego

To najczęstsza choroba, z którą zmagają się koty. Do najpopularniejszych jej objawów zalicza się częste drapanie uszu przez zwierzaka, zmianę koloru wnętrza ucha i wydzielający się z niego nieprzyjemny zapach, nadmierną produkcję woskowiny usznej oraz wydobywanie się ciemnobrunatnych lub czarnych skrzepów. Jeżeli zauważymy u swojego kota któryś z wymienionych powyżej symptomów, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania kociej choroby. Nieleczenie tej części uszu może mieć bowiem poważne konsekwencje – choroba może wówczas przenieść się na głębsze partie uszu. Przed rozwojem wielu kocich chorób możemy się skutecznie uchronić, w odpowiedni sposób czyszcząc uszy naszego ulubieńca? Jak należy to robić? Odpowiedź znajdziemy na stronie www.kociarze.pl.

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego są pasożyty takie, jak na przykład świerzbowiec. Atakują one zarówno kocięta, jak i dorosłe osobniki. Wpływ na występowanie tej choroby uszu u kota mają również dolegliwości skórne, grzyby oraz bakterie, jak chociażby gronkowce. Nierzadko do rozwoju przykrej dolegliwości dochodzi przez kontakt kota z innym chorym zwierzęciem. Właściciele szczególną ostrożność powinni zachować podczas ewentualnych kąpieli ulubieńca, jako że wilgotność przewodu słuchowego może się przyczynić do rozwoju choroby. Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego polega przeważnie na stosowaniu antybiotyku dobranego przez weterynarza. Pomocne okazać mogą się także krople miejscowe.

Krwiak ucha

To jedno z najpopularniejszych powikłań po przebytej chorobie ucha zewnętrznego. Do rozwoju krwiaka ucha przyczynia się uszkodzenie przez kota wewnętrznej strony ucha pazurami lub podczas wykonywania innej czynności, która ma na celu zredukowanie uciążliwe swędzenie. Usuwa się go poprzez wykonywanie zabiegu operacyjnego.

Zapalenie ucha środkowego

Jest ono jedną z konsekwencji nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego, lecz wywołać może je także przedostanie się patogenów z gardła do ucha środkowego. Objawy są tuta identyczne, co przy zapaleniu ucha zewnętrznego, a dodatkowo pojawia się zespół Hornera objawiający się opadaniem powieki lub zapadnięciem gałki ocznej. Leczenie opiera się o stosowanie odpowiednio dobranych przez weterynarza antybiotyków.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Jest ono powikłaniem wynikającym z nieleczenia lub późnego zaobserwowania zapalenia ucha środkowego. Najpowszechniejszymi objawami są wymioty, zaburzenia równowagi, a niekiedy nawet porażenie części pyska. Leczenie choroby jest długotrwałe i wymaga zastosowania silnych antybiotyków. Niestety, w wielu przypadkach nie jest możliwe pełne wyleczenie kota.

Dodaj komentarz