Pielęgnacja skóry dziecka – szampony, płyny do kąpieli

Delikatny jak skóra niemowlęcia – wszyscy znamy to porównanie. Oczywiście inspiracją jest m.in. gładkość i miękkość, ale dziecięca delikatna skóra oznacza przede wszystkim o wiele większą wrażliwość i podatność na podrażnienia. Skóra maluszka jest o wiele cieńsza, nie wykształciła jeszcze mechanizmów obronnych, ma także mniej gruczołów potowych. Wszystko to sprawia, że łatwiej ją uszkodzić, podrażnić. Kluczowe znaczenie ma zatem prawidłowa pielęgnacja.

Jak dbać o skórę niemowlęcia, jak je kąpać? Jakie powinny być idealne kosmetyki – płyny i szampony dla dzieci?

Jakie są kosmetyki dla niemowląt?

Krem, oliwka, szampon czy płyn do kąpieli dla niemowląt mają inny skład i spektrum działania w porównaniu z kosmetykami dla dorosłych. Powinny być hipoalergiczne, atestowane, bez drażniących składników. Ich działanie nie ogranicza się jedynie do mycia i standardowej pielęgnacji. Chronią delikatną skórę dziecka, zastępują niedojrzałe mechanizmy ochronne, tworzą barierę. Mogą także łagodzić ewentualne podrażnienia.

Kąpiel niemowlęcia

Podstawowa pielęgnacja małego dziecka odbywa się w czasie przewijania, przy codziennym przemywaniu buzi oraz podczas kąpieli. To z pewnością największa przyjemność, ale i wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Jak zatem przygotować i przeprowadzić miłą i bezpieczną kąpiel?

Warto przygotować odpowiednie wyposażenie oraz akcesoria:

 • wanienka – wybór jest szeroki, od praktycznych na stelażu, po wstawiane do wanny albo brodzika, są też wanny z siedziskiem ustawianym dla noworodka i starszego niemowlęcia,
 • mata antypoślizgowa do wanny – ogranicza kontakt skóry dziecka z dnem wanienki,
 • termometr,
 • odpowiednia myjka, np. antybakteryjna bawełniano – bambusowa, naturalna gąbka morska lub flanelowa pieluszka,
 • miękkie ręczniki.

dziecko po kąpieli owinięte ręcznikiem

Jak kapać niemowlę?

Zaleca się, aby niemowlęta kąpać nie częściej niż 3 razy w tygodniu, przez kilka minut. Dopiero starsze maluchy mogą pluskać się dłużej. Temperatura wody powinna wynosić 36-37°C, a otoczenie ok. 24-25°C. Zarówno szampon, jak i płyn do kąpieli dla niemowląt, muszą być przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Nawet jeśli nie ma ono żadnych problemów na tle alergicznym czy atopowym.

Jak powinna przebiegać kąpiel niemowlęcia?

 • dziecko należy zanurzać stopniowo i powoli, najpierw jednym bokiem ciała,
 • pierwsze kąpiele nie potrzebują dużo wody – wystarczy ok. 10-15 cm,
 • główka dziecka opiera się na zgięciu łokcia osoby kąpiącej, a plecki na dłoni, drugą ręką należy delikatnie polewać maluszka i myć dokładnie całe ciałko,
 • podczas mycia włosków odpowiednim szamponem dla dzieci, polewa się je delikatnie np. używając gąbki,
 • po kąpieli trzeba niemowlę ułożyć na dużym, miękkim ręczniku i osuszyć skórę lekko dotykając, nie pocierając.

Kąpielowy rytuał kończy się zastosowaniem odpowiedniego kremu lub oliwki i założeniem czystych ubrań.

Płyny do kąpieli i szampony dla dzieci

Skóra małego dziecka jest jeszcze niedojrzała, a jej mechanizmy ochronne wytworzone w okresie płodowym nadal się rozwijają. Podstawowym zadaniem odpowiednich kosmetyków jest zatem ochrona oraz utrzymywanie bariery naskórkowej.

Każde niemowlę, zarówno całkiem zdrowe, jak i z alergią czy AZS, potrzebuje szamponów i płynów do kąpieli przeznaczonych do pielęgnacji najbardziej delikatnej i wrażliwej skóry. Absolutnie nie wolno stosować kosmetyków dla dorosłych. Skóra dziecka jest chroniona przez mikrobiom, czyli mikroflorę skórną, utrzymanie jej w równowadze jest ściśle związane z właściwą pielęgnacją.

Szampony i płyny do kąpieli niemowląt powinny być:

 • hipolargiczne,
 • pozbawione sztucznych substancji (m.in. zapachowych, barwników, konserwantów, parabenów),
 • oparte na naturalnych składnikach,
 • testowane dermatologicznie, potwierdzone stosownymi certyfikatami.

Płyn i szampon dla dzieci HiPP

Dobry płyn czy szampon dla niemowląt ma z reguły krótki i prosty skład, bazuje na naturalnych składnikach. Jego jakość potwierdzają certyfikaty i atesty, np. ze strony Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka.

Warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy mają doświadczenie w szeroko rozumianej pielęgnacji i asortymencie dla dzieci. Marka HiPP to niekwestionowany lider w tej dziedzinie. Poza doskonałym menu dla maluchów oferuje też bezpieczne kosmetyki, w tym również te przeznaczone do kąpieli:

 • Szampon dla dzieci HiPP Babysanft może być stosowany już od 1. dnia życia. Zawiera ekologiczny wyciąg z migdałów, znany m.in. z właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych, szczególnie dla delikatnej skóry małych dzieci. Szampon dla dzieci HiPP skutecznie oczyszcza skórę głowy, myje włoski, nadaje im połysk i miękkość. Może być stosowany również w przypadku skóry atopowej. Oczywiście jak przystało na szampon dla dzieci – nie szczypie w oczy i ma pH neutralne dla skóry.
 • Pielęgnacyjny płyn do kąpieli HiPP Babysanft również może być stosowany już od pierwszych kąpieli. Myje skutecznie, ale łagodnie, nie naruszając naturalnej warstwy ochronnej. Bezpieczny również dla dzieci z AZS. Płyn do kąpieli HiPP nie zawiera substancji alergizujących i pochodzenia zwierzęcego.
szampon dla dzieci hipp

źródło: hipp.pl

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz