Mycie samochodu to jeden z mniej lubianych obowiązków właścicieli tych pojazdów. Nie chodzi wyłącznie o względy estetyczne – niezadbany samochód może znacznie szybciej zacząć korodować, a lakier ulegnie osłabieniu i zniszczeniu. Dlatego mycie samochodu to ważny element dbania o jego właściwy stan. Istnieją różne metody szybkiego mycia samochodów – od myjni bezdotykowej po tradycyjne mycie ręczne. Jedną z takich metod jest także mycie bezwodne samochodu. Na czym to polega? Jakie ma zalety?
Mycie bezwodne samochodu – czym jest i kiedy się sprawdzi?
Każdy kierowca z pewnością zgodzi się z tym, iż tylko mycie na tak zwane „dwa wiadra”, czyli z użyciem wody i detergentu, pozwoli dokładnie oczyścić samochód z kurzu i brudu. Jest to też najbezpieczniejsza metoda dla powłoki lakierniczej. Niemniej zgodnie z polskim prawem nie można myć samochodu bez posiadania odpowiedniego sprzętu i stanowiska przystosowanego do tego. Nie można tego zrobić nawet na prywatnej posesji, nie mówiąc o myciu pojazdu pod blokiem. Takie zachowanie może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Z tego względu zadbanie o czystość samochodu może być utrudnione, zwłaszcza gdy niemożliwe jest skorzystanie z myjni. Właśnie wtedy sprawdzi się mycie bezwodne samochodu. Do mycia bezwodnego potrzebujemy kilku ściereczek z mikrofibry, specjalnego detergentu oraz butelki z atomizerem. Mycie bezwodne jest bardzo proste. Na powierzchnię samochodu natryskujemy roztwór z atomizera, a następnie delikatnie przecieramy to miejsce ściereczką. W taki sposób można umyć samochód właściwie wszędzie, bez obawy o dostanie mandatu.
Zalety bezwodnego mycia auta
Mycie bezwodne samochodu ma wiele zalet. Po pierwsze, jesteśmy całkowicie niezależni od źródła wody. Wystarczy zawsze mieć przy sobie wspomniane przybory, by w każdej chwili, w trasie lub pod domem, umyć swoje auto. To także świetna alternatywa dla tradycyjnego mycia samochodu w okresie zimowym, gdy istnieje ryzyko, że woda zamarznie na samochodzie. Kolejna zaleta tego rozwiązania to bez wątpienia oszczędność wody. Dla porównania: podczas tradycyjnego mycia samochodu zużywa się jakieś 80 do 100 litrów wody, podczas gdy mycie bezwodne wymaga zużycia jakiegoś 1 litra wody. Różnica jest ogromna.
Mycie bezwodne samochodu, a bezpieczeństwo
Chociaż bezwodne mycie samochodu to bardzo wygodny sposób dbania o czystość auta, trzeba pamiętać, że nigdy nie zastąpi tradycyjnego mycia. To doskonała metoda na oczyszczenie samochodu z lekkich zabrudzeń. Samochód bardzo zabrudzony wymaga dokładniejszego mycia. Mycie bezwodne sprawdzi się także, gdy chcemy przygotować samochód do sprzedaży, po krótkiej trasie czy w sytuacjach, gdy mycie tradycyjne nie jest możliwe.