Roztocza – wiesz, jak je zwalczyć?

roztocza - zdjęcie makro

Roztocza chociaż są mikroskopijnych rozmiarów, potrafią poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Wyjaśniamy z czym tak naprawdę mamy do czynienia oraz co je zabija szybko i skutecznie.

Roztocza – co to takiego?

Są to niemal niewidoczne dla oka organizmy żywe zaliczane do pajęczaków. Roztocza najchętniej bytują w pościeli, ponieważ stanowi ona dla nich doskonałe źródło pokarmu. Mikroorganizmy te żywią się bowiem martwym naskórkiem. Inne miejsca, które także chętnie wybierają to włókna dywanów, pokrowce na kanapy czy łóżka, a także dziecięce maskotki i zasłony. Warto przy tym nadmienić, że do idealnych warunków, które ułatwiają im przetrwanie należy pokojowa temperatura oraz wysoka wilgotność.

roztocza żyją w pościeli

Czy roztocza są groźne i dla kogo?

Same w sobie nie są groźne. Niebezpieczne są natomiast dla nas ich odchody i zawarte w nich substancje, które wywołują reakcje alergiczne. Mogą one także powodować astmę. Przyczyniają się również do podrażnień skóry. Odpowiadają też za wystąpienie zapalenia spojówek. Warto przy tym podkreślić, że mikroorganizmy te są o tyle groźne, że dziennie tylko jedno roztocze jest w stanie wyprodukować do kilkudziesięciu odchodów. Podczas, gdy na samym tylko materacu może łącznie przebywać od kilkuset tysięcy do kilku milionów osobników.

W tym poradniku: https://medsowa.pl/a/roztocza-w-poscieli-co-zabija-roztocza znajdziecie jeszcze więcej informacji na ten temat. Dowiecie się z niego także tego, za jakie inne dolegliwości odpowiedzialne są roztocza w pościeli czy żyjące w naszych domach. Dla kogo roztocza są najbardziej groźne? Kontakt z nimi może zaszkodzić wszystkim. Jednak najgroźniejsze są dla dzieci, osób starszych oraz alergików.

mężczyzna z alergią na roztocza

Jak zwalczać roztocza?

Wiemy już, że i dlaczego te mikroskopowej wielkości pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czas dowiedzieć się co zabija roztocza i wypowiedzieć im zdecydowaną wojnę. Od czego ją zacząć? Mikroorganizmy te nie lubią czystości. Stąd też powinniśmy jak najczęściej sprzątać w domu przykładając jak najwięcej wagi do pozbycia się kurzu i wszelkich zabrudzeń z zasłon, narzut, koców, a także pluszowych zabawek. W walce z nimi pomaga też świeże powietrze i zmienna temperatura. Dlatego powinniśmy – bez względu na aurę – codziennie porządnie wietrzyć mieszkanie, w szczególności te pomieszczenia, w których śpimy. Źle czują się też w jasnych i skąpanych w świetle pomieszczeniach. Warto więc wpuszczać do sypialni, jak najwięcej słońca w ciągu dnia, a po zmroku starać się jak najdłużej palić światło. Zabójcze dla roztoczy okazują się także niektóre nuty zapachowe. Mikroorganizmy te nie lubią na przykład lawendy, drzewa herbacianego, zielonej herbaty. Można je wykorzystać w postaci zapachowych świeczek; zapachowego wosku, sprayów; kadzidełek. Jeśli sięgniemy natomiast po olejki zapachowe, możemy z kolei przygotować z nich specjalny roztwór, który rozpylony w pomieszczeniu skutecznie zabije roztocza. Dodatkowo potrzebne będą nam: woda destylowana (250ml) i czysty alkohol (250ml).

Podsumowując – walkę z roztoczami da się wygrać. Musimy jednak być przygotowani na systematyczne działania. W przeciwnym wypadku nie uda nam się ich zlikwidować.

Dodaj komentarz