Co jedzą psy, czym karmimy koty

Mamy kota oraz psa. Kot jest dorosły i stateczny, pies mały i rośnie. Nic więc dziwnego, że temat zwierzęcego menu jest stale obecny, zawsze na czasie i niezwykle interesujący. Szczególnie, że asortyment karm dla psów i kotów jest dziś naprawdę bardzo bogaty. A jak wiadomo od przybytku może zaboleć głowa.

kot i pies gotują
Wybieram jednak karmy gotowe

Na sucho czy na mokro
Postanowiłam więc trochę usystematyzować sobie informacje i wiedzę na ten temat. Najbardziej oczywisty podział to jedzenie gotowe i przygotowywane samodzielnie. Od razu mówię, że pod tym względem jestem zarówno „wygodnicka”, jak i pełna zaufania do dobrych, sprawdzonych marek. Jestem przekonana, że dobra karma, odpowiednio dobrana jest lepsza niż moje pomysły na kocie czy psie menu. Jest zbilansowana, dopasowana do potrzeb wieku, rasy, a nawet temperamentu. Idziemy zatem dalej – mamy karmy mokre i suche, korzystam z jednej i drugiej formuły z przewagą suchej. Chociażby dlatego, że praktyczniej, ale nie bez znaczenia jest również fakt, że sucha karma ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego.

karmy suche
Najchętniej suche…

Karma na miarę zwierzaka

kot i pies na stole
Tak nie żywimy naszych milusińskich!

Kolejny bardzo istotny podział obejmuje karmy weterynaryjne i tzw. sklepowe. W ramach oferty weterynaryjnych chrupków i puszek mamy karmy bytowe oraz lecznicze. Jestem zdania, że na karmie dla milusińskiego nie należy oszczędzać, warto też skonsultować wybór z weterynarzem. Dobrej jakości karmy bytowe to mniej lub bardziej zaawansowany podział na różne kategorie. Dotyczą one np. wieku zwierzęcia, wielkości. Mamy więc karmy junior, adult i senior, dla ras dużych i bardzo małych. Są również specjalne posiłki dla kotów czy psów po sterylizacji, dla tych nieco zbyt otyłych, dla przyszłych i obecnych mam. Dobra jakość karmy oznacza także starannie opracowaną recepturę, zawartość składników mineralnych, zdrowych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach. Jak łatwo się domyślić mamy teraz w domu karmę do statecznego, sterylizowanego kocura i dla szybko rosnącego małego łobuziaka – psiaka.

weterynarz pies
Czasem potrzebne są karmy lecznicze weterynaryjne

Na zdrowie – dieta lecznicza
Odrębny asortyment stanowią lecznicze karmy weterynaryjne. Stosuje się je w porozumieniu z lekarzem naszego milusińskiego. Można powiedzieć, że mamy teraz wybór karm dla zwierzaków z różnymi problemami i dolegliwościami. W razie czego znajdziemy mokre i suche pokarmy dla diabetyków, alergików, psów i kotów chorych na nerki, trzustkę czy serce. Odpowiednią dietę zastosujemy dla zwierząt z chorą wątrobą czy nietolerancją pokarmową. Pamiętajmy jednak, że takie żywienie to część terapii i nie stosujemy go na własną rękę.


Zdjęcia: Shutterstock

Dodaj komentarz