Tematy trudne – biegunka i objawy odwodnienia organizmu

Są tematy, na które wstydliwie spuszczamy zasłonę milczenia. Choć wszyscy wiemy, że są, mało tego, mamy świadomość że są bardzo ważne. Oczywiście miło pisze się o modnych butach, planach urlopowych. Bez oporów opiszemy sposoby na zapobieganie przeziębieniom czy też ćwiczenia na płaski brzuch. Ale już taka biegunka i towarzyszące jej objawy odwodnienia organizmu to zagadnienie zdecydowanie mniej… wdzięczne. Niemniej jednak z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa organizmu, nader istotne.

ból brzucha
Dolegliwości biegunkowe zna chyba każdy

Czym jest biegunka nie muszę chyba wyjaśniać
Zapewne każdy miał do czynienia z tą dolegliwością co najmniej raz w życiu. W kontekście aury, którą mamy za oknami jest to temat bardzo na czasie i ważny, ponieważ biegunka może towarzyszyć infekcjom. Nie mówiąc już o strasznej grypie żołądkowej, która może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a objawy mogą być naprawdę poważne.
Właśnie dlatego wiedza na temat biegunki jest bardzo potrzebna, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Informacje o biegunce i objawach odwodnienia organizmu w tzw. pigułce znalazłam np. tutaj. Warto zajrzeć…
Przede wszystkim jednak należy mieć świadomość, że biegunka nie jest dolegliwością skojarzoną tylko z problemami gastrycznymi, zatruciami itp. Jest to bardzo powszechnie występujący objaw w przebiegu wielu infekcji wirusowych, bakteryjnych, grypy zwykłej i żołądkowej. Ba! Może być także związana z reakcją organizmu na stres, ze schorzeniami lękowymi, nerwicami itp. A zatem wręcz musimy wiedzieć na ten temat jak najwięcej. A mając na uwadze odwodnienie organizmu, objawy oraz konsekwencje warto zapamiętać, wykuć na blaszkę co poniżej.

biegaczka
Odwonienie może pojawić się nie tylko w przebiegu chorób

Biegunki, odwodnienie, objawy
Składamy się w ¾ z wody…Tym samym każda dolegliwość, która pozbawia nas tejże wody jest dużym zagrożeniem. W stanie odwodnienia nasz organizm traci coraz więcej wody, wraz elektrolitami, czyli ważnymi dla nas mikroelementami. Dlatego bardzo duże znaczenie ma czujność, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci, które są szczególnie narażone na szybkie odwodnienie. A zatem na co zwracamy uwagę, jakie są najbardziej oczywiste objawy odwodnienia organizmu?
• większe pragnienie,
• suchość w ustach, suchy język,
• mniejsza objętość moczu , intensywniejszy zapach i ciemniejszy kolor,
• zmniejszona elastyczność skóry,
• osłabienie,
• bóle i zawroty głowy,
• drżenie mięśni,
• szybsze tętno.
W przypadku poważnego odwodnienia wśród objawów pojawiają się te zagrażające nawet życiu, czyli spadek ciśnienia, problemy ze świadomością. Skrajne przypadki mogą doprowadzić do śmierci, a zatem naprawdę z biegunką i odwodnieniem nie ma żartów.

pić wodę
Należy pić odpowiednią ilość wody

Jak zapobiegać i leczyć
Oczywiście odwodnieniu można zapobiegać. Zarówno w sytuacjach standardowych, czyli np. w czasie upałów, jak i w przebiegu choroby. Jak łatwo się domyślić należy przede wszystkim pić. Ale nie cokolwiek, ponieważ np. kawa, herbata i trunki wypłukują wodę. Sięgamy zatem po czyste soki, wodę mineralną, napoje mleczne (np. jogurt czy kefir). Nieco inaczej może wyglądać zapobieganie objawom odwodnienia w przypadku biegunki na tle infekcji czy tzw. jelitówki . Wówczas najlepsza jest woda, raczej chłodna, choć nie za zimna. Z kolei ciepła woda może wywołać wymioty.
Niezbędne może być także uzupełnianie elektrolitów. W tym celu stosuje się specjalne napoje, na ogół na bazie preparatu do rozpuszczania (do nabycia w aptekach).

A kiedy już możemy jeść…
Dieta to kolejny ważny etap w leczeniu biegunki. Dużo zależy od przyczyn schorzenia. Ale można powiedzieć, że są pewne zasady. Otóż sięgamy po ryż i białe pieczywo. Zdrowe razowe, ciemne zawiera zbyt dużo błonnika. Nie jemy smażonych, ciężkich potraw. Gotowane warzywa, chude gotowane mięso, lekkie wywary to najlepsze menu na ten ciężki okres. Można również wprowadzić owoce, ale te bogate w garbniki – jagody, borówki, czarną porzeczkę, banany. Oczywiście spożywamy też dobre, naturalne jogurty albo kefiry, gdyż wspomagają ochronę układu pokarmowego, dzięki zawartym w nich dobrym bakteriom i probiotykom.

elektrolity
Elektrolity – nieodzowne w przypadku ryzyka odwodnienia

Np. cóż temat nie jest lekki, łatwy i przyjemny. Niemniej jednak biegunka może się zdarzyć, a naszym zadaniem jest wyleczenie, zapobieganie objawom odwodnienia organizmu oraz długofalowym kolejnym biegunkom.

Zdjęcia: Shutterstock, stoperan.pl, bioelitewellnes.com

Dodaj komentarz