Kostka brukowa – co warto wiedzieć?

Chcesz położyć kostkę brukową przy swoim domu? Zastanawiasz się jak sprawić, by utrzymała swój doskonały wygląd przez długi czas? W tym artykule-poradniku pokażemy Ci kilka sposobów na to, by zadbać o kostkę brukową przy domu. Zachęcamy do lektury!

Jak czyścić i konserwować kostkę brukową? Odpowiednia konserwacja i impregnacja kostki brukowej sprawi, że kostka zachowa swój wygląd przez długi czas. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio dobrać preparaty, a także jak dokładnie czyścić czy dbać o kostkę brukową.

Uwaga!

Wiele odmian kostki posiada już impregnację fabryczną. Dzięki temu, ich czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze. Poza tym, zaimpregnowana kostka po prostu wygląda lepiej. Ma znacznie głębszy kolor, więc po prostu robi lepsze wrażenie. A preparat, który użyty został do jej impregnacji zapobiega rozwojowi różnych uszkodzeń – na przykład, mchu. 

Jak czyścić bruk?

Czyszczenie bruku jest względnie proste. Rozpoczynamy przede wszystkim od fizycznego usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Wystarczy odpowiednio dokładnie je zamieść, by pozbyć się elementów, które zaburzają wygląd kostki.

Wiedząc co znalazło się pod tymi zabrudzeniami będzie nam znacznie łatwiej dokonać konserwacji tych powierzchni. 

Kolejny krok to uzupełnienie ubytków w fugach. Te mogą zupełnie naturalnie się pojawić pod grubą warstwą zabrudzeń – i nie ma w tym niczego niezwykłego. Mech czy zaprawa – wszystko to pozostawia swój ślad. 

Jak czyścić kostkę? To zależy. Może wystarczyć zwykły detergent, może również okazać się, że konieczne będzie użycie specjalistycznego środka przeznaczonego do konkretnego typu kostki brukowej. A skoro już o czyszczeniu mowa to warto pamiętać o używaniu myjki ciśnieniowej. Ta pomoże w szybkim usunięciu całego brudu. 

Jak usuwać zabrudzenia?

Jak już powyżej wspominaliśmy, najlepszą metodą ochrony kostki brukowej przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami jest ich fabryczna impregnacja. Pamiętajmy o tym, że jeżeli kostka nie zostanie w ten sposób zabezpieczona, to jest ryzyko, że wszelkiego typu substancje będą pozostawiać na jej powierzchni mało estetyczne plamy. A o te na powierzchni kostki brukowej naprawdę nie jest trudno – olej silnikowy, tłuszcz z grilla i inne tego typu substancje zdecydowanie nie wyglądają estetycznie. 

Jak je usunąć?

Oto najprostsze kroki do pozbycia się mało estetycznych plam z kostki brukowej. Po pierwsze, gdy tylko pojawią się one na kostce, to koniecznie należy je zmyć silnym strumieniem ciepłej wody. Warto połączyć go z jakimś detergentem – nawet zwykły płyn do naczyń nie zaszkodzi.

Kolejnym krokiem jest posypanie plam piaskiem. Gdy zabrudzenie już go wchłonie, wtedy piasek usuwamy i ponownie myjemy zabrudzoną przestrzeń.
W razie konieczności czynność zawsze można powtórzyć.

Czego nie należy usuwać?

Jest jednak kilka objawów, które wcale nie muszą oznaczać konieczności usuwania. Najlepszy przykład – wykwity oraz biały nalot. Zaraz po ułożeniu kostki ich obecność nie powinna niepokoić. Nie jest to w żadnym wypadku wada fabryczna czy dowód na złe wykonanie kostki. 

Dodaj komentarz