Z jednej strony mówi się, że prawie każdy jest dziś na coś uczulony, z drugiej nie wszyscy chyba zdają sobie sprawę z tego, że alergii nie można bagatelizować. To nie tylko wysypka czy kichanie, ale często poważne reakcje uczuleniowe czy ryzyko zachorowania na astmę. Problemem jest też to, że wielu alergenów nie możemy całkowicie wyeliminować i unikać. Dlatego ważna jest konsultacja lekarska, testy alergiczne i odpowiednie leczenie, które przynosi ulgę i zapobiega nasilaniu się objawów.
Niestety alergenem może być wiele substancji z naszego otoczenia. To nie tylko leki czy detergenty, ale również tak oczywiste w naszym życiu składniki pokarmowe, pyłki roślin czy obecność czworonożnych przyjaciół. Dokładną wiedzę na ten temat dają testy alergiczne uzupełnione wywiadem lekarskim. Niemniej jednak warto wiedzieć jakie są najczęściej diagnozowane przyczyny alergii.
Co nas może uczulać?
Jeśli chodzi o alergie wziewne najczęściej mamy do czynienia z alergią na:
- pyłki roślin – lekkie, bardzo mobilne, a ich stężenie zmienia się w zależności od pory roku, dnia czy pogody; są to pyłki drzew (np. brzoza, leszczyna, olcha), pyłki traw oraz chwastów
- kurz domowy – tak naprawdę źródłem problemu są roztocza kurzu domowego, wszechobecne, szczególnie w miejscach takich jak pościel, materace, koce, dywany itp.,
- sierść zwierząt – uczula nie sama sierść, ale znajdujący się w niej złuszczony naskórek oraz białko zawarte w wydzielinach zwierząt,
- zarodniki grzybów pleśniowych – lekkie, unoszą się w powietrzu tak jak pyłki roślin, występują zarówno w pomieszczeniach (np. w wilgotnych miejscach, na strychach, w piwnicach), jak i na zewnątrz (wilgotna gleba, zwiędłe liście).

Jak objawia się alergia?
W przypadku alergenów wziewnych zespół objawów jest dość podobny, są to przede wszystkim:
- katar alergiczny,
- zatkany nos,
- pokrzywka i świąd,
- łzawienie oczu, zapalenie spojówek.
Kompleksowe leczenie (m.in. lekiem Claritine), unikanie alergenów to jedyny sposób na wyeliminowanie lub łagodzenie objawów.

W przypadku zaobserwowania podobnych symptomów, szczególnie w połączeniu ze sprzyjającymi okolicznościami (sezon pylenia, kontakt z kotem czy psem), należy udać się do lekarza. Ewentualne podejrzenia można potwierdzić poprzez dostępne online testy alergiczne np. tutaj – https://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/.
Zdjęcia: pixabay.com