Gdzie zamieszkać w czasie kwarantanny?

Od ponad miesiąca Polska żyje jednym tematem – pandemią koronawirusa wywołującego groźną chorobę Covid-19. Sytuacja ta odmieniła życie niemalże wszystkich ludzi na całym świecie, a specjaliści gorączkowo apelują, by w miarę możliwości pozostać w domach, gdyż to jedyny sposób, by zahamować rozprzestrzenianie się choroby. Ponadto w naszym kraju wprowadzono ograniczenia związane z poruszaniem się, a osoby wracające z zagranicy poddawane są 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanna dotyczy także osób, które mają podejrzane objawy lub miały jakiś kontakt z osobą zakażoną. To niełatwy czas dla nas wszystkich. Gdzie odbyć kwarantannę, jeżeli mieszkamy z rodziną i nie mamy możliwości odizolować się od niej tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo?

„Wynajmę mieszkanie na kwarantannę…”

Biorąc pod uwagę kryzys finansowy, jaki powoli dopada większość działalności gospodarczych, trudno dziwić się, iż, mówiąc kolokwialnie „każdy orze jak może”. Z tego względu osoby wynajmujące mieszkania postanowiły nieco zmienić formę i cel najmu. W sieci pojawiło się mnóstwo ogłoszeń oferujących wynajem mieszkań na okres kwarantanny. Mieszkania są w pełni wyposażone, tak, aby można było spędzić w nich przymusowe 14 dni bez wychodzenia z domu, oczywiście za odpowiednią opłatą. W mieszkaniu może przebywać jedna lub więcej osób poddanych kwarantannie, zależy to od jego metrażu i ilości osobnych pokoi. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto z powodu pobytu zagranicą musi spędzić 14 dni w odosobnieniu i nie ma gdzie się zatrzymać. Z tego typu ofert mogą skorzystać też osoby mające kilkuosobową rodzinę, które chcą uchronić bliskich przed potencjalnym zarażeniem. Odizolowanie się na ten czas z pewnością zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, dlatego warto w pełni stosować się do zasad kwarantanny.

Akademiki i sanatoria jako miejsca kwarantanny

Z powodu zagrożenia zarażeniem koronawirusa przestały funkcjonować na normalnych zasadach miejsca takie, jak akademiki czy sanatoria. Zgodnie z zaleceniami zdrowe osoby zamieszkujące takie placówki miały zostać ewakuowane. Odtąd mają one pełnić funkcję miejsc pobytu dla osób poddanych przymusowej kwarantannie, które z różnych względów nie mogą odbyć jej w swoim miejscu zamieszkania. Skorzystać z nich mogą osoby, u których choroba Covid-19 ma łagodny przebieg lub u których jest podejrzenie zakażenia. Takie miejsca są całkowicie odizolowane od reszty świata, a opiekę nad izolowanymi mają sprawować pracownicy tych placówek i NFZ.

Co dalej? Czas pokaże…

Obecna sytuacja w wielu z nas budzi niepokój i strach. Przymusowa kwarantanna wcale nie musi oznaczać choroby, a występujące objawy wcale nie muszą wskazywać, że jesteśmy zarażeni koronawirusem. Niemniej ostrożność odgrywa tu teraz bardzo ważną rolę. Jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka, warto zawczasu zastanowić się, gdzie moglibyśmy spędzić taką kwarantannę. Wynajem mieszkania, pokoju w akademiku lub innego odizolowanego miejsca to wyraz troski o najbliższych oraz o własne zdrowie.

Dodaj komentarz