Witaminy w ciąży – które są najważniejsze i dlaczego należy je przyjmować?

Witaminy w ciąży - szukaj ich w warzywach i owocach!

Kiedy zachodzisz w ciążę, znacznie wzrasta zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się kwas foliowy, czyli tzw. witamina życia odgrywająca ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka. Sprawdź, jakie jeszcze witaminy w ciąży powinnaś przyjmować i w jakim celu.

Witaminy w ciąży – dlaczego trzeba je przyjmować?

Ciąża to okres, który wymusza na Tobie pewne zmiany dotyczące między innymi odżywiania. Teraz w Twojej diecie powinno pojawić się więcej warzyw i owoców. To jedne z najlepszych źródeł witamin, czyli tych składników, jakie teraz będą Ci potrzebne w zwiększonej ilości. Dlaczego to właśnie witaminy w ciąży są takie istotne? Ich suplementacja przede wszystkim pomoże wzmocnić Twój organizm: doda Ci sił fizycznych i zadba o stan psychiczny. Poza tym niektóre z nich są wyjątkowo ważne ze względu na dziecko. Ponadto witaminy w ciąży pomogą Ci również szybciej wrócić do formy po porodzie i zapobiegną wielu kłopotom zdrowotnym.

Jakie witaminy w ciąży są najważniejsze?

Z pewnością nie raz obiło Ci się o uszy, że najważniejsza w ciąży jest witamina B9, czyli kwas foliowy. To prawda. Jego niedobory mogą zagrozić prawidłowemu rozwojowi Twojego dziecka. Kwas foliowy bierze bowiem udział w procesie kształtowania cewy nerwowej, która później rozwija się w mózg oraz rdzeń kręgowy. W Twoim przypadku z kolei witamina B9 zapobiegnie anemii. Ustrzeże Cię również przed chronicznym zmęczeniem i problemami z koncentracją. Jej najlepsze źródło stanowią zielone warzywa i owoce.

Jakie witaminy w ciąży? Te z natury! Jedz warzywa

W trakcie ciąży powinnaś też sięgać po witaminę C. Jej przyjmowanie zapobiega anemii oraz cukrzycy ciążowej. Witamina C w ciąży jest też ważna, ponieważ wspiera Twój układ odpornościowy. Szukaj jej w porzeczkach, owocach dzikiej róży oraz pomidorach. Na liście najważniejszych witamin nie powinno również zabraknąć witaminy E, która zmniejsza ryzyko poronienia oraz zapobiega przedwczesnemu porodowi. Jest też wskazana ze względu na wpływ na układ nerwowy Twojej pociechy. Znajdziesz ją m.in. w żółtkach jaj oraz olejach roślinnych.

Inna równie istotna dla rozwoju dziecka oraz Twojego zdrowia jest witamina K. Bierze ona udział w procesie krzepnięcia krwi, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Ponadto witamina K uczestniczy w budowie kości Twojego dziecka. Znajduje się ona m.in. w jogurtach naturalnych, kefirze, a także sałacie czy brokułach. W trakcie ciąży powinnaś również przyjmować witaminę A wpływającą na rozwój wzroku maluszka oraz jego wzrost. Witamina A chroni też komórki dziecka przed uszkodzeniem. Jej najlepszym źródłem jest marchewka. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej dokładnie skonsultować jej suplementację z lekarzem, ponieważ w nadmiarze może być ona toksyczna dla płodu.

Co prawda najbezpieczniejszym źródłem witamin dla Ciebie w okresie ciąży stanowią warzywa i owoce oraz niektóre produkty spożywcze, ale mogą one nie pokrywać dziennego zapotrzebowania na te składniki. Dlatego lepiej, jeśli zapytasz w aptece o gotowe witaminy dla kobiet w ciąży. Zanim jednak zdecydujesz się na ich przyjmowanie, skonsultuj to ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że nadmiar witamin może okazać się tak samo niebezpieczny, jak ich niedobór.

 

Dodaj komentarz